V izjavi, ki so jo judovska in muslimanska združenja sprejela v sredo, je zapisano, da so se o zadevi posvetovali s pravnimi in medicinskimi strokovnjaki ter poslanci Evropskega parlamenta.
"Ocenjujemo, da je to napad na naše temeljne verske in človekove pravice," so zapisali ter poudarili, da je obrezovanje "starodaven ritual, ki je ključen za vero posameznika".
Protestirajo proti razsodbi sodišča v Kölnu ter "nemški parlament in vse politične stranke pozivajo, naj kar najhitreje posredujejo v zvezi z njo".
Obrezovanje - telesna poškodba
Odločitev sodišča, da obrezovanje predstavlja telesno poškodbo, je sprožila ostre proteste judov in muslimanov ne le v Nemčiji, temveč tudi drugod po Evropi. Trdijo, da je vprašanje obrezovanja stvar verske svobode.
V Nemčiji v muslimanskih in judovskih skupnostih obrežejo na tisoče dečkov letno. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je skoraj vsak tretji deček do 15. leta starosti obrezan.
Odločitev deželnega sodišča v Kölnu se ne nanaša na celotno Nemčijo, ampak samo na zvezno deželo Severno Porenje Vestfalija.
Zakaj spremembe?
Sodišče je razsojalo v procesu proti zdravniku, ki je na željo muslimanskih staršev obrezal štiriletnega dečka. Zdravniku so sodili zaradi povzročitve telesne poškodbe. Na prvostopenjskem sodišču je bil oproščen, saj da je dečka operiral v skladu z zakonom in po privolitvi staršev. Tudi prizivno sodišče je zdravnika oprostilo, sicer iz drugih razlogov. A deželno sodišče je odločilo, da je zdravnik povzročil hudo telesno poškodbo, čeprav za to ni kazensko odgovoren, saj je na tem področju preveč pravne praznine.
Obrezovanje dečkov v Sloveniji
Primarij dr. Andrej Kmetec z oddelka za urologijo v ljubljanskem kliničnem centru nam je pred časom povedal, da obrezovanje fantkov izvajajo le, če so za to podani strokovni razlogi, staršem pa nikoli ne svetujejo obrezovanja iz higienskih razlogov. Kot pravi, je drugačen problem obrezovanje iz verskih razlogov. "Tukaj vpliva nimamo, saj gre za versko vprašanje, ki pa ima korenine tudi v higienskih razlogih. Običajno tovrsten poseg opravijo v zasebnih ustanovah ali doma na kakšen drug način. Občasno ga izvajamo tudi v kliničnem centru, vendar predvsem zato, ker je poseg na otroku narejen strokovno in v anesteziji," je tedaj razložil dr. Kmetec in dodal, da bi prepričani verniki ob zavrnitvi našli druge možnosti obrezovanja otrok – doma, brez anestezije s posledično krvavitvijo in slabokrvnostjo otrok. "Že sedaj se verjetno veliko posegov opravlja na tak način," je še pripomnil primarij.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV