Bibaleze.si

Opozarjajo na odvzemanje otrok staršem

STA/N. K.

Novice

0
29. 06. 2018 11.02

Ameriški State Department v rednem letnem poročilu o trgovini z ljudmi po svetu med drugim opozarja, da so otroci, ki jih vzamejo staršem in predajo ustanovam, izpostavljeni večjemu tveganju, da postanejo žrtve trgovine z ljudmi. Zaradi politike sedanje vlade ZDA so na meji z Mehiko v dveh mesecih ločili 2300 družin.

Deček joka

Državni sekretar ZDA Mike Pompeo, ki je predstavil poročilo ob prisotnosti svetovalke predsednika ZDA Ivanke Trump, se je umaknil pred novinarji brez komentarja, pred tem pa je zagotovil, da je ameriška zaveza boja proti trgovini z ljudmi neverjetno trdna. Trumpova hči je podelila priznanja tistim, ki so pomagali v boju proti trgovini z osebami, govorila pa ni.

Poročilo State Departmenta pravi, da je lahko odvzem otroka družini le ukrep v skrajnem primeru in začasne narave. "Otroci v vladnih ustanovah postanejo lahke tarče trgovcev z osebami zaradi fizičnih in psiholoških posledic bivanja v takih ustanovah, še posebej, če je regulativni nadzor vlade slab," piše v poročilu. Ameriška vlada nima ustrezne evidence o okrog 2000 otrocih, ki so jih odvzeli staršem.

Deček joka
Deček jokaFOTO: iStockphoto

Skupine za človekove pravice so ob tem svetovale vlado, naj bere in upošteva lastno poročilo. "State Department si zasluži pohvalo za celovito razgalitev grozot institucionalizacije otrok. Zato pozivamo ministrstvo za domovinsko varnost in Belo hišo, naj si poročilo prebereta v luči svojih postopkov s prosilci za azil in drugimi, ki želijo vstopiti v ZDA," je sporočil predstavnik Human Rihts Watch John Sifton.

Neimenovani uradnik State Departmenta je neskladje s tem, kar vlada pridiga in kar počne, pojasnil, da poročilo o trgovini z osebami pokriva obdobje od 1. aprila 2017 do konca marca letos. Trumpova vlada je svojo politiko ločevanja otrok od staršev začela šele maja letos.

Poročilo State Departmenta države razvršča v tri skupine. ZDA so skupaj s Slovenijo v prvi skupini držav, ki dobro delajo na področju boja proti trgovini z ljudmi. Iz druge v tretjo skupino je tokrat padel Mjanmar, ki se je znašel v družbi Kitajske, Severne Koreje in Irana. Uvrstitev v to skupino lahko pomeni zanikanje ameriške pomoči, ki ni človekoljubna, lahko pa se uvedejo tudi sankcije, ki se jim predsednik ZDA lahko odpove.

Po sedmih letih so strokovnjaki znova predstavili izsledke raziskave, v kateri državi je najbolj nevarno biti ženska. Presenetljivo so se v skupini desetih najnevarnejših držav za ženske, poleg držav v Aziji, Afriki in na Srednjem vzhodu, znašle tudi ZDA.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863