Bibaleze.si

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti

S.B.

Potek nosečnosti

0
18. 05. 2024 04.30

Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

noseča

Nosečnost je lahko za vsako žensko povsem drugačna izkušnja. Nekatere ženske v prvih treh mesecih žarijo zaradi dobrega počutja in stabilnega zdravstvenega stanja; druge se lahko počutijo popolnoma nesrečne zaradi slabosti in drugih simptomov nosečnosti, kot so utrujenost, bruhanje, glavoboli ipd. 

Prvo trimesečje se začne že prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To pomeni, da ko boste zaznali prve nosečniške simptome in izvedeli, da ste noseči, boste morda že noseči pet ali šest tednov. Prvo trimesečje pa je tudi čas velikih sprememb tako za mamo kot tudi plod, ki raste in se razvija z neverjetno hitrostjo. 

Ob pozitivnem nosečniškem testu se zna zgoditi, da boste že v petem tednu nosečnosti.
Ob pozitivnem nosečniškem testu se zna zgoditi, da boste že v petem tednu nosečnosti.FOTO: Shutterstock

Telesne spremembe

V prvem trimesečju je žensko telo podvrženo številnim telesnim spremembam, saj je v fazi prilagajanja in podpiranja rastočega ploda. Te spremembe lahko vključujejo:

- Slabost in jutranjo slabost: Veliko žensk občuti slabost in bruhanje, zlasti v zgodnjih jutranjih urah, zato pogostokrat rečejo nosečniški slabosti kar jutranja slabost. Pri slabosti lahko pomagajo določene naravne rešitve, kot je uživanje več manjših obrokov čez dan, pitje ingverjevega čaja ali uživanje ingverjevih bonbonov, zadosten počitek ipd. 

- Spremembe dojk: Prsi lahko postanejo otečene ali občutljive, saj se že počasi pripravljajo na proizvodnjo mleka. Nošenje podpornega nedrčka in uporaba toplih obkladkov lahko zagotovita olajšanje teh težav. 

PREBERI ŠE: Kaj, če nosečnica pade in se udari?

- Utrujenost: Hormonske spremembe in povečane presnovne težave lahko vodijo do čezmerne utrujenosti. Dajanje prednosti počitku, kratkemu dremežu in vzdrževanju uravnotežene in predvsem zdrave prehrane, ki vsebuje veliko vlaknin, predvsem pa pitje zadostne količine tekočine lahko pomagata pri boju proti utrujenosti.

- Pogosto uriniranje: Vaš otrok je še precej majhen, vendar vaša maternica raste in pritiska na vaš mehur. Posledično se vam lahko zdi, da morate ves čas na stranišče. Ne prenehajte s pitjem tekočine – telo jo potrebuje – vendar zmanjšajte kofein (ki stimulira vaš mehur), zlasti pred spanjem. 

Ko narava kliče, se ji čim prej odzovite. Ne zadržujte se. Redno praznjenje mehurja in izvajanje Keglovih vaj namreč lahko pomagata izboljšati nadzor nad mehurjem. Kako izvajati Keglove vaje, preverite tukaj

Prvo trimesečje je čas velikih sprememb.
Prvo trimesečje je čas velikih sprememb. FOTO: Adobe Stock

Čustveni izzivi

Prvo trimesečje lahko prinese tudi čustvene spremembe, predvsem zaradi hormonskih nihanj in samega pričakovanja materinstva. Nekateri pogosti čustveni izzivi vključujejo:

Nihanje razpoloženja: Hormonske spremembe lahko povzročijo tudi hitre spremembe razpoloženja. Vključevanje tehnik sproščanja in iskanje čustvene podpore pri partnerju in bližnjih lahko pomagata pri obvladovanju nihanja razpoloženja. 

Tesnobo in skrbi: Strah pred spontanim splavom ali zaskrbljenost glede otrokovega zdravja lahko povzročita tesnobo. Odkrito komuniciranje s partnerjem, iskanje pomiritve pri zdravniku in pridružitev podpornim skupinam lahko ublažijo tovrstne skrbi.

Pomisleke glede telesne podobe: Prilagajanje fizičnim spremembam in povečanje telesne teže lahko vplivata na podobo telesa. Osredotočanje na čudež in pomembnost nosečnosti ter vključevanje v pozitivne afirmacije lahko spodbujata zdravo podobo telesa.

Zdrava in raznolika prehrana lahko znatno izboljša počutje v nosečnosti.
Zdrava in raznolika prehrana lahko znatno izboljša počutje v nosečnosti.FOTO: Adobe Stock

Načini, na katere si lahko olajšate prvo trimesečje:

Izberite zdravnika: Zelo pomembno je, da izberete osebnega zdravnika ginekologa, ki bo spremljal celotno nosečnost. To naj bo oseba, pri kateri se počutite prijetno in sproščeno ter ji predvsem zaupate. Takoj, ko izveste za nosečnost, pokličite in se naročite na prvi pregled. 

Izobražujte se: Če boste vedeli, kaj se dogaja med samo nosečnostjo, kaj lahko pričakujete, kaj je normalno in kaj ne, boste lažje prebrodili občutke tesnobe. Vključite se v različne tečaje ali šolo za starše ter poiščite zanesljive informacije, s katerimi se boste počutili opolnomočene. 

Ohranjanje zdravega življenjskega sloga: Uživanje uravnotežene prehrane, vzdrževanje zadostne hidracije in lahke, prilagojene vaje, ki jih priporočajo vaditelji za nosečnice, lahko spodbujajo fizično in čustveno dobro počutje.

PREBERI ŠE: Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?

Poiščite čustveno podporo: Zaupajte svoje občutke in strahove partnerju, družini, prijateljem. Razmislite o pridružitvi skupinam za predporodno podporo, da se povežete z drugimi bodočimi materami in izmenjate izkušnje. To vam bo zagotovo pomagalo prebroditi marsikatero čustveno težavo.

Dajte prednost skrbi zase: Dajte prednost dejavnostim, ki vas osrečujejo in spodbujajo sprostitev, predvsem pa zmanjšanje stresa. To lahko vključuje nežno vadbo, meditacijo, predporodno jogo, tople kopeli ali ukvarjanje s hobiji, ki prinašajo veselje. Včasih je dovolj tudi pijača s prijateljico ali sprehod z nekom, ki vas zna razbremeniti. 

Komunicirajte z zdravstvenim osebjem: Redno obiskujte svojega zdravnika in se udeležujte predpisanih terminov in pregledov v nosečnosti, postavljajte vprašanja in izrazite morebitne pomisleke. Tako bodo spremljali vašo nosečnost, vam dajali napotke in usmeritve, predvsem pa potrebno podporo. 

Simptomi, ki nakazujejo na večje težave

Kateri koli od teh simptomov je lahko znak, da je z vašo nosečnostjo nekaj resno narobe. Ne čakajte na dogovorjen termin pregleda, da se pogovorite o tem, temveč nemudoma pokličite svojega zdravnika, če doživite:

- hude bolečine v trebuhu,

- močno krvavitev,

- hudo omotico,

- naglo ali premajhno pridobivanje telesne teže.

 

Vir: webmd.com, tommys.org

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863