Že poleti se pogosto zgodi, da ostanemo z avtomobilom ujeti v prometni konici, na zasneženih in poledenelih cestah v zimskih dneh pa to postane tako rekoč vsakodnevno pravilo. V službo se je tako preventivno treba odpraviti tudi uro prej, na službeno pot še več. Tudi praznično okrašena domača ter tuja mesta zaradi gneče postanejo vse manj privlačna in ko nas otroci prosijo, da bi šli na predbožični sejem v Ljubljano, Maribor, Celje, Zagreb, Salzburg, Celovec, Gradec ali na Dunaj, najdemo tisoč in en razlog, zakaj to ni mogoče.
Nikar ne bodite družinski Grinch in ne ugašajte prazničnih iskric v otroških očeh. Raje poiščite način, kako organizirati pravo družinsko pustolovščino z vlakom, s katerim lahko udobno in enostavno obiščete tako domača kot tuja mesta ter začutite izjemno vzdušje, ki vlada v teh mestih med prazniki.
Ali kak drug dan. Vsako leto se v drugem tednu decembra po celi Evropi namreč spremenijo vozni redi vlakov. Na ta način je možno integrirati nove povezave in optimizirati železniški promet. Tudi pri nas je 10. decembra začel veljati nov vozni red Slovenskih železnic v notranjem in mednarodnem prometu, ki prinaša kar nekaj novih povezav tako na omrežju Slovenije kot tudi s sosednjima Hrvaško in Avstrijo.
Z vlakom v praznično okrašena slovenska mesta
Vozne rede vlakov in stanje v prometu lahko preverite v iskalniku na spletni strani Slovenskih železnic. Z vlakom so tudi z novim voznim redom dobro dosegljiva vsa večja praznična mesta, kot so Celje, Maribor, Ljubjana, Koper, Kranj, Radovljica in druga mesta.
Doživite praznični utrip Zagreba, Celovca, Salzburga, Gradca in Dunaja
Z novim voznim redom na relaciji Jesenice-Beljak vozi kar 6 dodatnih direktnih vlakov, kar predstavlja odlično izhodišče za pot do Salzburga in Celovca. S pridobljenim dovoljenjem za vožnjo novih garnitur Stadler na avstrijskem omrežju bo na voljo možnost, da ti vlaki vozijo v sestavi novih vlakov Stadler Slovenskih železnic. S tem bomo dobili dodatne direktne povezave iz Ljubljane. Tudi obstoječim 26 povezavam med Mariborom in Gradcem, od katerih je 5 direktnih in jih v večini primerov lahko podaljšate do Dunaja, bo 29. marca dodanih dodatnih 6 direktnih povezav z vlaki, ki bodo vozili v sestavi novih garnitur Stadler. Skupaj bo tako potnikom na voljo 32 povezav, od tega 12 direktnih, kar pomeni tudi več povezav z drugimi mesti v Avstriji.

Na relaciji Slovenija – Hrvaška bo poleg že aktualnih povezav (tudi s prestolnico Zagreb) v poletni sezoni naslednjega leta , od konca aprila do začetka septembra, vzpostavljen čezmejno- regijski direktni vlak na relaciji Opčine – Divača – Pivka – Reka in v obratni smeri, ki se pripravlja v okviru evropskega projekta Sustance Interreg Srednja Evropa, v katerem SŽ-Potniški promet sodeluje skupaj s potniškim prometom hrvaških železnic (HŽPP). Vsak dan bosta med Opčinami in Reko vozila dva direktna vlaka, ki bosta zanimiva tako za počitnikarje, kot tudi za kolesarje.
Z investicijskimi in vzdrževalnimi deli bodo evropska mesta še bolj dostopna
Kot so nam pojasnili v potniškem prometu Slovenskih železnic, se trudijo tako v notranjem kot tudi v mednarodnem železniškem potniškem prometu oblikovati ponudbo, ki bo v čim večji meri omogočala udobno ter hitro potovanje do vseh priljubljenih in zanimivih destinacij znotraj in zunaj meja Slovenije.
Z vidika obstoječega stanja na infrastrukturi in obsežnih del je vozni red optimalen, so pa potrebe potnikov in potenciali seveda veliko večji. Trenutno po Sloveniji na različnih relacijah vsak dan vozi več kot 500 potniških vlakov. Na račun že dobavljenih 52 novih garnitur so uspeli ponudbo delno že razširiti, z dodatnimi vlaki, ki se obetajo v prihodnjih dveh letih, bo možnosti za to še več.
Sanje o sodobnem potniškem centru bodo postale resničnost
K temu bo vsekakor pomembno pripomogla izgradnja novega ljubljanskega železniškega vozlišča in novega Potniškega centra Ljubljana. V času gradnje bo pri povezavah v Ljubljani ter okolici občasno prihajalo do sprememb pri postajališčih ter do prekinitev prometa, a so ključne predvidene v času zmanjšanega prometa (prazniki, vikend, nočni čas), ko je železniškega prometa manj.
Zaradi del bo manjši del vlakov na kamniški in gorenjski progi ustavljal na začasno novi postaji Ljubljana Šiška do/s katere bodo imeli vsi vlaki povezavo do/s postaje Ljubljana, z novo LPP avtobusno linijo: SŽ Šiška – SŽ Kolodvor. Linija bo imela tudi vmesne postanke na postajah Tivoli, Gosposvetska in Bavarski dvor in bo tako nudila dodatno možno povezljivost z mestom.

S strpnostjo do novih povezav in destinacij
Ne glede na infrastrukturne omejitve in prenove je povezljivost Slovenije z vlakom že sedaj solidna in se bo v naslednjih letih še nadgrajevala. To naj bo osnovno vodilo strpnosti vseh deležnikov na račun del v železniški infrastrukturi. Zavedati se je namreč potrebno, da ta dela na dolgi rok prinašajo boljši, modernejši in varnejši javni železniški promet, več vlakovnih povezav, prenovljene postaje in postajališča ter prijetnejšo izkušnjo potovanja z vlakom.
Danes lahko z direktno povezavo vlaka že odpotujete na počitnice ali izlet v Zagreb, Opatijo, Reko in Pulj, pa v Budimpešto, na Dunaj, v Gradec, Beljak, Innsbruck, Salzburg ter v Trst, vsak dan so na voljo tudi povezave za Nemčijo in Švico. V bližnji prihodnosti se bo temu seznamu pridružilo še več krasnih evropskih mest, zato se velja na naslednjo potovalno pustolovščino podati z vlakom. Zagotavljamo vam, zanimivo bo!
Sponzorirana vsebina