Zagotovo ste že slišali za igre, kot sta pantomima in pokvarjen telefon, bolj malo verjetno pa je, da poznate tudi igro, imenovano kozo zbijat. Gre za preprosto, zabavno in poučno pastirsko igro, ki jo lahko igramo kjer koli (tako na prostem kot v notranjih prostorih). Igra je za otroke koristna predvsem zato, ker spodbuja motoriko (ciljanje tarče) ter uči vztrajnosti (ne zadeneš vedno v prvem poskusu) in potrpežljivosti (počakati moraš, da prideš na vrsto za met).

Postavitev koze
T. i. kozo oz. stolpiček postavimo iz predmetov, ki jih imamo v bližini. Za upodabljanje koze se pogosto uporablja vedra, posode, lonce ali pa kakšno drugo prazno embalažo. Potrebovali bomo tudi nekaj, s čimer bomo kozo ciljali. Najpogosteje so to kamni ali pa storži, lahko pa izberemo tudi druge, manj nevarne predmete (odvisno od starosti otrok).
Potek igre
Enega od igralcev določimo za pastirja. Slednji je dolžan varovati kozo, medtem ko jo ostali igralci poskušajo zadeti s kamni ali storži. Ciljajo lahko iz vnaprej določene razdalje (črte), koze pa ne želijo le zadeti, ampak tudi podreti. Ta, ki zadane in podre kozo oz. stolpiček, je za ta krog igro zaključil. Če igralec kozo zgreši, mora kamenček pobrati in poskusiti znova. Toda tu se skriva past. Če se pastir dotakne igralca, ko ta pride po kamen, se njuni vlogi zamenjata. Pred dotikom pastirja se igralec zavaruje tako, da se dotika kamenčka, ko ta leži na tleh. Ko igralec kamenček dvigne s tal, ima pastir možnost, da se ga dotakne in se tako reši vloge pastirja. Če se igralec uspešno vrne nazaj za črto, ima na voljo ponovni met. Igra se konča, ko zadnji igralec zadane kozo, kar pomeni, da smo dobili svojega poraženca – to pa je zadnji pastir.
Novih epizod Kmetije ne zamudite od ponedeljka do petka ob 20.00 na POP TV in že dan prej na VOYO, Pratiko pa najdete TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV