Bibaleze.si

RAZVOJ OTROKA: 8. mesec / 4. teden

Bibaleze.si

Razvoj otroka

0
13. 10. 2010 14.29

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Dojenček

 

Dojenček
DojenčekFOTO: iStockphoto

To je doba aktivnega gibanja– plazenja, dviganja in morda celo hoje ob pohištvu, ki pa se navadno pojavi malcepozneje. Pomembno je vedeti, da so otroci različni in da se začnejo nekateri plaziti pozneje, tako da ni razloga za skrb, če vaš dojenček še ne hodi po dlaneh in kolenih. Morda se bo plazil zadenjsko. Do tega pride, ker so mišice rok pri dojenčkih močnejše od mišic nog in jim je laže, če se potiskajo nazaj. Sedaj lahko dojenček že zadovoljno sedi na tleh in se zabava z bližnjimi predmeti. Morda bo držal v vsaki roki svoj predmet in ju udarjal skupaj.

Spodbujajte plazenje tako, da imate mehko preprogo in veliko zanimivih igrač v dojenčkovem dosegu. Všeč mu bodo igrače zanimivih oblik in vzorcev, pa tudi takšne z luknjami, ki se jih da varno preiskati.

Dojenčkova osebnost bo vse bolj prihajala do izraza. Verjetno bo odločen in morda celo trmast, kar boste najlažje premostili tako, da ga boste zamotili s čim drugim, kot pa ga jezno karali z besedami, ki jih še ne razume. Precej jasno zna pokazati, kaj ima rad in česa ne mara.

Dojenček je zelo radoveden in vi mu lahko pomagate, da se uči s pomočjo svojih čutov. Spodbujajte njegov vid s svetlimi barvami in visečimi predmeti, sluh z glasbo ali petjem, dotikom tako, da mu dovolite prijemati različne reči, in okus ter vonj s hrano.

Vaje za dober prijem

Vse večja gibljivost in spretnost vašemu dojenčku omogočata, da lahko predmete, ki so v njegovi bližini, doseže, jih obrača, preučuje, vtakne v usta. Za usklajenost rok je dobra naslednja igrica: dojenčku ponudite igračo; ko jo bo že držal v roki, mu ponudite še drugo. Opazujte, kako bo prestavil igračko iz ene roke v drugo ali pa bo igračo zgrabil z roko, ki je še vedno prosta. Ponudite mu še tretjo igračo. Kako bo rešil ta problem? Morda bo iz rok izpustil enega ali oba predmeta, ali pa bo poskusil z eno roko držati dve igrači. Nekateri dojenčki celo stisnejo eno igračo pod roko in zgrabijo v dlan še tretjo.

Pri mizi

Obroki postanejo čas velikega veselja, ki bo še večje, če bo lahko sam med jedjo aktivno sodeloval.Družinski obrok je lahko zelo prijetno opravilo, ki pa ga s prihodom novega družinskega člana redko uživate v miru. Če boste svojemu dojenčku dovolili, da začne jesti sam, bo hrana zanj postala bolj privlačna.

Pri osmih mesecih, ko dojenček verjetno že je večino hrane, mu narežite kruh in sadje na majhne koščke. Lahko mu postrežete tudi s testeninami ali zelenjavo in celo mehkim mesom, narezanim ali natrganim na majhne koščke. Dojenček bo s prijemanjem hrane vadil precizen prijem ter odkrival svet okusov. Poskusite mu dati tudi žlico, verjetnost, da bo na začetku več hrane na tleh kot v ustih, je velika, vendar je tudi to del novih pustolovščin vašega otroka.

 

REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863