
Na socialnem omrežju Facebook je zaslediti vse več skupin, ki so jih uporabniki ustanovili z namenom, da bi žalili, ustrahovali in nadlegovali osebo iz njihovega okolja. Običajno gre za najstnike, opaziti pa je tudi mlajše generacije.
Pred kratkim se je skupina otrok iz osnovne šole na ta način znesla nad devetletno Majo. Na Facebooku so ustanovili skupino: Vsi, ki se strinjate, da je Maja debela in grda.
Objavili so njeno fotografijo, na zid skupine pa zapisovali žaljivke. Deklica se je na komentarje odzvala in se skušala braniti, ob tem pa se je odziv njenih napadalcev le še povečal. Skupina je bila v zelo kratkem času odstranjena.
Ajda Jerman Kuželički iz Centra za varnejši internet SAFE-SI pojasnjuje, da takšnim primerom pravimo spletno nadlegovanje ali ustrahovanje. Običajno gre za medvrstniško nasilje med mladimi, pogosto pa so tarča tudi učitelji. "Takšne primere je treba nemudoma prijaviti in reševati. Odzivanje ponavadi nič ne pomaga in le še spodbudi nadlegovalce. Možnosti je več. Vsekakor je ključno soočenje, pogovor s storilci tega dejanja, v prisotnosti staršev, na šoli, z učiteljem, svetovalnim delavcem. Seveda če vemo, kdo za tem stoji."
Prijavite storilce!
"Skupino, ki vsebuje sovražno vsebino je treba prijaviti administratorjem spletne strani. Facebook ponuja možnost prijave tovrstnih sovražnih skupin in obrazce za različne zlorabe. Na spletni strani www.safe.si najdete postopke prijave za različne portale. Drugačen pa je postopek, če ne vemo, kdo stoji za sovražno skupino nastrojeno proti nam ali našemu otroku. Potem je treba, preden zahtevamo odstranitev vsebine, ugotoviti, kdo je vsebino ustvaril, saj sam izbris ne zagotavlja, da se tovrstna vsebina ne bo spet pojavila. Pri ugotavljanju storilcev vam je v pomoč prijava na SI CERT (cert@cert.si) ali na policijo. Vsekakor je pametno, da shranite čim več dokazov nadlegovanja, žaljenja, sovražnosti, naredite zaslonske slike (printscreen) vsebine, sovražnih sporočil ... Pomembno je tudi, da otroku pojasnite, da nikakor ni sam kriv, da se mu to dogaja, da je krivda v celoti na strani nadlegovalcev ter da tako vedenje na spletu ni etično, je nedopustno in tudi kaznivo," pojasnjuje Kuželičkijeva.
Komentarji (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV