Pred dnevi je v Ljubljani potekal delovni posvet o priporočilih pri preventivnem delu v šolah na področju preprečevanja uporabe drog. Organizator Inštitut Utrip je v goste povabil izvršnega direktorja nevladne organizacije Mentor Foundation International iz Švice Jeffa Leeja. Ta je povedal, da sta preventiva in izobraževanje mladih o tem, kako se izogniti nevarnostim drog, izjemno pomembna. "Mladi ljudje, ki živijo v okolju, kjer jim je droga dostopna, se morajo seznaniti in usposobiti za to, da bodo znali izbrati zdravo alternativo," je še dodal na temo priporočil pri preventivnem delu v šolah na področju preprečevanja uporabe drog.

Po besedah švicarskega strokovnjaka potrebujejo učitelji ustrezno znanje in tudi usposabljanja, saj ne gre le za gole informacije. Sposobni morajo biti namreč v mladih razviti zmožnost, da se prav odločijo. "Učiteljem je treba pomagati, da bodo usposobljeni za delo z mladimi na tem področju. Ne gre le za to, kaj učimo, temveč kako učimo," je poudaril. Preventivno delo v šolah vključuje vse učence: tako tiste, ki imajo izkušnje z drogo, kot tiste, ki te izkušnje nimajo. V ospredju torej ni le ozaveščanje, ampak pravilni pristop in pomoč pri iskanju rešitev, ki bi najstnikom, ki so v težavah in zlorabljajo droge, pomagale.
Projekt Izštekani
Projekt Izštekani inštituta Utrip je dober primer, ki izpostavlja problematiko uporabe drog med najstniki. "To je projekt, ki pomaga mladim in jih ozavešča o nevarnostih, ki jih pomeni zloraba drog. Projekt deluje in je učinkovit," je ocenil Lee.
Sanela Talić z inštituta Utrip je povedala, da si "preventiva zasluži spoštovanja vreden položaj tudi v Sloveniji". "Že dolgo časa obstajajo smernice in priporočila, ki bi jih bilo vredno upoštevati, profesionalno delovati na področju preventive, saj so navsezadnje naša ciljna skupina otroci in z njimi je treba delati profesionalno.''
LUKA, 14 let – MOJ PRVI DŽOJNT
Za bratov 16. rojstni dan so vsi kadil, pa sem poskusu še jaz. Okus mi ni bil najbolj všeč, pa še žejen sem bil, zato sem džojnt poplaknil z dvema piroma, pol je bil pa cel šit, ker je bla že pozna ura in nas je pršla iskat moja mama. Med potjo domov sem ji pobruhal ves avto.
To sta le dve od zgodb, objavljenih v zgibanki RECI DROGAM NE!, ki jo je izdala Policija z namenom ozaveščanja in preprečevanja. Zapisi govorijo zase in ne potrebujejo komentarja.
Na področju preventivnega dela z mladostniki je v Sloveniji na razpolago nekaj zelo dobrih programov. Kateri so tisti znaki, ob katerih moramo kot starši posumiti, da otrok uživa prepovedane substance, in kako preprečiti, da ne bi še bolj zabredel, je svetovala psihologinja Sandra Vitas iz Društva za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem Slovenije ''Up'', ki je izpostavila tudi njihov program "Podpora mladostnikom: Zdravo življenje brez droge''.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV