Bibaleze.si

Najbolj nore tetovaže staršev

N.R.

Družina in odnosi

6
28. 04. 2010 11.41

Spomine otrok shranjujemo različno, največkrat so to fotografije ali posnetki v albumih ali na zgoščenkah. Nekateri starši pa podobe ali imena otrok nosijo vedno s seboj tako, da si jih vtetovirajo na telo.

Alenka Košir
Alenka Košir
Alenka KoširFOTO: Miro Majcen

Za tetoviranje se lahko reče, da je staro kot človeštvo. Poznale so ga vse velike svetovne civilizacije. Beseda tatu, tetovaža pomeni sliko, ki jo tetover ustvari z luknjanjem kože in črnilom. Tahitska beseda tat(a)u, pomeni "nekaj zaznamovati."

V nekaterih kulturah so bile tetovaže znak ugleda, tetovirali so se tako aristokrati, zaporniki, poklicne prodajalke ljubezni in preprosti ljudje. Po nekaterih raziskavah naj bi se tetovirali večinoma ljudje srednjih let, zadnje čase pa se za to odloča vse več mladih, med njimi celo najstnikov.

Nekoč so si moški vtetovirali na telo ime ženske, v katero so bili zaljubljeni. Danes se dogaja tudi, da si starša vtetovirata ime otroka. Nekateri pa so nad tetoviranjem tako navdušeni, da si vtetovirajo celo podobo svojega otroka ali odtis njegovih nogic ali rokic.

Jure Košir in njegova žena Alenka sta si kot eden prvih parov pri nas v prstanec na roki zaročni prstan kar vtetovirala. Zelo lep in zanimiv spomin pa Alenka nosi na zapestju roke, saj ima vtetovirane datume rojstva otrok z besedo. Zastavili smo jima nekaj vprašanj o tetovažah.

Alenka Košir
Alenka KoširFOTO: Miro Majcen

Z Juretom imata na prstancu desne roke vtetoviran zaročni prstan; kdo je dal pobudo za to?

V bistvu je iz pogovora nastala ideja in sva se odločila; ni nama žal za to, sva zelo zadovoljna.

Alenka, vaše zapestje pa krasi tudi posebna vtetovirana zapestnica, kajne?

Ja, zapestnica vsebuje rojstne datume otrok, ki so napisani z besedo in brez presledkov. Najprej sem si želela zapestnico, ki bi jo tvorila imena najinih otrok. Podobno tetovažo sem videla pri pevki Pink, ki ima tudi nekaj okoli zapestja, ne vem sicer, kaj. Na koncu sem se odločila za datume, ki so zapisani tako, da izgleda kot da bi bil napisan kakšen verz, kot kitica.

Kaj na splošno menite o tetoviranju? Kako bi odreagirali, če bi si kdo od otrok čez nekaj let zaželel kakšno veliko tetovažo?

Na to gledam kot na nek obred, s katerim ovekovečim določen dogodek ali misel, ki je pustila pečat v meni. Prvi tatu sem si dala narediti 14 let nazaj, ko to še ni bilo tako vsakdanje (imam še enega skritega). Takrat mi je tetovator svetoval nekajkrat večji tatu, kot sem si ga sama zamislila, češ, da tatu prerasteš in hočeš potem novega in še večjega. Nisem čisto razumela, kaj mi govori, sem pa poslušala njegov nasvet glede velikost in sem vesela, da nimam ene majhne slikice, ki bi zgledala bolj kot kakšna podplutba. In res te to zasvoji. Jaz imam že izbran košček kože, na katerem še ne vem, kaj bo. Verjetno kakšen napis, ker mi slikice niso preveč všeč.

Otroci bodo morali pa še kar nekaj let počakati, da bo kaj takega izvedljivo. Nasploh pa se tako bojijo že injekcije, ko gremo zdravniku, da zaenkrat še ni bojazni. Ko odrastejo, bo to stvar njihove odločitve.

Alenka Košir
Alenka KoširFOTO: Miro Majcen
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863