
Ko gre za zdravje in dobro počutje, želimo starši svojim otrokom le najboljše. Za trdno zdravje sta pomembna zdrava hrana in dobra telesna pripravljenost. Starši imamo veliko odgovornost, ko sprejemamo odločitve o jedilniku in gibalnih navadah svojih otrok. Malčkom je seveda najbolje tisto, kar je sladko, vendar za optimalno rast in razvoj potrebujejo hranljiva živila in gibanje.
Starši se večkrat znajdemo v dilemi, kaj je prav in kaj ne. Kako otroku privzgojiti zdrave prehranjevalne navade, jih oblikovati v trdne temelje, da se bodo na svoji poti k neodvisnosti tudi sami odločali pravilno?

Hrana ni nagrada!
Hrana ni nagrada! je enostavno pravilo, ki se ga velja držati. Strategije, povezane s hrano, kot, na primer, podkupovanje otrok s poobedki ali pa siljenje, naj pojedo vse, kar je na krožniku, so enostavne, vendar pošiljajo napačne znake. Otroku namreč posredujejo dve nepravilni razlagi: 1. hrana je nagrada in 2. lakota ali sitost nimata nobene zveze z odločitvijo, da še naprej jemo ali odložimo vilice.
Šport da, a ne prezgodaj!
Tudi siljenje staršev, naj otrok obiskuje določeno športno aktivnost že v rosnih letih, je lahko napačno. Otrok športu še ni dorasel in zato ga ne more izvajati pravilno. Na tak način otroka izpostavite frustracijam, ki pripeljejo do izgube zanimanja za šport.
Otroku zato šport približajte njegovim letom primerno. Preden začne obiskovati določeno vadbo, se posvetujte z učiteljem telesne vzgoje ali trenerjem. Dovolite otroku, da se sam odloči, s katerim športom se bo ukvarjal in ga nato pri njegovi odločitvi spodbujajte.
Morda bo za nek šport v začetku zelo navdušen, ko pa ga bo bolj podrobno spoznal, bo sprevidel, da ni pravi zanj. Da otroku pokažete, da je potrebno pri odločitvi vztrajati, naj se s športom ukvarja do konca šolskega leta, nato pa naj z novim letom spet izbere šport, ki se mu morda zdi bolj primeren. Nič hudega ni, če bo otrok nekaj časa iskal pravo aktivnost. Tudi otrok mora šport spoznati, da bo lahko ugotovil, če mu ustreza.
Dober zgled
Družinske navade in vzorci, po katerih živijo starši, so tudi del otrokovega okolja. To, kar otrok vidi pri svojih starših, ima za nekaj normalnega. Tako se sčasom navadi na vrsto kosmičev, ki jih imate v omari za zajtrk, ali na to, kako družina preživlja sobotne in nedeljske popoldneve. Če jih preživlja tako, da spi, bo spal tudi otrok. Če pa so ti popoldnevi razgibani, povezani s športom, sprehodi v naravo, bo tudi otrok popoldneve preživljal na ta način.
Zavedati se morate, da nobena mati in noben oče nista popolna, da včasih prav prija ves popoldan poležavati, toda potrudite se, da bo vaš dan zdrav in razgiban.

Če se zvečer usedete pred televizijo z vrečko čipsa, ali če ves popoldan preživite za računalnikom, se zavedajte, da bo po vsej verjetnosti to počel tudi vaš otrok.
Navade so trdovratne in hrane je danes na pretek. Sodobno življenje spodbuja prehranjevanje med potjo, preživljanje dolgih ur v avtu in pred računalniki, pred televizijo. In temu se je težko upreti.
Pa vendar, starši ste prvi, ki svojemu otroku posredujete določene vzorce, zato naj bodo zdravi! Vzemite si čas za svojo družino in za zdravje!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV