Ali spraviti na svet še eno človeško bitje, ki ga bomo brezpogojno ljubili in skrbeli zanj, dokler ne bo tega sposoben sam, je izjemno zahtevno vprašanje. Generacije naših babic in prababic so imele toliko otrok, kolikor jim jih je "dal bog". Danes je stvar precej drugačna. Tempo življenja je postal precej bolj hiter, v večini družin sta oba starša zaposlena in posledično obremenjena s časovno stisko, vzdrževanje otrok je postalo dražje, zahtevnejše in dolgotrajnejše. Zato se marsikateri par razumsko odloča pri ustvarjanju ali povečanju družine in se sprašuje o tem, koliko otrok je še primerno imeti, da bo družina normalno delovala. Nihče izmed partnerjev se namreč ne sme čutiti kakor koli prisiljenega vanjo, ker se bo to neizogibno poznalo na njegovem odnosu do tega otroka. Vsekakor gre za odločitev, ki si zasluži umirjen in poglobljen premislek. Da bi vam bilo pri odločitvi lažje, si najprej poskusite iskreno odgovoriti na naslednja vprašanja.
Kakšno je vaše zdravstveno stanje?
Preden se odločite svoje telo obremeniti s še eno nosečnostjo, se pred tem vprašajte, kaj to pomeni za vaše zdravje in fizično počutje? Kakšne so bile pretekle nosečnosti, kako so vplivale na vaše počutje, okrevanje, kakšni so bili porodi, koliko časa ste potrebovali, da ste se počutili dobro? Kakšno je stanje vaše krvi, imate dovolj vitaminov in mineralov, so hormoni v ravnovesju? Kakšno je vaše psihično počutje, kako naporno bi se vam zdelo življenje z novorojenčkom enkrat, ko ste že dali skozi vse tegobe novopečenega starševstva? Ste fizično in psihično pripravljeni na novo obdobje, v katerem bo malo bitje 24 ur na dan, sedem dni v tednu popolnoma odvisno od vas?

Ali se s prihodom novega člana družine strinjajo tudi ostali člani?
Večkrat se zgodi, da želje družine niso usklajene. Ženska bi na primer ostala pri enem otroku, moški si srčno želi dveh. Moškemu sta dva popolnoma dovolj, ženska pa bi rada tri ... Tu lahko pride do težave. Tudi otroci bodo vpeti v prihod novega člana, zato se je dobro posvetovati tudi z njimi in jih vprašati za mnenje. Če se vsi člani družine, predvsem pa partnerja strinjata o tem, da bi imeli še enega otroka, je to potem prava odločitev. Vsak naj pove svoj vidik; zakaj si ne želi oziroma zakaj si želi še enega otroka. Bodite odprti za razloge in občutke drug drugega. Pozorno se poslušajte. Če želje niso usklajene, pa se bo potrebno temeljito pogovoriti in premisliti o svoji odločitvi.
Kakšen je partnerski odnos?
Če sta trenutno odtujena in imata polno partnerskih problemov, potem najbrž ni primeren čas za še enega otroka. Pred tem se bo treba posvetiti vajinemu partnerskemu odnosu. Nekateri zmotno verjamejo, da otrok lahko zbliža odtujena partnerja in reši razpadajočo zvezo, v resnici pa se zgodi ravno nasprotno. Zaradi dodatnega stresa, ki ga prinese prilagoditev na novega družinskega člana, se vrzel med partnerjema po navadi le še poglobi.

Kako je z logistiko?
Nekoliko je potrebno razmisliti tudi o tem, kako bo prihod otroka sovpadal z načinom vašega življenja. Imate dovolj prostora doma, dovolj prostoren avto? Boste imeli kakšno dodatno pomoč pri varstvu, kadar bo to nujno potrebno, kako bo z dopustovanjem družine in izleti? Čeprav so to vprašanja, ki jim je sicer potrebno nameniti pozornost, pa se vedno najdejo tudi rešitve zanje. Bolj kot dejansko stanje je pri tem pomembno vaše počutje – ali vam bo prihod otroka pomenil breme, se boste počutili utesnjeno in nervozno, ker ne boste imeli zanj pripravljene otroške sobice ali otroškega kotička ali pa vam te reči preprosto niso tako zelo pomembne in boste zadeve reševali sproti in sčasoma. Pomembno je, kakšen tip človeka ste in kakšne so vaše osebne prioritete, ki bodo dolgoročno vplivale na vaše počutje in dinamiko celotne družine.
Kakšno je finančno stanje družine?
Prihod otroka v družino pomeni dodatno finančno obremenitev. Si lahko privoščite še enega otroka, za katerega bo potreben nakup vseh potrebščin od rojstva do obdobja samostojnosti in finančne neodvisnosti? Bo preostala družina precej prikrajšana za določene materialne reči ali se pravzaprav niti ne bo poznalo, da je k družini prispel nov član? Finančne stiske so namreč izjemno naporne za vse družinske člane in ni prav, da družina živi v pomanjkanju, strahu pred prihodnostjo in negotovosti. Večkrat lahko slišimo rek, da je dobro imeti toliko otrok, kolikor jih lahko vzdržujemo. Ta misel je vredna premisleka, spet pa smo si ljudje različni in imamo različne poglede na življenje, predvsem pa drugačne prioritete. Nekomu luksuz ali potovanja ne predstavljajo nič posebnega, spet drugi si radi privoščijo lagodnejše življenje. Eno in drugo je v redu, vse dokler nismo v preveliki stiski, ko nas skrbi, nam je težko in potem breme prenašamo na celotno družino.

Vam je pomembna osebna svoboda?
Spet smo pri različnih pogledih in prioritetah posameznikov. Enim je izjemno pomembna osebna svoboda, prosti čas, v katerem lahko telovadijo, potujejo, se odpravijo na pijačo s prijatelji ali preprosto uživajo ob gledanju televizije ali branju knjige. Spet drugim se ni težko prilagajati ostali družini in se razdajati otrokom ter partnerju. Za prve lahko prihod otroka pomeni stres, stisko in slabo počutje, kar bo vplivalo na celotno dinamiko družine, za druge pa prihod otroka ne bo prinašal drastičnih sprememb in nanje ne bo imel posebnega vpliva, zaradi katerega bi bili v stresu. Enkrat, ko občutimo znova osebno svobodo in se lahko bolj posvečamo partnerju ter svojim hobijem, se je precej težko spomniti na obdobje neprespanih noči, utrujenosti in predanosti malemu bitju. Ste pripravljeni na to?
Kakšna je situacija v službi?
Si želite uspešno kariero? Ste se šele zaposlili in začeli graditi na poslovnih uspehih? Koliko podpore imate v ekipi sodelavcev in nadrejenih, bodo razumeli situacijo, vas bo delovno mesto po izteku porodniškega dopusta še vedno čakalo? Teorija je eno, praksa drugo. Mnogokrat se namreč zgodi, da ženska zanosi s prepričanjem, da bo po porodu in preteku porodniškega staleža še vedno vse, kot je bilo, pa potem naleti na težave, kot so premestitev na drugo delovno mesto, prekinitev pogodbe, nazadovanje v službi ipd. Zato se dobro prepričajte o situaciji in predvsem tudi o tem, ali boste pomirjeni s svojo odločitvijo, četudi izgubite karierni uspeh, ki ste si ga do tiste točke uspeli priboriti.

Se boste zmogli enakomerno posvečati vsem otrokom?
Kakšna je trenutna situacija v družinski dinamiki? Koliko časa preživite skupaj z otroki, kakšni so vaši odnosi, kakšno je vzdušje v družini, se dobro razumete? Ali boste po porodu zmogli enakomerno razporediti svojo pozornost in svoj čas vsem otrokom? Če vam že zdaj čas, ki ga preživljate z njimi predstavlja izziv, potem se morate zavedati, da bo s prihodom otroka še bolj dinamično, kar zna predstavljati izziv za vse družinske člane.
Ste zadovoljni s trenutno situacijo?
Kaj pomislite, ko pomislite na svojo družino? Ste srečni? Hvaležni? Imate občutek, da ste izpopolnjeni in da vam prav nič ne manjka? Ali hrepenite po še enem otroku in vas žalosti misel o tem, da obstaja možnost, da ne boste več nikdar izkusili prvih trenutkov z dojenčkom, prvih korakov, besed, objemov in poljubov? Je šlo vse skupaj prehitro mimo, so otroci prehitro zrasli? Bi dodaten otrok povečal srečo in ljubezen med vami in izpopolnil tisto nekaj, kar še manjka? Dobro razmislite o svojih občutkih, kajti pravijo, da ni večje žalosti v srcu kot obžalovanje za tistim, česar nismo storili, pa smo si tako močno tega želeli.
Kljub tehtnim premislekom nekaterih parov se mnogokrat lahko zgodi, da se jim na drugi strani rodijo nenačrtovani otroci, otroci, ki so se preprosto zgodili. Najpomembneje pri tem je, da so vsi zaželeni, varni in ljubljeni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV