ANGLEŠČINA

"Kaj ste delali v šoli?" - "Nič, učili smo se"
"Kako je bilo v šoli?" vedno vprašam vse tri ločeno ob njihovem prihodu iz šole. "V redu," je najbolj pogost odgovor. "Kaj pa ste zanimivega počeli?" postavim podvprašanje. "Nič, učili smo se," je njihov najbolj pogost odgovor. "Aha ... Kaj pa?" me zanima. "Snov ... matematiko ... ne vem," naštejejo. "Okej ... je bilo dobro kosilo?" vrtam dalje. "V redu," spravijo skupaj. "Kaj ste dobrega jedli?" poskusim in upam. "Ne spomnim se več," dobim v zameno.

Pižama: Zaradi pravljic se otroci naučijo soočati z neprijetnimi platmi življenja
Boštjana Gorenca Pižamo ni treba posebej predstavljati, saj slovi kot odličen komik, knjižni avtor, prevajalec in tudi sinhronizator, ki se tega dela loti še kako resno. Zaveda se namreč pomembnosti maternega jezika in da so prav risanke medij, ki otrokom podzavestno le-tega približajo, s tem pa mu prav tako bogatijo besedni zaklad. Tokrat je beseda s Pižamo tekla prav o tem: maternem jeziku in pomembnosti, da ga negujemo ter zanj skrbimo.

Kdo še potrebuje slovenščino?
Ko se pelješ z avtobusom vse večkrat ujameš besedo ali dve mladostnikov v angleščini. Pa ne tako - pogovarjanje zgolj v angleščini. Malo slovensko, malo angleško, prehajanje je tako gladko, da je skoraj poetično. Pa je res?

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!
9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Kdaj je čas, da se otrok začne učiti tujih jezikov?
Otrok je sposoben veliko več, kot si sploh upamo predstavljati, in to že v svojem najbolj zgodnjem obdobju. Od rojstva pa vse tja do 6. ali 7. leta ima sposobnost, ki ji rečemo 'okno v možganih'. To pomeni, da se uči hitro in z lahkoto ... tudi tujih jezikov. "To je velik potencial, ki ga lahko izkoristimo ali pustimo v mirovanju," pripoveduje profesorica angleščine Nina Žerjal in ob tem še pove: "Začeti je treba čim prej."

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Kako se dojenčki učijo že pred rojstvom?
Zgodnja stimulacija in razvoj možganov so pri otrocih izjemnega pomena, ampak ali ste vedeli, da se otroci začnejo učiti že v maternici? Učenje pred rojstvom je prav tako pomembno kot je prvo leto otrokovega življenja. V nedavni znanstveni raziskavi so dokazali, da dojenčki že v maternici doživijo popoln razvoj čutil, razvijejo čustva in začnejo z učenjem jezika svoje matere, ki ga prepoznajo, ločijo od drugih in se nanj po rojstvu odzivajo. Veliko tega, s čimer se nosečnica sreča v svojem vsakdanjem življenju – zrak, ki ga diha, hrano in pijačo, ki jo zaužije, stres, ki ga doživlja, celo čustva, ki jih čuti – deli s svojim razvijajočim se dojenčkom. Torej, kaj so najpomembnejše stvari, ki jih lahko nosečnice storite, da pomagate otroku že pred rojstvom?

Vabimo vas na brezplačne predstavitvene angleške urice!
Tinkaro Kovač vsi poznamo kot uspešno slovensko pevko, mi pa smo jo tokrat pocukali za rokav in z njo poklepetali o njeni materinski vlogi, o tem, kakšne vrednote želi svojima hčerkama Gali in Almi posredovati. Pokukali smo v njihov družinski svet, prežet z zabavo, petjem in učenjem.

Angleščina, ki jo otroci obožujejo!
Helen Doron English tečaji niso klasični tečaji angleščine za otroke. Ponujajo ekskluzivne programe učenja in kakovostna izobraževalna gradiva za dojenčke od 3. meseca starosti, otroke in mladostnike vse do 19. leta starosti. Risane epizode iz tečaja Fun with Flupe, s katerimi se otroci učijo angleščine, zdaj tudi na POP TV in OTO.

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?
Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Osupljive ugotovitve
Učenje tujega jezika ima pozitivne učinke na možgane, četudi se ga učimo šele kot odrasli, kaže najnovejša raziskava univerze v Edinburghu. Največji pozitiven učinek so raziskovalci ugotovili pri splošni inteligenci in bralnih sposobnostih.

Brezplačne delavnice iz slovenščine, matematike in angleščine
Bliža se matura, ki je zelo pomemben dogodek na poti izobraževanja vsakega srednješolca. V Dijaški skupnosti Ljubljana, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze (ŠOU) v Ljubljani, si prizadevajo, da bi dijaki maturo kar se da dobro opravili, zato so organizirali brezplačne maturitetne delavnice iz slovenščine, matematike in angleščine.

Otrokovo potovanje v tujino brez staršev
Mnogi starši se v času počitnic sprašujejo, ali njihov otrok, če gre na morje z dedkom in babico, potrebuje njihovo soglasje za potovanje v tujino. Ugotovili smo, da ga Hrvaška ne zahteva, Bosna in Hercegovina pa.

Učenje tujega jezika malo drugače
Kje se lahko srečujejo družine, ki so v Slovenijo prišle iz različnih okolij? Kje se lahko zbližajo mamice in očki z otroki, pri tem pa se naučijo tujega jezika?

Hči Jessice Alba 'skoraj dvojezična'
Jessica Alba pravi, da je njena hči pri 15 mesecih dobra učenka. Malčica za zdaj vsaj delno razume dva jezika – angleščino in španščino.

SAŠINA KOLUMNA: 'Resni' krožki?
Zdaj, ko se je začelo novo šolsko leto, se otroci vpisujejo tudi v razne dejavnosti. Glasbena šola, angleščina, gimnastika, računalništvo … Verjetno bi lahko popisala ves list, pa ne bi naštela vsega, kar ponujajo šole in različne organizacije.