pametne naprave

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka
Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Kdaj je pravi čas, da ima vaš otrok svoj telefon?
Kdaj otroku kupiti telefon, je večna dilema staršev. V sodobnem svetu, ko nas tehnologija obkroža na vseh področjih našega življenja, se je tudi uporaba telefona močno spremenila. In tako ni nič nenavadnega, če šestletnika vidimo s telefonom v roki. Toda ali ga resnično potrebuje?

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Starši, to morate vedeti
Naše življenje je vse bolj prepleteno s spletom, živimo namreč v obdobju pametnih mobilnih in televizijskih naprav, ki nam na eni strani močno olajšajo življenje in omogočajo vsakodnevne stike z najbližjimi, na drugi pa nas izpostavljajo različnim nevarnostim, kot so neprimerna vsebina, zloraba podatkov in številne druge spletne grožnje. Kako zaščititi svoj pametni dom, da bo sodoben in varen hkrati?

Pametna kresnička za večjo varnost otrok
S pomočjo pametne kresničke YourFlare, ki so jo razvili trije srednješolci, lahko starši v aplikaciji na svojem telefonu v vsakem trenutku vidijo, kje se njihov otrok nahaja. Kresnička omogoča tudi nastavitev varnega območja gibanja in je opremljena z SOS gumbom, s katerim lahko otrok staršem posreduje poziv za pomoč.

Prepovedali pametne telefone v šolah
Francoski poslanci so v ponedeljek izglasovali zakon, ki šolarjem s septembrom prepoveduje uporabo pametnih telefonov v šolah. Prepoved se nanaša na osnovnošolce, stare do 14 oz. 15 let in navaja, da bodo ti morali telefone, tablice in druge elektronske naprave ali pustiti doma ali jih imeti izklopljene.

Otroci bodo navdušeni
Mnogi straši tarnajo, da njihovi malčki preveč časa preživijo na raznih pametnih napravah. Morda res, a namesto da iščejo slabosti tovrstne zabave, je bolje, da se osredotočijo na prednosti. In ena teh je vsekakor učenje. Le kaj je boljšega, kot učenje in razvijanje miselnih sposobnosti na zabaven način?! Tako so otroci ne le bolj motivirani, ampak je tudi učenje bolj učinkovito, če je prepleteno z igro.

Po pametnih igračah prepovedali še otroške pametne ure
Najprej črni petek, nato spletni ponedeljek, pa Miklavž, Božiček in dedek Mraz: začelo se je obdobje divjega nakupovanja bolj ali manj domiselnih daril, ki ga pogosto vodijo neracionalne odločitve, povezane z visokimi popusti in bleščečimi predstavitvami. Potem ko smo že lani odsvetovali nakup povezanih igrač zaradi možnosti prisluškovanja in prevzemanja komunikacije z otroki, se temu opozorilu letos pridružujejo še otroške pametne ure.

Več bo malček gledal pametne naprave, pozneje bo spregovoril
Čeprav starši svoje otroke radi zamotijo s pametnimi napravami, pa strokovnjaki njihovo uporabo močno odsvetujejo vsaj do otrokovega drugega leta starosti. Da je v praksi drugače, pa je pokazala kanadska raziskava: kar dvajset odstotkov otrok, starih 18 mesecev, je namreč za zasloni v povprečju prebilo 28 minut na dan.

Pozor: pametne igrače – nova past za otroke
Spletne storitve so postale del našega vsakdana, vstopajo tudi na področje igrač. Punčka My Friend Cayla in robot i-Que, ki so ju pod drobnogled vzeli naši norveški kolegi, (zaenkrat) sicer še nista naprodaj v Sloveniji, je pa pomembno, da v obdobju obdarovanja opozorimo na sporne značilnosti tovrstnih, pametnih igrač, ki bodo v prihodnosti skoraj gotovo postale zanimive in uporabne tudi za slovenske otroke.

Inovacija, ki bo navdušila slovenske starše
Študentje fakultete za management so ustvarili izdelek BabyMea, ki staršem in zdravstvenemu osebju omogoča pregled nad otrokom, njegovim razvojem in duševnim stanjem. Prototip zapestnice meri spanje, zaznava zvok in gibanje, meri telesno temperature z opozorilom spremembe, zaznava epileptični napad pred sprožitvijo, izračuna časovne razlike med njimi, nudi pregled nad mišičnim tonusom.

Kaj otrokom krati spanec?
Otroci, ki imajo v svojih sobah pametne telefone in tablične računalnike, manj spijo kot tisti, ki nimajo dostopa do sodobnih naprav, je pokazala objavljena ameriška študija.