ultravijolični

Obvezni dodatki na soncu
Poleti se soncu ne moremo izogniti, pordeli koži in opeklinam zaradi sonca pa prav gotovo. V poletnih mesecih preživimo na soncu veliko časa, tudi takrat, ko dnevi niso počitniško obarvani. Soncu smo izpostavljeni na sprehodu, kolesu, vrtu … Ustrezna majica, kapa (ki naj ne ščiti le obraza, ampak tudi vrat) in sončna očala so nepogrešljivi dodatki, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom. Vsa oblačila pa ne ščitijo enako dobro. Zaščitna sposobnost oblačil je odvisna od vrste dejavnikov. Na kaj je torej treba biti pozoren pri izbiri?

Zaščitite otroke pred sončnimi žarki
Kljub temu da sončni žarki tako nezaustavljivo vabijo, se morate zavedati, da je dolgotrajno izpostavljanje nevarno in lahko vodi k nastanku kožnega raka. V toplih in sončnih dneh morate še posebej zaščititi dojenčke in otroke.

Bela majica ni primerna, ker sploh ne zagotavlja zaščite
Včasih smo mislili, da smo, če lahko oblečemo katero koli srajco ali majico, varni pred sončnimi žarki, a zadeva ni tako preprosta. Zaščitna sposobnost oblačil je zelo različna in odvisna od številnih vplivov. Ker danes o škodljivosti sončnih žarkov vemo precej več kot včasih, se številni odločajo tudi za nakup majic z UV-faktorjem. Na ZPS so tokrat preverili 10 otroških majic z deklarirano UV in izmerili stopnjo zaščite. Ugotovitve so presenetljive. Le 6 jih je doseglo na izdelku deklarirano zaščito. Ponovno pa se je potrdilo, da imajo pomembno vlogo pri zaščiti tudi barve oblačil.

Kaj pomaga pri sončnih opeklinah?
Vsi dobro vemo,da se je treba pred soncem zaščititi tako, da daste klobuček na glavo, da se namažete s kremo z visokim zaščitnim faktorjem ter oblečete majico ter hlače. Prav tako spomladi in poleti naj vse aktivnosti na prostem potekajo zgodaj zjutraj ali pozno popoldne. Kaj storiti, če vsega tega ne upoštevate in vaš otrok dobi sončne opekline?

Opekline in oparine pri otrocih
Nesreča nikoli ne počiva, še bolj pa to drži, če imate majhnega in radovednega otroka. Nobena rana ne boli tako hudo kakor opeklina ali oparina, to pa so žal pogoste poškodbe pri otrocih.

Alergija na sonce v nosečnosti
Alergijo na sonce lahko dobimo kljer koli, ne le na morju. Pekoči sončni žarki nas lahko ujamejo tudi v mestu, na sprehodu ali pri delu na vrtu. Najpogosteje je prizadeta koža dekolteja, hrbtne strani rok in podlahti ter obraza, torej na delih, ki so bolj izpostavljeni sončnim žarkom.

Sončne opekline
Sončne opekline nastanejo, če je koža predolgo izpostavljena sončnim žarkom. To se lahko zelo hitro zgodi pri dojenčkih in majhnih otrocih, saj je njihova koža še zelo občutljiva.

Z otrokom nikoli na sonce brez zaščite!
Otroške kože do dopolnjenega prvega leta ne izpostavljajte sončnim žarkom! Če se temu ne morete izogniti, pa otroka obvezno zaščitite s primernim sredstvom!