
Malček in glasba
Glasba je umetnost, pri kateri svoja čustva in ideje izražamo skozi zvoke in ritme. Je komunikacija, ki v nas razvija občutek bogastva, polnosti in lepote. Zvoki vzbudijo globoka čustva prav zaradi estetske dimenzije glasbe, ki se nanaša na proces občutenja in dojemanja ter razmišljanja o glasbenih izkušnjah. Tudi druge oblike umetnosti, ples ali gledališče so močno sredstvo za vzgojo otrok. Njihova moč izhaja iz estetskih kvalitet umetnosti, ki lahko veliko pripomorejo h kakovostnemu razvoju otrokovega intelektualnega in čustvenega življenja.
Od rojstva do vstopa v šolo
Že dolgo je znano, da je prvih šest let otrokovega življenja najbolj pomembnih za njegov nadaljni razvoj. Takrat potekata rast in razvojni proces mnogo hitreje kot kadarkoli kasneje. Večina glasbenih psihologov meni, da je to obdobje za pridobivanje glasbenih izkušenj, ki jih v kasnejših obdobjih ne morejo več pridobiti. Ameriški psiholog Benjamin Bloom je trdil, da več kot polovico tistega, kar posameznik pridobi do 17. leta, pridobi v prvih šestih letih. Zato je tako pomembno, kako z otrokom v teh letih ravnamo, kakšno vzgojo mu nudimo in koliko se z njim ukvarjamo.
To je obdobje novih poti za malčka, po katerih bo razvijal svoje potenciale. Če se te poti ne odpro dovolj zgodaj, ostanejo zaprte za vse življenje. Nemški glasbeni psiholog Paul Michel je ugotovil, da ta leta niso primerna le za splošno vzgojo otrok, temveč tudi za talentirane v glasbi in njihov razvoj.
Vaš malček - glasbeni genij
Začne se zelo kmalu, takoj po tem, ko lahko vaš malček prime določeno stvar v roko. To naj bodo preprosti ritmični instrumenti kot so ropotulja, tamburin, raglja, lesene paličice, triangel, kraguljčki, kastanjete ... Veliko tega lahko tudi sami naredite doma. Zmotno je mišljenje, da je potrebno triletniku kupiti violino ali klavir. S tem ne boste ustvarili glasbenega genija. Ravno nasprotno. Siljenje otroka k igranju različnih instrumentov za odrasle lahko privede do zavračanja glasbe v kasnejšem obdobju. Malček naj se najprej naučiti poslušati in razlikovati zvoke, ki prihajajo iz preprostih instrumentov.
Pesem in ples
Glasba, pesem in ples so med seboj tesno povezani, zato je glasba tako močno povezana z motoričnim razvojem in jezikom. Gibanje in petje sta nujna v otrokovem razvoju tudi zaradi izražanja kreativnosti in estetike. Prenekatera izkušnja je pokazala, da malčki neizmerno uživajo v pesmih in plesu, zato je v vrtcih običaj, da vsaj enkrat dnevno izvajajo te aktivnosti. Tudi starši bi se morali s svojimi malčki doma večkrat zabavati, plesati in peti, saj sta, dokazano, tako pesem kot ples najboljša sprostitev.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV