
Kaj vse lahko počnete?
- Če podpirate pomoč drugim, potem lahko otroku pokažete, kako pomembno je pomagati starejšim, obnemoglim, osamljenim (pomoč starejšim pri nakupih ali nošnji vrečk do stanovanja, občasni obiski in igranje namiznih iger, spremljanje v trgovino, občasen sprehod in druženje ...) in tistim, ki živijo v pomanjkanju (priprava paketkov z oblačili, ki jih je otrok že prerasel in jih ne potrebuje več, priprava darilc v času praznikov ...)
- Če spoštujete naravo, se z otrokom lahko udeležite kakšne od čistilnih akcij in pomagate k čistejšemu okolju (čiščenje okolice, skupno sajenje dreves ali cvetlic ...)
- Če imate radi živali, se lahko vključite v katero od društev za pomoč živalim (obisk zavetišča in občasni sprehodi s psički, posvojitev živali, nakup hrane za prostoživeče mucke ...)
Česa se otrok nauči s prostovoljnimi aktivnostmi?
Pozitivni ukrepi vodijo k pozitivnim spremembam
Saj poznate tisti znani rek, ki pravi, da če želite v življenju spremembo, bodite ta sprememba vi. Če izvajate določene prostovoljne ukrepe, bo otrok na podlagi vaših dejanj spoznal, kako ti ukrepi pomagajo drugim. Priča bo vašemu dobremu počutju in zadoščenju ob opravljenem delu. Najmočnejše orodje pri vključevanju otroka v prostovoljstvo je torej zgled. Omogočite mu, da pomaga pri stvareh, ki vodijo v trajne pozitivne spremembe. Ko bo spoznal občutek hvaležnosti, ki jo je vzbudilo njegovo dejanje, se bo v njem še bolj prebudila želja delati dobro.
Pomen in vrednost timskega dela
Veliko prostovoljnega dela temelji na sodelovanju z drugimi. Ko skupina stremi k skupnemu cilju, se med njimi vzpostavi posebna vez, občutek zadoščenja pa je na koncu še večji. Vaš otrok lahko spozna, kaj pomenijo timsko delo, pomen dobrega medsebojnega sodelovanja in komunikacija. Pozitivna podpora in spodbuda, ki ju je ob tem deležen, samo še krepita njegov občutek lastne vrednosti.

Empatija
Ko otroka postavite v položaj, v katerem lahko začuti, razume in deli občutke z drugo osebo, mu s tem omogočite dragocene izkušnje, ki jih lahko spozna le z dobrimi dejanji. Če kot starš sodelujete pri prostovoljnih aktivnostih, ki vključujejo pomoč ljudem v stiski, lahko vaš otrok iz prve roke doživi trenutke empatije, spoštovanja drugega in sočutja.
Komunikacijske veščine
Vaš otrok si želi biti slišan in razumljen, skozi prostovoljstvo pa mu lahko še bolj približate njegovo potrebo po sprejetosti, ki je tudi potreba vsakega od nas. Prostovoljna dela, ki temeljijo na osebnem stiku, poslušanju in slišanju, zagotovo pripomorejo k razvoju komunikacijskih veščin. Otrok napreduje skozi komunikacijo s kolegi prostovoljci ali pa skozi komunikacijo z osebami, ki jim nudi podporo. Ti mu lahko tudi zaupajo, kdo so, kaj počnejo, kakšne so njegove zgodbe, kar da otroku dragocene življenjske uvide.
Doseganje ciljev
Vaš otrok se lahko skozi manjše postavljene cilje nauči razumeti, katere naloge lahko opravi in izpolni v okviru prostovoljstva. Primer so recimo darilne košarice ali paketki za otroke, ki potrebujejo pomoč. Otrok si lahko postavi za cilj število paketkov, ki jih bo oblikoval in zavil sam. Pri tem ga lahko vodite z vprašanji, kaj vse je treba izpolniti, da bo cilj dosežen. Na povsem lahkoten in simpatičen način se tako otrok nauči, kaj vse vključuje proces, skozi katerega želimo nekaj doseči. Takšni otroci so v življenju tudi uspešnejši in bolj strukturirani.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV