Fizioterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave Špela Gorenc Jazbec, ki je tudi Bibina svetovalka, pravi, da je težko točno določiti, kdaj je pravi čas, da otroka iz male otroške posteljice preselimo v veliko. ''Nekateri starši se odločijo, da bo otrok začel spati v veliki postelji, ko mu mala otroška posteljica postane premajhna. Drugi se za to odločijo že prej. Veliko je odvisno tudi od otroka samega: nekateri sami pokažejo, da so pripravljeni na spanje v veliki postelji, zlasti če imajo starejše bratce ali sestrice, se jim to zdi zabavno, drugi pa na noben način ne želijo zapustiti svoje posteljice, na katero so navajeni, še posebej, če je ta v spalnici skupaj s starši,'' pravi fizioterapevtka.

Ko boste sprejeli odločitev, naj bo ta dokončna!
Fizioterapevtka pravi, da moramo biti – ko enkrat sprejmemo odločitev, da bo otrok spal v veliki postelji – vztrajni. ''Še posebej, če je otrok že velik in na noben način ne želi zamenjati postelje,'' dodaja Špela Gorenc Jazbec. Zato svetuje, da ob sprejetju takšne odločitve malo otroško posteljico umaknete oziroma pospravite v klet. Tako bo otrok lažje doumel, da nima izbire in da se mora navaditi na novo spalno okolje.

Na kaj bodite pozorni pri nakupu velike postelje?
''Izbira postelje niti ni tako pomembna. Če se odločimo za prehod v veliko posteljo, je ta že tako ali tako večja od prejšnje posteljice in je prostorsko dovolj velika. Pri izbiri postelje je kljub temu, da je postelja namenjena večjim otrokom, pametno, če se odločimo za uporabo varnostne ograjice. Ograjica preprečuje padce, ki so tudi pri večjih otrocih kar pogosti, še posebej na začetku, ko otrok na novo posteljo še ni navajen. Bolj kot sama postelja je pomembna izbira ležišča – to naj bo raje bolj trdo kot mehko. Ko se otrok uleže nanj, se ne sme upogniti, oziroma se ne sme vdati pod težo otroka,'' pravi terapevtka razvojno-nevrološke obravnave Špela Gorenc Jazbec.
Kdaj naj bi otrok začel spati na vzglavniku?
Odločitev fizioterapevtka povezuje z otrokovimi navadami. Medtem ko ga nekateri potrebujejo že v mali posteljici, ga drugi nimajo, niti ko začnejo spati v veliki postelji. Gorenc Jazbečeva pravi, da otrokovo potrebo po vzglavniku najlažje ugotovimo tako, da pogledamo, kakšen je položaj njegove glave pri spanju na boku: ''Če mu glava visi navzdol in ni v ravni liniji s hrbtenico (pri položaju na boku), lahko sklepamo, da bi otrok že potreboval vzglavnik. Ta pa vsekakor ne sme biti previsok, niti ne premehek, da se ne ugreza preveč, pa vseeno toliko mehek, da je dovolj udoben. Višino vzglavnika najlažje določimo glede na višino rame, kar pomeni, da je visok toliko, kot je prostora med koncem rame in vratom. Če boste izbrali pretanek vzglavnik, s tem ne boste naredili nič, saj bo glava še vedno visela navzdol. Če pa bo vzglavnik previsok, položaj glave zopet ne bo pravilen, saj bo glava v preveč pokončnem položaju.''
Podroben nasvet fizioterapevtke Špele Gorenc Jazbec o tem, kako izbrati pravi vzglavnik, boste našli v prispevku Kdaj naj otrok dobi vzglavnik?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV