Šahovska igra nam lahko da veliko, saj nas nauči sprejemati odgovornost za svoje poteze, analitičnega in kritičnega razmišljanja, osredotočenosti, vztrajnosti, reševanja problemov in predvsem krepi zavedanje, da moramo trdo delati, če želimo biti res med najboljšimi. "Ampak uspeha si moraš želeti, vanj moraš vložiti svoj trud. Uspeh sam od sebe ne bo prišel," poudarja Judit Polgar, šahovska velemojstrica.
Njeno otroštvo je bilo posvečeno šahu, večurnim treningom, dan za dnem. Oče je namreč verjel, da se genij ne rodiš, ampak da ga lahko vzgojiš. In tako so se tri sestre Polgar, Judit je bila najmlajša med njimi, učile doma in tlakovale svojo šahovsko pot, ki je bila zanje že vnaprej določena.
Starša sta imela izjemno visoka pričakovanja in posledično tudi zahteve, saj sta želela dokazati, da s pravo vzgojo vsak zdrav otrok lahko postane izjemno uspešen.

S šestimi leti je Judit začela s tekmovalnim šahom, pri devetih je zmagala na večjem mednarodnem turnirju in vzbudila pozornost medijev, pri enajstih letih pa je že premagala prvega velemojstra. Sama je velemojstrski naslov osvojila pri petnajstih letih, s tem pa je tudi podrla takratni rekord legendarnega Bobbya Fischerja.
Kot zanimivost, pohvali se lahko tudi z zmagami na mednarodnih turnirjih proti 11 svetovnim prvakom, med drugim je premagala Borisa Spaskega, Anatolija Karpova, Garija Kasparova, Viswanathana Ananda in tudi Magnusa Carlsena.
Po vseh teh letih Judit Polgar še vedno drži naslov najboljše šahistke vseh časov, kljub temu da je zaključila kariero profesionalne šahistke. Svoje znanje in ljubezen do šaha pa še vedno prenaša naprej na prihodnje generacije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV