Bibaleze.si

Kako otroka naučiti igrati šah?

S.B.

Vzgoja in vrtec

0
02. 02. 2024 05.00

Kratek vodič učenja šaha glede na starostno obdobje otroka.

šah

Šah– 64 polj, 32 figur in nepredstavljive možnosti te kraljevske igre, ki postaja vse bolj priljubljena tudi med najmlajšimi. Redko katera igra ima tako neverjetno in bogato zgodovino, kot jo ima šah, gre namreč za eno najstarejših namiznih iger, ki se je v svoji preprostosti obdržala vse do danes. 

Za spodbujanje in razvijanje otrokovih odlik mišljenja ima lahko šah podobno vlogo, kot jo ima telesno-gibalna športna vzgoja za razvoj njegovih telesno-gibalnih sposobnosti. Vendar pa je potrebno tudi ustrezno izobraževanje in trening, da bi otrok lahko postal uspešen šahist. Za vas smo zato pripravili kratek vodič o igranju šaha za otroke.

Šah
ŠahFOTO: Adobe Stock
Kajetan Kovič (ŠAH): "Množica črnih in belih kvadratov, množica črnih in belih figur v nepodkupljivem tiktakanju ur od prvih potez do remijev in matov. Med vzporedniki in meridiani vsi smo v tej igri zaznamovani. Z njo mehanizem mojstrskih ur meri življenje navadnih figur."

Kaj vse potrebujete, da boste lahko igrali šah?

Šahovsko podlogo ali šahovnico

Obstajajo številne različne šahovske podloge, od vinilnih, ki se enostavno zložijo in porabijo zelo malo prostora za shranjevanje, do lesenih, ki so veliko bolj robustne, zasedajo več prostora za shranjevanje, a so mnogo bolj kakovostne za vzdrževanje in omogočajo igralcem boljši ter lažji pregled nad igro.

Šahovske figure 

Tudi šahovskih figur je več vrst na izbiro, cene pa so odvisne predvsem od materiala in višine figur. Med najbolj razširjene sodijo plastične, ki so lahke in praktične pri postavljanju. Na voljo so tudi lesene, ki so nekoliko dražje in težje, a bolj kakovostne od plastičnih. 

Šahovska ura 

Za začetnike je igranje šaha brez tega pripomočka povsem dovolj. A ko se boste igre dobro naučili, si boste morda zaželeli dodatno popestritev, za katero prav gotovo poskrbi šahovska ura, ki odmerja čas poteze posameznega igralca. 

Šah
ŠahFOTO: Adobe Stock

Metode učenja šaha za otroke:

Obstajajo številne metode in načini učenja šaha za otroke in mladostnike. Otroka lahko že v obdobju vrtca navajate na to čudovito igro, v šoli pa ga lahko že v prvem razredu vključite v šahovski krožek. Za nadgradnjo znanja si lahko tudi sposodite različne šahovske knjige, med njimi je veliko takšnih, ki so namenjene otrokom. Pri tem je pomembno le, da izberete knjige, ki ustrezajo starosti in stopnji znanja otroka. 

Svoje znanje in poznavanje igre lahko mladostniki pilijo tudi s pomočjo računalniških šahovskih programov, ki ocenjujejo otrokove sposobnosti in ponujajo naloge ter vaje, ki so primerne za njihovo stopnjo znanja. Odličen način za spoznavanje drugih otrok, ki radi igrajo šah, in izboljšanje spretnosti otroka pa je lahko tudi vključitev v šahovski klub. Med praktične načine usvajanja znanja šahovske igre pa spadajo tudi številne šahovske aplikacije. Nekatere med njimi otroku omogočajo tudi igranje z igralci po vsem svetu. 

Šah
ŠahFOTO: Adobe Stock

Šah je odlična dejavnost za otroke, ki pomaga razvijati koncentracijo, strategijo in razmišljanje. O vseh dobrobitih te kraljeve igre si lahko več preberete tukaj

Kratek vodič igranja šaha glede na starostna obdobja otroka:

Obdobje 23 let starosti

V tem obdobju starosti otroka je malček še premajhen, da bi obvladoval igro na pravi šahovnici. Zato je morda najbolje, da začnete z učenjem o šahu skozi igro ali risbo. Šahovnico lahko narišete in jo otrok pobarva ter se na ta način nauči, kako je videti, koliko polj ima ipd. 

Namesto standardnih šahovskih figuric lahko za začetek izdelate otroško obarvane motive, recimo zajce, medvede, volkove ... Kretnje figuric naj bodo v tem obdobju še enostavne, pomikajo naj se naravnost, a vsaka z različnim številom polj. Na začetku je pomembno otroku približati enostavna pravila igre in mu zgolj predstaviti idejo šaha. 

Obdobje 4-letnikov

Obdobje štiriletnikov je obdobje, ko malčki stremijo k neodvisnosti in avtentičnosti. Zdaj že lahko otroka podučite o osnovnih pravilih igre, a vendar je treba šah predstaviti kot nekaj, kar bo otroku zabavno in sproščujoče. 

Otrok pri štirih letih starosti še vedno ni zmožen obdržati pozornosti dalj časa, zato naj bodo partije igre krajše, poučevanje o igri pa naj ne traja dlje kot pol ure. Lahko mu tudi poskusite s pripovedovanjem zgodbic predstaviti sam potek igre ali pa mu omogočite ogled risanke, ki vsebuje tudi igranje šaha. Takšna je recimo poučna otroška risanka Mini mojstri (druga sezona, 38. del), ki jo lahko najdete tudi na VOYO

Šah
ŠahFOTO: Adobe Stock

 Obdobje 5-6 let starosti

V tem obdobju se mnogi otroci že udeležujejo šahovskih krožkov ali šahovskih klubov. Otrok pri tej starosti je namreč že sposoben obvladati igro šaha in se naučiti osnovnih zakonitosti igre. Naučite jih že lahko, kako predvidevati korake, kako izvajati pametne poteze in kako napasti s figuro ali se braniti. 

Obstajajo različne metode, s katerimi lahko krepite in razvijate otrokovo poznavanje in obvladovanje igre, a vsem je skupna ključna točka – naj bo šah zanje sproščujoča in igriva dejavnost ter ne prisila.

Obdobje šolarjev (od sedmega leta starosti dalje)

Pomembno je, da otroka naučite nekaj malega tudi o sami zgodovini šaha, mu pojasnite, od kod izvira igra in mu pripovedujete o šahovskih legendah – seveda prilagojeno glede na njegovo starost in zanimanje za igro. Nato mu predstavite šahovsko podlago, šahovske figure in osnovna pravila igre. Nato poskušajte otroku predstaviti vsako figuro posebej in mu razložiti, kaj vse lahko določena figura naredi. 

Pripovedujte mu o zanimivostih. Učite ga, kako reševati probleme, trenirajte najboljše taktike in ga spodbujajte k potrpežljivosti med igranjem. V tem obdobju bodo namreč otroci že lahko našli izjemne nasprotnike med sovrstniki. Predšolskemu in šolskemu otroku morate pojasniti osnovne strategije igre šaha, kot je recimo to, da mora vedno dobro razmisliti, kako zaščititi svojega kralja. Če kralj pade v past, se igra konča. Zato mu svetujte, da kadar načrtuje napad, naj z enim očesom še vedno budno čuva svojega kralja in ga strateško poskuša zaščititi. 

Otroka spodbujajte k iskanju rešitev, razmišljanju in samoiniciativnim korakom pri igranju šaha. Vse tisto, kar mu bo poznavanje te igre prineslo v življenju, pa je zagotovo neprecenljivo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863