Topli sončni žarki lahko otrokom prinesejo veliko veselja in vznemirjenja pri dejavnostih na prostem, a ključnega pomena je, da se zavedamo morebitnih tveganj, povezanih s prekomerno izpostavljenostjo soncu, zlasti s sončnimi opeklinami.
Sončne opekline otrokom ne povzročajo samo nelagodja in bolečine, ampak imajo lahko tudi dolgoročne posledice na nežni otroški koži. Pomembno je razumeti tveganja in vzroke za nastanek sončnih opeklin, hkrati pa dobro obvladati in upoštevati preventivno zaščito za otroka.

Vzroki in tveganja za nastanek sončnih opeklin
Sončne opekline nastanejo, kadar je koža prekomerno izpostavljena sončnemu ultravijoličnemu (UV) sevanju. Sonce oddaja dve vrsti UV-sevanja: UVA in UVB.
Medtem ko UVA-žarki prodrejo globoko v kožo in povzročijo dolgotrajne poškodbe in prezgodnje staranje, UVB-žarki prizadenejo predvsem zunanje plasti, kar lahko povzroči sončne opekline.
Otroci so zaradi tanjše in občutljivejše kože še posebej dovzetni za sončne opekline!
PREBERI ŠE: Izlet z otroki, kjer vas čaka prava naravna osvežitev
Prekomerna izpostavljenost soncu in neupoštevanje ustreznih zaščitnih ukrepov povečata tveganje za nastanek sončnih opeklin. Tveganja, povezana s sončnimi opeklinami, presegajo le začasno nelagodje, saj imajo lahko resne posledice, kot npr.:
Povečano tveganje za kožnega raka: sončne opekline, zlasti v otroštvu, prispevajo k hudim poškodbam mehkega tkiva in povečajo tveganje za razvoj kožnega raka pozneje v življenju.
Poškodbe kože: sončne opekline lahko povzročijo luščenje, mehurje in večjo verjetnost za nastanek madežev, peg in starostnih peg.
Bolečina in nelagodje: sončne opekline spremljajo rdečica, vnetje, bolečina in srbečica, ki lahko bistveno motijo otrokove dnevne aktivnosti in splošno počutje.

Kako preventivno zaščititi kožo otroka pred opeklinami?
Na prvem mestu naj bo preventiva. Pomembno je, da otroka poskusimo zaščititi pred morebitnimi opeklinami in poškodbami kože zaradi izpostavljenosti soncu. To pa lahko storimo z naslednjimi preventivnimi ukrepi:
Poiščite senco: Spodbujajte svojega otroka, naj se igra na senčnih območjih, zlasti v času največje sončne svetlobe, ki je ponavadi med 10. in 16. uro. Senca zagotavlja naravno zaščito pred neposrednim UV-sevanjem.
Oblačila za zaščito pred soncem: Oblecite svojega otroka v lahka, bombažna in ohlapna oblačila, ki pokrivajo njegove roke, noge in vrat. Poiščite oblačila z oznako UPF za dodatno zaščito pred soncem.
Nanos kreme za sončenje: Na vse izpostavljene dele otrokove kože, vključno z obrazom, ušesi in dlanmi, nanesite kremo za sončenje širokega spektra z SPF (zaščitnim faktorjem pred soncem) 30 ali več. Znova jo nanesite vsaki dve uri ali pogosteje, če so otroci plavali ali se potili.
Klobuki in sončna očala: Zaščitite otrokov obraz, lasišče in oči tako, da jim date klobuk s širokimi krajci in sončna očala, ki ščitijo pred UV-žarki.
Omejite izpostavljenost soncu: Spodbujajte svojega otroka, naj si vzame redne odmore v zaprtih prostorih ali na senčnih območjih, zlasti v času največjega sonca. V teh obdobjih jih vključite v zabavne dejavnosti.
Izobražujte in vodite z zgledom: Poučite svojega otroka o pomenu zaščite pred soncem in tveganjih sončnih opeklin. Bodite zgled tako, da sami izvajate navade varnega sončenja, kot sta uporaba kreme za sončenje in nošenje zaščitnih oblačil.

Kaj storiti, če pride do sončnih opeklin pri otroku?
- Če gre za otroka, mlajšega od enega leta, potem se je nujno treba pogovoriti z osebnim zdravnikom pediatrom, prav tako pa pri otroku, starejšem od enega leta, če je njegova telesna temperature po izpostavljenosti soncu nad 38,3 stopinje Celzija.
- Otroka je treba v vsakem primeru namestiti v primerno ohlajen in zatemnjen prostor ter mu dajati dovolj tekočine, najbolje vode ali nesladkanega čaja.
- Če na koži nastanejo mehurji, se jih ne dotikamo in jih ne poskušamo predreti. Z načrtnim prediranjem mehurjev namreč povečamo možnost za nastanek infekcij.
- Če telesna temperature otroka preseže 38,3 stopinje Celzija, mu je treba priskrbeti zdravila.
- Pomagajo lahko tudi obkladki s fiziološko raztopino, nato pa lahko na kožo nanesete nežen nevtralen losjon, nikakor pa nobenega mazila, ki vsebuje alkohol!
Sončne opekline so lahko zelo boleče in imajo dolgoročne posledice za zdravje otrokove kože. Z izvajanjem preventivne zaščite pred soncem zagotovite, da bo užival v dejavnostih na prostem, hkrati pa dajte prednost zdravju kože in splošnemu dobremu počutju.
Ne pozabite, da je preprečevanje opeklin in poškodb kože ključnega pomena za zaščito vašega otroka, prav tako spodbujanje zdrave kože do konca življenja!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV