Bibaleze.si

Napaka staršev: veliko otrok sploh nima prostega časa

A.K

Vzgoja in vrtec

0
04. 06. 2022 04.15

So starši, ki svojim otrokom oblikujejo tedenski načrt do te mere, da prostega časa preprosto nimajo več. Pet krožkov, dve vrsti športa, igranje vsaj enega glasbila in še vse šolske obveznosti. Si znate predstavljati, kako je pri takšnem tempu življenja otroku?

otrok

Otroci potrebujejo čas, ko so lahko le otroci

Vsi vemo, da je vsak otrok poseben unikat – vsak ima svoje potrebe, želje in zmožnosti. Prav je, da ga znamo voditi, ga spodbujati pri tem, kar ga zanima in skrbeti, da čim bolj izkoristi svoje prednosti in potenciale. Vsak otrok mora imeti v življenju starše, ki ga znajo poslušati in tudi slišati v njegovih potrebah. Starše, ki se ne odločajo namesto njega, ampak mu dopuščajo svobodo pri izbiri tega, kar si želi. Starše, ki znajo postaviti meje, ko jih otrok potrebuje. Starše, ki razumejo, da otrok potrebuje poleg vseh šolskih in obšolskih dejavnosti tudi čas, ko se lahko ’dolgočasi’. To je zelo dragocen čas, ko otrok spoznava sebe, svoja čustva in razvija domišljijo.

Tako kot vsak odrasel posameznik tudi otrok potrebuje uravnoteženo življenje - so stvari, ki so del sistema in tiste, ki otroka oblikujejo še nekoliko drugače. Prosti čas je pomemben del otroškega vsakdana, zato je prav, da ima otrok v dnevu vedno tudi čas za čisto svoje aktivnosti. Verjetno si ne želite imeti otroka, ki sčasoma postane kot ’robot’, ki rutinirano izvaja stvari, ki ste mu jih naložili, da bi postal karseda uspešen in seveda najboljši med sovrstniki. Verjemite, ni malo takšnih, ki imajo urnik načrtovan od najzgodnješega jutra, pa vse do odhoda v posteljo.

Preberite še: Kdaj je otrok preobremenjen?

Dovolite otroku neobremenjeno igro, ob kateri bo spoznaval in razvijal samega sebe.
Dovolite otroku neobremenjeno igro, ob kateri bo spoznaval in razvijal samega sebe. FOTO: Dreamstime

Kaj se zgodi, ko starš naredi korak nazaj in otroku omogoči prosti čas?

Pojavi se strast

To je tista strast, ki jo starši običajno želijo v otroku prebuditi s pomočjo različnih krožkov, tečajev in aktivnosti na šoli. Otrok tako povsem avtomatizirano obiskuje številne aktivnosti, starš pa zaskrbljeno ugotavlja, da otrok ni uspešen, zadovoljen, srečen … V takšnih primerih je dobro, da otroku pustimo čas zase, ga razbremenimo stvari, pri katerih ne uživa. Ko imajo otroci čas, čisto sami odkrijejo, kaj jih zanima in na nek način najdejo tisto iskrico v sebi. Zavejo se svojih interesov, na vas pa je, da mu jih pomagate uresničiti. Poslušajte otroka, kar vam pripoveduje in ga opazujte, pri čem uživa.

Razvoj empatije in čuta za drugega

Največja ovira za razvoj čutečega otroka je prenasičen urnik. Kadar otroci nimajo časa, da bi razvijali odnose z drugimi in se samostojno soočali s konflikti in ovirami, izgubijo priložnost za razvoj empatije. Ko starš nenehno vpada v otroški svet z reševanjem težav namesto njega, ga oropa samostojnosti. Ko napolni njegov urnik z vsemi aktivnostmi, ki jih je mogoče spraviti v delovni teden, pa ga oropa vseh možnosti, da bi otrok spoznal in se naučil upravljati s svojimi čustvi. Empatija se razvije takrat, ko otrok prepozna in pride v stik s svojimi čutenji, se igra s svojimi prijatelji brez vmešavanja odraslih in doživi trenutke, ko se v igri popolnoma ’izgubi’.

Preberite še: Kako vzgojiti srečnega otroka?

Otrok postane srečen

»Želim si, da bi bil moj otrok srečen,« so pogoste besede staršev, in vsi se strinjamo, da je najlepše videti srečnega otroka. Ko se starš vsaj malce umakne in dovoli otroku čas, ko lahko vsa čustva privrejo na dan, je to nekaj zelo koristnega za njegov psihično razvoj. Zelo velikokrat se preobremenjeni otroci razcvetijo že takrat, ko jim je omogočeno, da lahko počnejo to, kar si najbolj želijo. Nekateri starši se ob tem sprašujejo, kako naj vem, kaj moj otrok hoče? Preprosto, vprašajte ga. »Kaj bi počel danes?« »Kaj najraje počneš, ko prideš iz šole?« Na ta način boste najlažje izvedeli, kaj otroku nariše nasmeh na obraz. Upočasnite tempo in dovolite, da se otrok spoznava na sebi lasten način.

Stres izgine

Veliko staršev pravi, kako super je, ko je otrok vedno zaposlen, saj tako ni z njim čisto nobenih težav in dela. Težava s to teorijo pa je, da ne upošteva otrokovih potreb. Potreb po preživljanju časa sam, po sprostitvi in druženju s sovrstniki. Včasih se je enostavno treba ozreti vase in se spomniti svojega otroštva. Kaj smo najbolj pogrešali? Pri čem smo najbolj uživali? Omogočite otroku razvoj v srečnega in izpopolnjenega otroka, ki je v stiku s seboj in ne ’robota’, ki bo sicer uspešen, a v sebi globoko nesrečen in neizpolnjen v svojih potrebah.

Preberite še: 7 znakov, da od otroka pričakujete preveč

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863