Bibaleze.si

Ustna higiena med nosečnostjo

N. K.

Nosečnost

0
15. 09. 2015 08.03

Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob, danes so bolj ozaveščene o ustni higieni in do tega ne pride. Lahko pa se pojavijo težave, kot je krvavenje dlesni, ker se poveča koncentracija hormonov, zato je priporočljivo, da nosečnica vseeno obišče zobozdravnika.

Nasmeh
Nosečnica naj bi si vsaj dvakrat dnevno ščetkala zobe.
Nosečnica naj bi si vsaj dvakrat dnevno ščetkala zobe.FOTO: Profimedia

Seveda je dobro, da tudi med nosečnostjo obiščete zobozdravnika. Pregled ni nevaren niti za bodočo mamico niti plod. Ko se odločite zanj, pa še preden sedete na stol, vseeno povejte, da ste noseči. V tem obdobju namreč naj ne bi opravljali zahtevnejših zobozdravniških posegov.

Čisti zobje

Ker nosečnice hrepenijo po sladkarijah, je dobro, če po njihovem zaužitju pojedo tudi takšno živilo, ki ''čisti'' zobe. To so recimo korenček in jabolko, zaradi intenzivnejšega žvečenja tudi ostala surova zelenjava in sadje ter celovite žitarice, po mnenju strokovnjakov pa tudi sir.

O tem, kako je treba skrbeti za ustno higieno med nosečnostjo, ali je priporočljiva uporaba zobne nitke, ali lahko zobna vodica škodi plodu, ali so resnično potrebni zobozdravniški pregledi v tem obdobju, smo se pogovarjali z Uno Merlak Ronko, dr. dent. med.

Ali mora nosečnica še posebej skrbeti za ustno higieno? Kolikokrat dnevno je dobro, da ščetka zobe? Ali lahko uporablja tudi zobno nitko in vodico?

V zgodnji nosečnosti je priporočljiv obisk zobozdravnika.
V zgodnji nosečnosti je priporočljiv obisk zobozdravnika. FOTO: Profimedia

Med nosečnostjo so dlesni bolj občutljive na prisotnost plaka, zato je še posebej pomembna skrb za dobro ustno higieno. Nosečnica naj si ščetka zobe vsaj dvakrat dnevno in naj uporablja zobno nitko.

Uporabo ustne vodice odsvetujemo, saj ni specifičnih testov o varni uporabi med nosečnostjo.

Je priporočljivo, da gre v nosečnosti ženska na pregled k zobozdravniku?

Priporočljiv je preventivni pregled v zgodnji nosečnosti, ženska takrat tudi dobi navodila za ustrezno ustno higieno in odgovore na morebitna vprašanja.

Ali ji takrat zobozdravnik lahko čisti in popravlja zobe?

Med samo nosečnostjo opravljamo predvsem preventivne posege, najbolj varno je delo v drugem trimesečju, vse nenujne kirurške posege pa odložimo za obdobje po porodu.

Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob. Ali to drži?

Danes k sreči to ni več tako, saj vemo, da se lahko z rednimi obiski pri zobozdravniku in natančnim čiščenjem zob doma izognemo težavam z zobmi v nosečnosti.

Ali nosečnost in hormoni res vplivajo na to, da je stanje zob po devetih mesecih slabše?

Povečana koncentracija hormonov vpliva na dovzetnost dlesni na plak, kar pomeni, da že majhna količina le-tega lahko privede do vnetja dlesni. Slednje se najpogosteje kaže kot krvavitev dlesni ob ščetkanju zob.

Pogoste slabosti in posledično povečano število manjših obrokov na dan sta lahko pri nosečnicah velik izziv pri skrbi za natančno ustno higieno. Če je bilo že pred nosečnostjo prisotno vnetje obzobnih tkiv, se lahko v takem primeru le-to poslabša in privede do težjih oblik vnetja obzobnih tkiv.

Struktura zob se med nosečnostjo ne spreminja, zato so težave, ki se pojavijo z zobmi med nosečnostjo, enake kot bi bile, če ženska ne bi bila noseča.

Pogoste slabosti in posledično povečano število manjših obrokov na dan sta lahko pri nosečnicah velik izziv pri skrbi za natančno ustno higieno.
Pogoste slabosti in posledično povečano število manjših obrokov na dan sta lahko pri nosečnicah velik izziv pri skrbi za natančno ustno higieno.FOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863