Toksoplazmoza je zelo razširjena zajedalska bolezen, ki večinoma ne povzroča kakšnih večjih težav, razen če ste noseči. Za ugotavljanje okužbe v Sloveniji izvajamo presejalno testiranje na toksoplazmozo pri vseh nosečnicah, pojasnjuje asist. dr. Maja Rosič, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. Več o toksoplazmozi, ki lahko resno ogrozi plod, pa si lahko preberete v nadaljevanju.
Kaj je toksoplazmoza in kako se lahko okužimo?
Toksoplazmoza je bolezen, ki jo povzroča zajedavec Toxoplasma gondii. Z njo se lahko okužimo prek surovega ali slabo termično obdelanega mesa, z zaužitjem onesnažene vode, sadja, zelenjave, prek kontaminirane zemlje ali stika z okuženimi mačjimi iztrebki.

Kakšne težave lahko pozvroči toksoplazmoza v nosečnosti?
S tem zajedavcem se ljudje večinoma srečamo že v mladosti, okužba pa praviloma ni nevarna.
Težava nastane, kadar se nosečnica prvič sreča s toksoplazmo v nosečnosti. Takrat se lahko okužba prenese iz nosečnice na plod. V zgodnji nosečnosti so okužbe redke, vendar imajo bolj resne posledice za plod, v kasnejši nosečnosti pa so okužbe pogostejše, a manj nevarne za posledice pri plodu. Okužba lahko pri plodu povzroči splav, zastoj rasti v maternici, mrtvorojenost ali pa se otrok rodi z znaki prirojene toksoplazmoze. Zaradi motenj v razvoju možganov lahko pride do trajnih nevroloških posledic, kot so duševna prizadetost, cerebralna paraliza, epilepsija, vodenoglavost, gluhost in slepota.
Kako poteka presejanje za toksoplazmozo v nosečnosti?
Krvni test na toksoplazmozo opravimo ob prvem pregledu v nosečnosti. Če test pokaže, da je nosečnica okužbo že prebolela v preteklosti, pri taki nosečnici ni nevarnosti za svežo okužbo v nosečnosti in testa več ni potrebno ponavljati. Pri tistih nosečnicah, ki imajo negativen izvid testiranja, pa do okužbe še ni prišlo in obstaja tveganje, da se prvič okužijo med nosečnostjo. Zato pri teh nosečnicah testiranje ponovimo v drugem in v tretjem trimesečju nosečnosti.
Kaj se zgodi, če se nosečnica okuži v nosečnosti?
Pri sumu na svežo okužbo v nosečnosti moramo najprej le-to potrditi z dodatnimi testi, nato pa nosečnico zdravimo z ustreznimi antibiotiki. Tako nosečnico tudi bolj skrbno spremljamo s pogostejšimi pregledi. V primeru prenosa okužbe na plod po rojstvu zdravimo tudi novorojenčka.

Ali lahko okužbo v nosečnosti preprečimo?
Okužbo lahko preprečimo z upoštevanjem nekaterih preprostih ukrepov. Nosečnicam odsvetujemo uživanje surovega mesa, kot je npr. biftek, svetujemo jim uživanje ustrezno toplotno obdelanega mesa ter skrbno pranje sadja in zelenjave. Pri pripravi hrane svetujemo redno umivanje rok. Svetujemo jim tudi izogibanje stikom z mačjimi iztrebki in uporabo rokavic pri delu na vrtu, saj so mačji iztrebki lahko prisotni tudi v zemlji. Odsvetujemo stik s potepuškimi in mladimi mačkami. Sicer pa domače hišne mačke, ki ne lovijo miši in ptic in so hranjene s konzervirano hrano, običajno niso vir okužbe za nosečnico.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV