Rutina je bistvena
Ko pogledamo na čas pred izbruhom koronavirusa, so bila naša življenja precej rutinska. Morda se to sprva zdi dolgočasno in vas bo zdaj zamikalo, da to rutino postavite na glavo, a nikar. Rutina je pomembna, še posebej za otroke, ki v svojem življenju potrebujejo stalnost ali pa bi znali izkoristiti 'novo realnost', zato številni učitelji svetujejo, da vse ostane enako. Kot je za britanski Guardian povedala ena izmed londonskih učiteljic, Lillie Rosenblatt, bo tudi vam lažje, otroci pa bodo hitreje ugotovili, da niso na počitnicah. Predlagamo, da vstajate ob isti uri in pojeste zajtrk, pomembno pa je, da se iz pižame preoblečete v oblačila, ki bi jih tudi sicer oblekli za odhod v šolo; tako bo tudi dojemanje dneva drugačno. Dopoldanski čas naj otrok tako nameni učenju, popoldanski pa bo namenjen igri in sproščanju.
Dajte mu proste roke
Če bo vaš otrok vseeno želel delati 'po svoje', sploh če gre za srednješolca, si prihranite čas in se ne zapletajte v prepire in mu raje prepustite odločitev. Naj si sam naredi urnik, za katerega verjame, da mu odgovarja, starši pa naj to sprva zgolj opazujejo in ponovno posredujejo, če bo prišlo do ekscesov, kot je pretirano igranje iger, svetuje britanska učiteljica Joanna Conway.

Naj mu bo dolgčas
V dneh, ko se vsi trudimo, da so otroci čim bolj zaposleni in da se imajo s čim zabavati, se zdi ta nasvet privlečen za lase, a Chris Dyson, učitelj iz Leedsa, je na lastni koži izkusil njegovo učinkovitost. Dyson se zaveda, da pri nekaterih otrocih ne bodo pomagale prošnje in prepiri, zato svetuje, da mu preprosto pustite počitnice. 'Naj vržejo knjige v kot, naj imajo počitnice in naj se zabavajo, kakor vejo in znajo, kakor želijo. Verjemite mi, sčasoma jim bo postalo dolgčas in želeli bodo nazaj v rutino, sami bodo ponovno prijeli za knjige, saj drugega ne bo,' pove učitelj, ki je prepričan, da domača naloga ne obstaja zaradi utrjevanja snovi, temveč za lajšanje dolgčasa.
Podpirajte branje
Številni otroci v zadnjih letih berejo manj kot pretekle generacije, kar številni strokovnjaki pripisujejo predvsem razmahu računalnikov, pametnih telefonov in videoiger, s čimer otroka zlahka zamotimo. Bralna zmožnost je tako pri otrocih manjša, številni pa imajo za izgovor, da po šolskih obveznostih nimajo energije za branje. Zdaj je zagotovo učenja manj, prav tako otroci veliko več naredijo v dopoldnevu, zato jih spodbujajte k branju. Četudi samo uro na dan.

Ne pozabite na gibanje
V času, ko se je naša realnost močno spremenila, dneve preživljamo doma, a ne pozabite, da otroci še bolj potrebujejo gibanje in svež zrak, zato poskusite zmanjšati omenjeni decifit in se vsak dan odpravite na sprehod. Ta naj bo seveda po gozdnih poteh, kjer se ne boste srečevali z drugimi ljudmi, v kolikor te možnosti nimate, pa poglejte, kaj lahko naredite doma. Morda imate dovolj veliko teraso, da lahko organizirate športne igre ali pa se sprehodite le po okolici. 'Tudi redno gibanje pomaga pri učenju,' svetuje Joanna Colway.
Bodite pozorni
Vsak otrok je drugačen in če jih imate več, potem sami dobro veste, kako ta trditev drži. Zato je najpomembnejše, da otroka opazujete in mu po potrebi svetujete oz. ga usmerite na pravo pot. Zagotovo ste vi oseba, ki otroka najbolj pozna, zato potihem računa na vašo pomoč. Obenem ne pozabite tudi nase in ta čas izkoristite za poglabljanje odnosov in vezi.

Za informativno oddajo 24 ur je o šolanju na domu spregovorila tudi dr. Klara S. Ermenc. Kaj je svetovala o šolskem delu od doma, preverite v spodnjem videu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV