
Po drugi strani je lahko čezmerno pitje vzrok za nespečnost. Ponoči se boste zbujali bolj pogosto, saj boste večkrat morali na stranišče.
Vzroki za čezmerno žejo
Strokovnjaki z medicinskega centra Johns Hopkins so za čezmerno žejo postavili različne diagnoze. Izpostavili so spremljajoče se simptome, ki kažejo na določene bolezni.
Pri zmanjšani dejavnosti hipofize se poleg pretirane žeje in posledično prepogostega uriniranja pojavijo še naslednji znaki – zmanjšana dovzetnost za mraz, kronični glavoboli in utrujenost. Pri moških so poleg tega opazili še zmanjšanje mod in izgubo dlak, pri ženskah pa suhost nožnice, pri obeh pa se zmanjša želja po spolnosti. Matere, ki še dojijo, lahko pri tej težavi začnejo proizvajati manj mleka. Pri otrocih in najstnikih so zdravniki poleg prekomerne žeje zabeležili zaostajanje v rasti.

Zdravniki povečano žejo pripisujejo tudi vnetju trebušne mrene. Če opazite spodaj navedene znake, takoj poiščite zdravniško pomoč. Pozorni bodite na: nenadno bolečino v trebuhu, otekanje, mrzlico ali povišano telesno temperaturo, pospešen srčni utrip, bruhanje in kljub pogostemu pitju količinsko majhno izločanje urina.
Vsaka mama, ki pri otroku opazi prepogosto in neustavljivo željo po pitju, pomisli na sladkorno bolezen. Na pregled k zdravniku ga peljite, če zaznate spremljajoče simptome te bolezni: utrujenost, pogosto siljenje na stranišče, zamegljen vid, mravljinčenje v rokah in nogah ter hujšanje, kljub temu da otrok dovolj je.
V skrajnem primeru zdravniki iz medicinskega centra Johns Hopkins opozarjajo na to, da se čezmerna žeja lahko pojavi ob steklini, za katero so značilni: glavobol, izguba apetita, zbadanje na mestu ugriza, slinjenje, hromitev obraza, agresivno vedenje.
Raziskovalci, ki so iskali vzroke za čezmerno žejo, so spoznali, da do nje pride tudi ob prekomernem uživanju vitamina D. Na to kažejo tudi slabši apetit, slabost, bruhanje, driska, povečano odvajanje urina, visok krvni pritisk in nemirnost.
Opozorilo
Karin Schnutt svetuje, da večkrat dnevno naredite nekaj požirkov vode. Naše črevo naj bi dejansko lahko sprejelo le 0,2 l tekočine v 15 minutah, zato ne spijte naenkrat priporočene dnevne količine tekočine in jo seveda tudi drastično ne prekoračite. Večina dietetikov se strinja, da naj bo to od ena in pol do dveh litrov. Schnuttova opozarja, da že dojenčki in malčki morajo piti, ko so žejni. Najmlajši naj se odžejajo večkrat dnevno s prekuhano pitno vodo ali mineralno vodo z malo ogljikove kisline, starejši pa z mineralno vodo, kombinirano s sadnim sokom.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV