1. Znebite se občutka krivde.
Raje o tem, kako malo časa ste z otrokom, razmišljajte, da vaša služba prinaša prednosti za vašo družino. Mogoče lahko zaradi tega otroku privoščite dodatno izobraževanje, privarčujete za nadaljnji študij. ''Najuspešnejše mame s kariero znajo balansirati z odločitvami in se osredotočiti na prioritete v tistem trenutku,'' je povedala odvetnica Lisa Pierson Weinberger, ki trdi, da pridejo tako dobri kot slabi dnevi. Mame morajo vedeti, da niso same, da se morajo pogovoriti o svojih čustvih s partnerjem, drugimi v podpornih skupinah.

2. Poiščite kakovostno varstvo.
Povprašajte prijatelje in druge družinske člane, ali poznajo kakšno varuško, s katero so zadovoljni. Naredite seznam kriterijev, ki so vam pomembni, in nato na razgovoru z varuško vse preverite. Sharon Tepper, predsednica združenja varušk, priporoča, da najamete varuško, ki ima bogate izkušnje. Izberite takšno, ki je navajena delati z otroki različnih starosti, ki zna tako previti pleničko kot tudi pomagati pri domači nalogi. Priporoča, da vnaprej preverite, ali se otrok z varuško sploh razume. Naj se dve do štiri ure spoznavata, in potem presodite, ali jo boste izbrali.
3. Olajšajte si jutranjo zmedo.
Izognite se jutranji zmedi in si vse pripravite že zvečer. En dan prej pripravite otrokom malico, zložite oblačila (zase prav tako izberite vnaprej) in prav vsi naj se oprhajo že zvečer. ''Prav tako se odločite, kaj boste imeli za zajtrk, preverite torbo z otroškimi stvarmi, šolsko torbo, svojo torbico, službeno torbo in jih položite pred vrata, zraven ključev, tako da jih lahko zgrabite na poti ven,'' je predlagala Amanda Wiss, organizatorka življenja. Naslednje dni preverite seznam vsega, kar morate storiti, mama in oče naj si razdelita delo, kdo obleče otroka, kdo gre po nakupih, kdo kuha. Spregovorite tudi o spremembah, ki jih kakšni urniki prinesejo v družino. Ker boste vedeli, da imate zjutraj že vse pripravljeno, boste lahko v miru zajtrkovali skupaj z otroki.
4. Ustvarite in organizirajte družinski urnik.
Premislite, kaj so družinske prioritete. Koledar lahko vključuje datume, ko morate plačati račune, obveznosti otrok, seznam prireditev in družinskih dogodkov, dodatne aktivnosti. Ta urnik lahko z vsemi člani delite s pomočjo pametnih telefonov. Fran Durekas, strokovnjakinja iz učnega centra, je predlagala: ''... usedite se vsako nedeljo za 15 minut in obnovite ter se pripravite na prihajajoči tedenski urnik. To zmanjša možnost presenečenj med tednom. Družine bi morale svoj urnik deliti z varuško, tako da so vsi na tekočem z vsemi aktivnostmi.'' ''Kontrolno ploščo'' imejte nekje blizu vhodnih vrat, tam, kjer držite pomembne papirje, dokumente, zraven ključev, polnilcev, baterij in drobižnice. To naj bo posvečen kotiček, ki vam bo privarčeval čas in izboljšal učinkovitost doma.

5. Pogovorite se z delodajalcem.
Preden sprejmete položaj, ki bo zahteval več ur dela in večjo odgovornost, se pogovorite z delodajalcem. Bodite odprti, iskreni, kolikor je mogoče. Vedite, da vam lahko predlaga drugačne možnosti, poskusni rok, projektno delo, da preveri, ali družinske obveze vplivajo na vašo produktivnost. Preverite, koliko prostega časa vam pripada, dogovorite se, koliko dopusta imate.
6. Ostanite povezani čez dan.
Ostanite v stiku z otroki tudi takrat, ko niste ob njih. Za mlajše otroke se lahko posnamete, kako pojete pesem ali berete pravljico, če boste zamudili večerno rutino uspavanja. Starejšemu otroku lahko daste nekaj za srečo, če boste zamudili njegovo predstavitev. Preverite, ali vam lahko kdo posname dogodek, da si vse skupaj pogledate pozneje. Po stanovanju obesite svoje fotografije, da vas partner in otroci lahko vidijo tudi takrat, ko niste skupaj. Med odmorom pokličite otroka, to, da ga boste slišali, vam lahko pomaga preživeti naporen dan, hkrati pa bo njemu v tolažbo, da ste v bližini.
7. Odstranite moteče elemente.
Bodite disciplinirani in omejite čas, kdaj pregledujete elektronsko pošto in kličete. To lahko storite, ko bodo otroci spali. Prav tako zmanjšajte ure gledanja televizije in raje preživite večere s partnerjem. Izognite se početju več stvari hkrati, ampak se osredotočite na preživljanje časa z otrokom. Prav tako v službi ne razvlecite kosila na več ur, ne ogovarjajte na hodniku, bodite raje produktivni, osredotočite se na delo in s sodelavci poklepetajte med odmorom.
8. Organizirajte posebne družinske dogodke.
Vzemite si čas za družino tudi med tednom in vikendom, kar vam bo dalo možnost, da se povežete. Organizirajte družinski zajtrk, preživite večer ob igranju družabnih iger ali gledanju filmov. ''Organizirajte aktivnosti, ki ustrezajo vašemu urniku, tako da bodo vsi vedeli, kaj lahko pričakujejo,'' priporoča Wissova. Ko se zabavate, se izognite pogovoru o službi, ne glejte ves čas na mobilni telefon. Namesto tega se osredotočite na otrokove interese, prijatelje, konjičke, šolo. Starejše otroke lahko povprašate, če imajo kakšne predloge za skupno preživljanje prostega časa in jim poskušajte ustreči. Pravzaprav na koncu sploh ni pomembno, kaj počnete, ampak to, da ste skupaj.

9. Preživite čas s partnerjem.
Ne pozabite negovati vaše zveze s partnerjem, ki je po navadi prva oseba, ki vam bo stala ob strani. Organizirajte mesečne zmenke, da se povežeta in uživata v družbi drug drugega. Po navadi se zelo pogosto zgodi, če imate veliko dela v službi in doma, partner 'zvisi'. V zakon vrnite iskrice in skrbita drug za drugega, preverita, kako se drugi počuti. Seveda je zelo drago, če greste vsak mesec ven na večerjo, toda lahko organizirata poseben večer tudi doma ob svečah. Strogo prepovedan je pogovor o otrocih.
10. Vzemite si čas zase.
Pametno organizirajte svoj čas. 'Osvežujoč' odmor vam bo pomagal, da si boste napolnili baterije, medtem ko boste dali prednost svojim potrebam. ''Ker ste razcepljeni med domom in službo, pazite, da poskrbite tudi za energijo. Ne morete biti uspešna žena ali mama, če ste izžeti, zato si vzemite čas zase in se sprostite,'' predlaga Wissova. Preden zaspite, berite knjigo, privoščite si kopel enkrat tedensko, razvajajte se v toplicah. Vključite tudi vadbo ali hobi. Ne pozabite zdravo in dobro jesti ter se naspati, kar tudi najboljše mame velikokrat pozabijo.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV