Materinski dopust
Kdo je upravičen?
Do materinskega dopusta je upravičena nosečnica, ki se pripravlja na porod, in nato mama, ki neguje in varuje otroka takoj po porodu. Izjemoma ima lahko materinski dopust oče otroka ali druga oseba.
Trajanje
Traja 105 dni, nastopi pa ga nosečnica 28 dni pred predvidenim datumom poroda. Če tega ne storite, ga žal ne morete izkoristiti potem, ko se otrok rodi, razen če prijoka na svet pred predvidenim datumom poroda.
Kdaj uveljavlja materinski dopust oče?
Oče ima to pravico, če otrokova mama umre, zaupati otroka ali je začasno nesposobna za nego in varstvo otroka. Slednje lahko potrdi le zdravnik.
Če mama ni polnoletna, ima status učenke, dijakinje ali študentke, lahko z njenim soglasjem uveljavlja pravico do materinskega dopusta otrokov oče ali stari starši.
Trajanje je 77 dni (za 28 dni manj, kot jih koristi nosečnica pred porodom) od otrokovega rojstva.
Obveznosti
Največ 60 dni pred predvidenim datumom poroda na centru za socialno delo izpolnite obrazce.
Ne pozabite vsaj 30 dni pred nastopom materinskega dopusta obvestiti delodajalca. Prav tako mora kdo drug, če bo izrabil ta dopust, obvestiti svojega delodajalca o tem.
''Če rodite otroka, preden ste o izrabi materinskega dopusta obvestili delodajalca, je to treba storiti v treh dneh po rojstvu otroka, razen če vam zdravstveno stanje tega ne dopušča; v tem primeru naj obvesti delodajalca kateri od vaših sorodnikov oziroma zaprosite za pomoč zdravstveno službo,'' pojasnjuje Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Če ste noseči (58 dni ali manj pred predvidenim datumom poroda) in se vam obeta služba, je po zakonu prav, da tega nikakor ne zamolčite.

Očetovski dopust
Koliko časa traja?
Oče je upravičen do 15 koledarskih dni očetovskega dopusta, izkoristiti pa ga mora do otrokovega šestega meseca. Od 1. 1. 2018 mu pripada še dodatnih 15 koledarskih dni plačanega očetovskega dopusta, ki jih mora neprekinjeno izkoristiti po končanem starševskem dopustu, in sicer dokler ne gre otrok v prvi razred.
Kdo je upravičen do očetovskega dopusta?
Očetovski dopust lahko koristi oče.
''Nova ureditev velja za vse očete novorojenčkov, ki prvič uveljavljajo pravico do očetovskega dopusta (vloge vložene po 1. 1. 2018). Plačane dneve očetovskega dopusta po novi ureditvi pa bodo lahko uveljavljali tudi očetje otrok, mlajših od treh let, ki še niso v celoti izkoristili neplačanega dela očetovskega dopusta, tudi če so v letu 2016 že pridobili pravico do 5 plačanih dni oziroma v letu 2017 do 10 plačanih dni. Če so jih že izkoristili, bodo imeli možnost izrabiti še 5/10 dni. Če pa teh 5/10 plačanih dni še niso izkoristili, pa bodo lahko izrabili 10 dni v strnjenem nizu. Za tiste očete, ki imajo otroka starejšega od treh let, pa nova ureditev ne velja, saj pravice do neplačanega dopusta, ki se preoblikuje v plačani dopust, več nimajo oziroma je ne morejo uveljavljati,'' pojasnjuje Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Kje se dobi obrazec?
Obrazec dobite na centru za socialno delo. Takrat še ni nujno, da poveste, kdaj ga boste izrabili, to lahko sporočite naknadno.
To storite vsaj en dan pred nastopom očetovskega dopusta, 30 dni prej pa o tem obvestite vašega delodajalca.
Ne pozabite priložiti še zapisnik o priznanju očetovstva, če ste v zunajzakonski skupnosti.
Ali lahko kdo drug koristi očetovski dopust?
Očetovskega dopusta ne more koristiti nihče drug kot otrokov oče. Če ga oče ne izrabi, so do njega vseeno upravičeni: druga oseba ali materin zakonec, zunajzakonski partner in partner ali partnerka istospolne partnerske skupnosti.
Ali oče lahko koristi očetovski dopust po dnevih?
Če oče koristi očetovski dopust po dnevih, mu pripada 70 odstotkov koledarskih dni očetovskega dopusta, kar znaša 11 delovnih dni.

Starševski dopust
Kdaj?
Po poteku materinskega dopusta nastopi starševski dopust, ki je namenjen negi in varstvu otroka.
Kdo je upravičen do starševskega dopusta?
Do njega je upravičena mama ali oče ali oba starša, izjemoma tudi kdo drug (recimo babica ali dedek).
Koliko časa?
''Vsak od staršev ima pravico do starševskega dopusta v trajanju 130 dni, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 130 dni starševskega dopusta. Eden od staršev ga izrabi neposredno po izteku materinskega dopusta. Kadar za tega otroka nihče ni upravičen do materinskega dopusta, se prizna pravica do starševskega dopusta neposredno po poteku 77 dni starosti otroka,'' pojasnjujejo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Kdaj se lahko podaljša?
Podaljša se lahko starševski dopust za 90 dni, če dobite dvojčka. Če jih rodite več, se podaljša za dodatnih 90 dni.
Če je otrok nedonošenček, se podaljša starševski dopust za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša od 260 dni.
Če rodite otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo, ste upravičeni do dodatnih 90 dni, in sicer do otrokovega 18. meseca.
Če imajo starši ob rojstvu otroka že dva otroka, ki še nista končala prvega razreda osnovne šole, jim pripada še 30 dodatnih dni, za tri otroke 60 dni, za štiri ali več otrok pa 90 dni.
Kako lahko koristite?
Starševski dopust lahko koristite neprekinjeno, lahko se oče in mama izmenjata. ''Del starševskega dopusta (največ 75 dni) lahko starša tudi preneseta in izrabita najkasneje do končanega prvega razreda osnovne šole otroka,'' razlagajo na ministrstvu. Seveda ta dopust lahko koristi tudi kdo drug, vendar se zmanjša za toliko dni, kolikor sta že mama in oče izkoristila.
Kje oddati vlogo?
Vlogo oddate na pristojnem centru za socialno delo. Mama odda svojo vlogo, oče svojo in zraven se priloži še dogovor staršev in delodajalcev.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV