
Enkratna denarna pomoč občine izhaja iz sredstev občinskega proračuna, kar pomeni, da so sredstva za dodeljevanje enkratnih denarnih pomoči zagotovljena v proračunu. Ta pomoč ni enaka tisti, ki jo izplačuje pristojni Center za socialno delo (z upoštevanjem vseh sprememb, zajetih v Zakonu o uravnoteženju javnih financ). Nekatere občine podarijo novemu občanu darilo v denarni obliki, druge v obliki bona, ki ga lahko starši unovčijo v s strani občine izbrani otroški trgovini, tretje pošljejo simbolično darilo in čestitko.
Kdo prejme denarno pomoč občine?
Večina slovenskih občin – po zadnjih podatkih je teh v Sloveniji 212 – izplača denarno nagrado ob rojstvu otroka ne glede na dohodek občanov. Izjeme, med katerimi je največja prav Mestna občina Ljubljana, pa pomoč dodeljujejo, vendar le socialno najšibkejšim občankam in občanom.
Pogoj je stalno prebivališče
Vse slovenske občine imajo v pravilniku zapisano, da je upravičenec do pomoči eden od staršev novorojenca pod pogojem, da sta upravičenec in novorojenec državljana Republike Slovenije in da imata na dan rojstva novorojenca prijavljeno stalno prebivališče v dotični občini. Če starša novorojenca ne živita skupaj, je upravičenec do pomoči tisti od staršev, pri katerem novorojenec dejansko živi, pod že omenjenimi pogoji. Pravico do pomoči lahko uveljavlja tudi druga oseba, ki je zakoniti zastopnik otroka na podlagi odločbe pristojnega organa.
Kako do izplačila?
Večina slovenskih občin ima na svoji spletni strani oziroma v občinski glavni pisarni ali tajništvu na voljo vlogo, katere rok za oddajo se od občine do občine razlikuje (različno, 3–6 mesecev po otrokovem rojstvu). Razlike so tudi v zahtevanih prilogah, ki jih je treba priložiti vlogi – nekatere občine zahtevajo samo izpisek iz matičnega registra ob rojstvu, druge še fotokopijo rojstnega lista, nekatere vse informacije dobijo iz Centralnega registra prebivalstva ali posedovanja pristojnega Centra za socialno delo.
RAZISKAVA
V raziskavo je bilo zajetih vseh 212 slovenskih občin. Odgovori na vprašanja, koliko in kaj posamezna občina podari novorojenčku, kako še sicer pomaga mladim družinam in kako lahko starši pridobijo nagrado, so predstavljeni v tabeli. Okenca, ki so ostala prazna, pomenijo manjkajoč odgovor s strani občine, v besedilu pa sta uporabljeni dve kratici: CRP – Centralni register prebivalstva in CSD – Center za socialno delo. Na tem mestu objavljamo tudi pojasnilo podpredsednice KS Ankaran iz Občine Ankaran v konstituiranju Barbare Švagelj – Ustavno sodišče Republike Slovenije je kot zadnjo, 212. občino, junija 2011 razglasilo Občino Ankaran:

''Žal je naš status še precej nedorečen, predvsem pa glede na to, da je občina resda ustanovljena, volitve za župana in občinski svet ter posledično konstituiranje občinske uprave pa je predvideno šele jeseni 2014, še nimamo nobene od kompetentnih institucij, ki bi upravljale z omenjenimi področji lokalne samouprave. Prav tako seveda še nimamo proračuna in finančnih sredstev za to. Slednje je tudi razlog, da smo že skoraj dve leti brez profesionalne tajnice, kar nam povzroča težave tudi na področju komunikacije, kar ste občutili tudi sami. Do takrat, natančneje do 1. 1. 2015, zato na vaša vprašanja ne bomo mogli konkretno odgovoriti, ker v vmesnem času naši občani te pravice uveljavljajo še vedno na Mestni občini Koper, kamor se še vedno stekajo vsa finančna sredstva. Odgovori, ki ste jih dobili od tam, trenutno veljajo torej tudi za naše področje. Lahko pa vam odgovorim v okviru naših namer, ki bodo v največji možni meri uresničene, ko in kolikor bo to odločil bodoči občinski svet. Torej, menimo, da je podpora mladim družinam eden od ključnih dejavnikov razvoja vsake občine in tudi države. Vsekakor se bomo zavzemali za to, da je del te podpore dodeljen v obliki denarne pomoči ob rojstvu otroka, prav tako pa bomo mladim poskušali pomagati tudi na področju stanovanjske problematike in varstva otrok. Konkretneje pa bomo lahko o tem govorili, ko bomo imeli približne izračune o obsegu našega prvega proračuna in prioritetah znotraj njega.''
Knjiga, copatki, hranilna knjižnica in celo sadika drevesa!
Nekatere občine mlade starše razveselijo s knjižnim darilom (knjiga o otroških boleznih, vzgoji, otrokovem razvoju), izvezenimi copatki, mnoge pa omogočajo izbiro denarnega nakazila z dodatnimi 30,00 €, ki jih za novorojenčka prispeva Poštna banka Slovenije (PBS), če starši odprejo Hrčkovo knjižnico. Pri tem velja omeniti tudi opombo ene izmed občin, v kateri opažajo, da se ''zaradi nove zakonodaje – ZUPJS večje število staršev ne odloča več za nakazilo na otrokovo knjižico''. Med posebnosti, ki jih velja omeniti, sodijo sadika visokodebelnega drevesa iz Kozjanskega parka, ki jo poleg denarne nagrade podari vsakemu svojemu novorojenčku občina Kozje, zagotovo pa so posebnega pomena tudi srečanja z županom ali celo županov obisk novorojenčka.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV