Mnenja, kdaj kupiti otroku mobilnik, so deljena. Medtem ko nekateri starši menijo, da ga otrok ne potrebuje do srednje šole, ga drugi svojemu kupijo že pred osnovno šolo. Slednji marsikdaj kot razlog navajajo to, da imajo mobilnik že otrokovi sovrstniki.
Zakaj ga kupiti?
Preden se odločite za nakup mobilnika, se vprašajte, zakaj ga kupujete. Naj bodo razlogi smiselni (če doma nimate stacionarnega telefona, če pride otrok prej iz šole kot vi iz službe, za klic po obveznosti, da pridete ponj itd.). Nikakor pa ne kupujte telefona, da boste s tem rešili njegov dolgčas, še posebej ne, če se vam ne zdi dovolj odgovoren, da bi sam skrbel zanj. Vprašljiva je tudi vključenost funkcij, ki jih nudi mobilni telefon. Večina staršev po forumih piše, da so otroku omogočili samo funkciji klicanja in pošiljanja sporočil, nikakor pa ne dostopa do interneta.

Račun boste plačali vi!
Četudi zagovarjate dejstvo, da morate biti z otrokom ves čas v stiku oziroma da je prav, da ga imate ves čas možnost poklicati, se zavedajte, da boste na koncu vi plačali dve položnici. Če se boste odločili za nakup mobilnega paketa za otroke, boste morali sprejeti postavke agencije oziroma prodajalcev. Najboljša rešitev je zato še vedno kartica z določenim številom impulzov.
Kakšen mobilnik kupiti?
Dobro preglejte ponudbo. Vse je odvisno od starosti vašega otroka, vendar je priporočljivo, da se odločite za model, ki bo odporen na praske in padce. Z dizajnerskim modelom (oziroma modelom posebne izdaje) je pametno počakati; ne zaradi stroškov, ki jih boste morali kriti ob morebitni 'poškodbi' aparata, temveč zaradi izpostavljenosti. Dragi telefoni so namreč pogosta tarča nepridipravov. Najbolje bo, če bo otrok od vas prevzel rabljen, star telefon oziroma se boste v poplavi nizkocenovnih odločili za ustreznega.
Pazljivost ni odveč!
Sevanje mobilnikov je tema, o kateri ima vsak svoje mnenje. Da pa zagotovo je nekaj na tem, kaže dejstvo, da vsi proizvajalci stremijo k vgraditvi vedno novih komponent, ki zmanjšujejo tveganje sevanja. Prav zato se je smiselno z otrokom pogovarjati o načinih komunikacije prek telefona, pri čemer ne bo odveč opozorilo, da svoje telefonske številke in drugi osebnih podatkov nikoli ne sme dajati osebam, ki jih ne pozna.

Sodi mobilnik v šolsko torbo?
O uporabi mobilnika v času šolskega pouka smo se pogovarjali s profesorjem Alenom Kofolom, predsednikom Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih in glasbenih šol v Sloveniji in ravnateljem na OŠ Polde Stražišar Jesenice. Na vprašanje, če sodi mobilnik med šolske klopi je odgovoril, da ima vsaka slovenska osnovna šola izoblikovan svojevrsten vzgojno-izobraževalni načrt, v katerem je opredeljena tudi uporaba mobilnega telefona. Kofol pravi, da enotnega načrta za vse osnovne šole ni, se pa vsi držijo tega, da mora biti mobilnik med izvajanjem pouka izklopljen. To pomeni, da ne sme motiti niti pouka niti učenca samega. ''Učenci imajo lahko mobitele, ipode, ipade in podobne stvari v šolski torbi, vendar morajo vedeti, da jih lahko uporabljajo samo pred ali po pouku. Nikakor pa ne med njim. Morajo pa tudi vedeti, da šola v primeru npr. kraje ne more odgovarjati za predmete, ki so učenčeva lastnina.'' Na vprašanje, kaj lahko naredi učitelj, če učenec moti pouk z mobilnikom, je Kofol povedal, da je učitelj v tem primeru pristojen ukrepati. Kako, je opredeljeno v šolskem vzgojno-izobraževalnem načrtu: običajno profesor opozori učenca, če pa ta ne upošteva pravil oziroma gre za ponavljajoče se dejanje, lahko mobilnik zaseže in ga preda staršem na govorilnih urah. ''Kot profesor in oče vam lahko povem, da otroci potrebujejo mobitel, ker imajo po pouku večkrat dejavnosti, po katerih pokličejo starše, da pridejo po njih. Na naši osnovni šoli to rešujemo tudi s telefonom v tajništvu. Vsi učenci vedo, da je v tajništvu na voljo telefon, s katerega lahko pokličejo starše.''
Pravila so za vse enaka – za malo manjše in večje obiskovalce šole: ''Moram povedati, da za učitelje veljajo ista pravila kot za učence,'' dodaja naš sogovornik. Bodimo torej dober zgled svojim otrokom.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV