
BTT je najnižja telesna temperatura, ki jo telo doseže, medtem ko počivamo. Tako imenovana temperaturna metoda je eden od naravnih načinov načrtovanja družine, ki temelji na samoopazovanju.
''Merjenje bazalne temperature sicer spada med manj zanesljive metode ugotavljanja ovulatornosti ciklusov. Običajno se zanjo odločajo izbrani osebni ginekologi pri ženskah, ki imajo težave z zanositvijo. V tem primeru priporočamo spremljanje skozi tri menstruacijske cikluse, saj z daljšim spremljanjem ne pridobiš dodatnih informacij, ampak žensko samo dodatno obremeniš,'' nam je pojasnila dr. Vida Gavrić Lovrec, v. d. predstojnice Oddelka za reproduktivno medicino in ginekološko endokrinologijo na Kliniki za ginekologijo in perinatologijo na UKC Maribor.
Ko se približuje ovulacija, BTT počasi narašča in je proti koncu menstrualnega ciklusa zvišana za okoli 0,5 °C. Do porasta temperature pride kot posledica delovanja rumenega telesca, ki po ovulaciji izloča hormon progesteron. Velja za enega najbolj zanesljivih pokazateljev, kdaj v mesecu nastopijo tisti dnevi, ko smo najbolj plodni. BTT ostane potem rahlo zvišana vse do začetka prihodnje menstruacije in v tej fazi ženska ni plodna.
Z natančnim in rednim spremljanjem svoje BTT ženska dodobra spozna svoje telo in v veliki meri predvidi svoje najbolj plodne dni. Zaželeno je, da sta partnerja že nekaj dni pred predvidenim porastom BTT spolno aktivna in s tem še dodatno povečata možnost, da ženska zanosi, saj imajo jajčece in semenčice le nekajdnevno življenjsko dobo. ''Načrtovanje časa spolnega odnosa na osnovi dviga bazalne temperature je pogosto neuporabno, saj se temperaturne spremembe zgodijo prepozno,'' je o zanesljivosti temperaturne metode povedala predstojnica.

Kako izmeriti BTT?
BTT merimo v ustih, danki ali nožnici. Meritev je treba opraviti vsak dan ob istem času in jo zabeležiti. Ker že vsaka najmanjša dnevna aktivnost poveča našo temperaturo, je najbolje, da svojo BTT izmerimo le nekaj trenutkov po tem, ko smo se zbudili. V lekarnah je na voljo tudi poseben termometer za ugotavljanje plodnosti, ki se razlikuje od navadnega termometra, zato je treba upoštevati priložena navodila.
NATISNI Bibin koledarček za beleženje bazalne telesne temperature
Čemu še služi temperaturna metoda?
Z rednim beleženjem BTT lahko točno določimo, ali ima ženska nemoteno ovulacijo in ali je poovulacijska faza dovolj dolga, da vzdrži samo nosečnost. Že samo na podlagi BTT pa lahko tudi dokaj zanesljivo potrdimo morebitno nosečnost. Saj je zaporednih 18 dni po oploditvi vaša BTT nekoliko višja, kar po vsej verjetnosti pomeni, da je ženska uspešno zanosila.
Morebitne težave
Meritve BTT lahko zmotijo nepričakovane spremembe v ženskem telesu. Ko se pojavi vročina ali nastopi prehlad, ko si pod stresom, ko si ponoči predolgo pokonci ali ko zjutraj zamudiš uro, ob kateri si sicer izmeriš temperaturo, se BTT spremeni. Temperaturno metodo tudi odsvetujejo ženskam, ki delajo v izmenah ali ponoči.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV