Nekateri dojenčki skoraj ne kažejo nobenih simptomov pri izraščanju prvih zobk. Morda se pojavi malo večja količina ustne sline in želja po sesanju (dude, igrače, prstkov na rokah), nato pa naenkrat zagledate snežno bel vršiček, ki kuka iz dlesni otroka. Spet drugi pa se soočajo s celo vrsto simptomov, zaradi katerih postanejo razdražljivi in jokavi. Po drugi strani pa se je treba zavedati, da rast prvih zobkov ni neposredno povezana s povišano temperaturo, drisko, bronhitis ali bruhanje. Ti se lahko namreč pojavijo sočasno z izraščanjem zobk, ker v tem obdobju otroku nekoliko pade imunska odpornost, zato se je ob tovrstnih simptomih treba posvetovati z zdravnikom pediatrom, saj bosta najverjetneje potrebna pregled in zdravljenje zaradi morebitne okužbe.
Kako lahko otroku pomagamo pri blaženju neželenih simptomov?
Najbolj mu bo godilo, če mu ponudite kakšen trši predmet za žvečenje, kot je na primer ohlajen korenček, hladilen obroček za grizenje, kot so tisti napolnjeni s tekočino, ki jih shranjujemo v hladilniku. Dojenčku lahko pomagate tudi tako, da mu nežno masirate dlesni z umitim mezincem, pri tem lahko uporabite še blažilni gel, ki ga lahko kupite v vseh slovenskih lekarnah. Vsekakor se izogibajte dajanju anestetikov in aspirina, saj niso primerni za otroke. Ravno tako bodite pozorni na mrzel veter, če zunaj močno piha, otroku zaščitite glavo in obraz. In ko mu že zrastejo zobe, naj nima več ob postelji stekleničke z mlekom ali sladkanimi pijačami, saj lahko nočno pitje povzroča zobno gnilobo.

Kako čistimo prve zobke?
Otroku praviloma zrasteta najprej spodnja sekalca, nato zgornja. Potem pa največkrat sledijo zgornji stranski sekalci, zadnji pa so spodnji stranski sekalci. Sekalce lahko najprej začnemo čistiti s pomočjo gaze, namočene vodo ali nesladkan čaj. Ni pa narobe, če prve zobke začnemo takoj čistiti z otroško zobno ščetko. Ta naj bo dovolj nežna in mehka ter primerna za mala otroška usta. Po navadi imajo zobne ščetke na embalaži tudi oznako, ki prikazuje, za katero starost otroka so primerne.
Pomembno je, da otroka že od samega začetka navajamo na umivanje zob in tudi čimprej uvajamo samostojno jutranje ter večerno umivanje, ki bo sčasoma postalo del njegove dnevne rutine. Nekateri otroci že pri 18. mesecih postanejo samostojni pri umivanju zobk in prav je, da jih pri tem spodbujate. Predlagamo, da pri tem pustite da si najprej sami umijejo zobke in jim nato za konec umijete zobke še vi. Tako boste vedeli, da so zobki temeljito umiti, otrok pa bo vseeno imel občutek samostojnosti. Če ne gre drugače, sprejmite kompromis, otrok naj si zobke umije zjutraj, vi pa mu jih umijte zvečer.
Primerna uporaba zobne ščetke in zobne kreme pri otrocih
Pri umivanju prvih zobk je pomembno, da ščetkate nežno, tako na zunanji kot notranji strani, dvakrat na dan in sicer z mehko in otroku prilagodljivo ščetkico za zobe. Po letu in pol do dveh lahko začnete tudi z uporabo kakovostne zobne kreme, ki je ravno tako prilagojena za otroke in mlečne zobke. Vse dokler otrok še ne zna samostojno izpljuniti vsebine iz ust, mu zobe čistimo samo z vodo in brez uporabe zobne kreme.
Otroška zobna ščetka naj bo zaobljena, s kratkimi, mehkimi in ozkimi ščetinami. Na otroški ščetki naj ne bo več kot tri vrste ščetin, sicer je lahko preširoka. Elektronske ščetke za uporabo pri majhnih otrocih niso primerne. Preden začnemo z umivanjem otrokovih zobk, mu omogočimo pri tem kar se da pokončen in čim bolj vzravnan položaj. Pred začetkom umivanja, vedno najprej zmočimo ščetko. V usta s krtačko prihajamo od strani, nikoli od sredine in vedno s hrbtnim delom krtačke. Umivanje začnemo na zunanji strani zob in sicer ščetkamo od zgoraj navzdol in od spodaj navzgor. Nato preidemo na ščetkanje notranje strani zob in na koncu še ščetkamo zobne ploskve. S pravilnim ščektanjem otrokovih zob vzdržujemo primerno ustno higieno, preprečujemo marsikatero zdravstveno nevšečnost ter hkrati spodbujamo žvečenje, požiranje in gibanje jezička.
Vir: Bacus Anne, Moj dojenček
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV