Aromaterapija lahko zelo pomaga pri vsakodnevnih težavah in tegobah, a zgolj in samo, če jo znamo pravilno izvajati. Le z dobrim poznavanjem in ustrezno uporabo so lahko eterična olja varna, ni škodljivih posledic ter so učinki zdravilni in blagodejni. Ob pretirani in neprimerni rabi eteričnih olj se namreč lahko pojavijo stranski učinki, preobčutljivostne reakcije in alergije; v slednjem primeru je potrebno običajno za celo življenje prenehati uporabljati vsa eterična olja.
"Ne postanemo namreč alergični na eterično olje, pač pa na določeno sestavino, in enake snovi se pojavljajo v veliko eteričnih oljih. Gre torej za resne posledice, ki se jim lahko v veliki meri izognemo le, če se dobro podučimo o eteričnih oljih, razumemo njihovo sestavo, jih pravilno uporabljamo in upoštevamo vse varnostne ukrepe," je poudarila mednarodno certificirana aromaterapevtka Inka Plauštajner Gerkšič.

Ob ustrezni uporabi pa lahko resnično pomagajo na različnih področjih, "vse od težav s kožo, bolečin in vnetij, prehladov in krčev, pa do nespečnosti, tesnobe, hiperaktivnosti in težav s koncentracijo. So odličen pripomoček, ki ga je dobro imeti v svoji domači lekarni, saj so zelo široko uporabna." Čeprav so eterična olja lahko zelo blagodejna in koristna pri mnogih vsakodnevnih izzivih, vseeno niso primerna za dojenčke do šestega meseca starosti, ker so zelo močna in koncentrirana. Izrazito dišijo, kar bi lahko motilo dojenčke z izjemno razvitim vonjem, in lahko povzročajo dihalne težave. Dojenčkova koža prav tako še nima razvite dokončne zaščitne bariere, zato hitreje in v večji meri prehajajo v organizem, zato je več tveganja za reakcije in alergije. Certificirana aromaterapevtka zaradi navedenega svetuje uporabo pri dojenčkih zgolj, ko ni druge boljše možnosti in ko gre za težavo, kjer je učinkovanje zelo blagodejno.
Tudi pri starejših mora biti raba pravilna in zmerna. "Veliko tvegate, če eterična olja uporabljate "vsepovprek", prepogosto, z nanosom neposredno na kožo, za številne razne težave, na različne načine in veliko različnih olj," je opozorila. Praviloma jih ne koristimo nerazredčenih, saj gre za zelo koncentrirane snovi, sestavljene iz več deset ali celo sto različnih kemijskih komponent. "Edini izjemi sta eterično olje sivke in čajevca, ki ju lahko nanesemo na pik, žulj, mozoljček, ranico. Uporabimo lahko zgolj eno kapljico na zelo majhnem predelu," je obrazložila. Sicer pa eterična olja vedno močno redčimo in uporabimo čim nižjo koncentracijo, ki še deluje, in "nikoli več, kot je potrebno. Četudi je še varno."

Za varno uporabo je torej med drugim ključen pravilen odmerek. "Koncentracija eteričnih olj (ki jih vedno redčimo v neki osnovi, denimo v olju, kremi, gelu ...) se lahko povečuje s starostjo otroka. Pri dojenčku pričenjamo z minimalnimi deleži, na primer 0,1–0,2 odstotka, kar pomeni ne več kot kapljica eteričnega olja na tretma, delež lahko pri dvoletnem otroku preide do 0,5 odstotka in pri 10-letniku na odstotek. Ko otrok doseže 12 let, lahko uporabljamo koncentracijo, ki je sicer primerna za odraslega človeka," je opisala.
Zaradi pravilne odmere eterična olja pri izdelavi masažnih olj, losjonov, krem ali mazil vedno tehtamo. Kapljice niso zanesljive, "saj imajo eterična olja različno gostoto, zato kapljice ne tehtajo enako in je lahko en gram eteričnega olja vse od 19 pa do 42 kapljic. Razlika je ogromna, sploh če govorimo o negi dojenčkov, kjer delež eteričnih olj nikakor ne sme biti previsok." Delež je odvisen tudi od resnosti in tipa težave (fizična bolečina na primer zahteva čisto drugačno koncentracijo kot nespečnost) in uporaba je vsestranska. Pri dojenčkih se aromaterapija najpogosteje izvaja kot kopel ali masaža, pozneje se eterična olja pri malčkih uporabljajo mazila, v nosnih inhalatorjih, difuzorjih, izparilnikov. Lahko jih dodamo v mazila, olja, kreme, če jih želimo primešati vodi, pa potrebujemo solubilizator.

Kako izvajati aromaterapijo pred spanjem in ob prehladu?
Izbor eteričnega olja zavisi od starosti otroka in težav. "Najbolj varna za dojenčke nad šestim mesecem starosti so eterična olja prave sivke (Lavandula angustifolia), rimske kamilice (Chamaemelum nobile oziroma Anthemis nobilis) in mandarine (Citrus reticulata). So krasna za pomirjanje, odpravljanje tesnobe in nespečnosti, delujejo pa tudi proti bolečem trebuščku, kolikam in vneti ritki," je opisala Inka Plauštajner Gerkšič.
Po drugem letu starosti lahko nadaljujemo z uvajanjem drugih varnih eteričnih olj. "Najbolj široko uporabljan je zagotovo čajevec (Melaleuca alternifolia), ki ga uporabimo pri poškodovani koži (razkužuje), proti ušem, pri herpesu, glivicah in prehladnih obolenjih. Pozneje lahko dodamo tudi poprovo meto (Mentha x piperita) in evkalipt globulus (Eucalyptus globulus), ki ju v zgodnjih letih odsvetujemo, saj lahko povzročita dihalne težave in težave s centralnim živčnim sistemom. Uporabljamo ju pri prehladih, zamašenem nosku, za izkašljevanje in proti otekanju nosne sluznice. Poprova meta je izjemno uporabna tudi pri bolečinah, vročini, utrujenosti in slabosti," je nanizala.
Z aromaterapijo lahko učinkovito pomagamo otročku, ki je nemiren, hiperaktiven ali težko zaspi zaradi strahov. "Če imate dovolj časa, je idealno, da se večerna rutina prične s kopeljo, v katero dodate nekaj jedilnih žlic hidrolata rimske kamilice. V otroški sobi lahko eno uro pred odhodom v posteljo prižgete izparilnik ali difuzor, v katerega kapnete nekaj kapljic eteričnega olja prave sivke, pri čemer ne pretiravajte, saj pri eteričnih oljih velja načelo "manj je več". Izparilnih ali difuzor izklopite, preden gre otrok spat, in poskrbite, da vonj ne bo premočen. Po potrebi lahko spalnico prezračite; vonj sivke naj bo komaj zaznaven," je pozvala.
Pri prehladih, respiratornih okužbah ali zamašenem nosku lahko otroku pomagate na več načinov. "Preventivno lahko v prostoru, kjer se otrok največ zadržuje, občasno prižgete izparilnik ali difuzor, v katerega ste kapnili nekaj kapljic eteričnega olja bora, evkalipta (za nekoliko starejše otroke), po želji tudi čajevca, limone in timijana. Vonj naj ne bo premočen in izparilnik naj ne bo prižgan več kot eno uro naenkrat. Za manjše otročke lahko pripravite protiprehladno mazilo, s katerim otroka namažete po prsnem košu nekajkrat dnevno. Za nekoliko starejše otroke lahko izdelate tudi nosni inhalator, ki je zelo učinkovit za odmašitev zamašenega nosu in deluje proti otekanju nosne sluznice," je razložila.

Kakšna eterična olja pa niso varna in primerna za otroke?
Čeprav so eterična olja naravna in zdravilna, pa lahko vsebujejo sestavine, ki so dražilne, povzročajo preobčutljivost na sonce ali pa so celo toksične, je opozorila Inka Plauštajner Gerkšič. Za vse otroke, mlajše od dveh let, odsvetuje uporabo eteričnih olj, ki vsebujejo visok delež 1,8 cineola, saj lahko povzročijo težave z dihanjem in centralnim živčnim sistemom. "To so evkalipt globulus, evkalipt radiata in evkalipt smithii ter še nekatera druga, npr. niaouli, cajeput in lovor. Ravno tako smo pazljivi pri uporabi eteričnih olj, ki vsebujejo večji delež mentola, kar je značilno predvsem za nekatere vrste met, denimo poprova meta in njivska meta, ki jo zasledimo tudi pod imenom divja meta, ter japonska meta (Mentha arvensis)," je poudarila.
Posebno previdnost svetuje tudi pri uporabi fototoksičnih eteričnih olj, "kamor spada večina citrusov (bergamotka, limeta, limona, grenivka), z izjemo sladke pomaranče in mandarine. Če jih uporabimo in smo izpostavljeni soncu oziroma UV-žarkom, lahko pride do hudih kožnih poškodb v obliki opeklin in pojava hiperpigmentacije." Obenem se je pri otrocih smiselno izogibati še cimetu (skorja ali list), klinčkom, origanu, timijanu (kemotip timol), limonski travi, žajblju, komarčku in pelinu.
Eterična olja kupujte vedno v specializiranih trgovinah, kjer je tudi osebje strokovno usposobljeno in bo znalo pravilno svetovati. Varna in imajo terapevtsko delovanje le, če so 100-odstotno čista, medtem ko je sintetično parfumsko olje namenjeno zgolj odišavljanju prostora.

Dobra alternativa so hidrolati
Eterična olja lahko otroku pomagajo pri številnih vsakodnevnih tegobah, a certificirana aromaterapevtka vseeno svetuje uporabo le, kjer so zares močna, učinkovita in zares pomagajo ter ko ni druge dobre naravne možnosti. "Če je za krče in napenjanje dober čaj iz komarčka, kumine in janeža, ga raje uporabite. Za umivanje temenic naredite kamilični poparek, za zniževanje povišane temperature se uporablja obkladke iz kisa," je spomnila.
Priporoča tudi manj intenzivne hidrolate, ki so neprimerno bolj varni in blagi od eteričnih olj ter hkrati zelo učinkoviti in zdravilni. Predlaga, da "eterična olja "prihranite" za respiratorne okužbe, kožne težave in čustvena stanja (razdražljivost, hiperaktivnost, tesnoba, nespečnost ...), saj so tukaj so zares močna in imajo prednosti pred drugimi naravnimi alternativami. Sicer pa lahko za naravno pomoč posežete po čajih, glicerolnih izvlečkih (alternativa tinkturam, ki vsebujejo alkohol), Bachovih cvetnih esencah ali homeopatskih pripravkih. Možnosti je res ogromno, aromaterapija je le ena izmed njih."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV