Od tega, da so svoje otroke peljali na kolesih brez čelad, do tega, da v avtomobilih niso imeli nameščenih avtosedežev. Obstaja mnogo reči, ki so jih naši starši včasih suvereno počeli, danes pa bi jih tovrstno vedenje vsekakor spravilo v težave. Se jih še spomnite?
Otrokom so dovolili, da so bili sami zunaj
Kot otroci smo ogromno časa preživljali na prostem. Igrali smo se različne igre, kot so med dvema ognjema, gumitvist, lopovi in žandarji ter zemljo krasti. Otroci smo se s kolesi, rolerji in deskami odpravili po različnih koncih mesta in odkrivali soseščine in ulice, spoznavali prijatelje, se družili in zabavali. Ker takrat še nismo imeli mobilnikov, večina od nas pa ni nosila ročnih ur, saj so se ob vseh prigodah hitro uničile in razbile, nismo niti vedeli, koliko je ura. Tako smo bili s starši dogovorjeni, da se moramo ob prižigu uličnih svetilk odpraviti domov. To je bil namreč znak, da je ura že pozna in da nas starši v nekaj minutah pričakujejo doma. Takrat so nam starši bolj zaupali, na drugi strani pa so bili otroci samostojnejši. Tudi starejši otroci zunaj in na igrišču so bili precej odgovorni in so skrbeli, da so mlajši varno prispeli domov.
Kajenje v bližini otrok
Včasih se je zdelo, da ni prav nič narobe s tem, ko je nosečnica ali doječa mama še naprej kadila cigarete. Tudi odrasli so v družbi in prisotnosti otrok kadili v notranjih prostorih in zaprtih avtomobilih. Medtem ko so posledice kajenja v nosečnosti ali bližini otrok danes povsem razumljive, staršev včasih to ni prav nič skrbelo.
Spanje dojenčka na trebuhu
Danes je vsem novopečenim staršem znano, da novorojenčka ne smejo polagati na trebušček. Že v porodnišnici mlade mamice poučijo, da vedno, ko otroka odložijo v posteljico, izberejo levi ali desni bok ter otroka lepo podložijo. Na ta način preprečujejo možnost zadušitve, hkrati pa se otrokova glava lepo oblikuje. V sedemdesetih in osemdesetih letih pa so veljala priporočila, da je otroka dobro polagati na trebuh.

Pomakanje dud v alkohol
Mnogo pozneje, ko smo že dobili svoje otroke, smo izvedeli, da je bila redna praksa nekaterih staršev včasih tudi, da so za pomiritev in boljši spanec dojenčka dudo pomočili v žganje. Tudi pri izraščanju zob je bil obkladek z žganjem prava rešitev. In kadar je dete dobilo povišano telesno temperaturo, so obkladke, namočene v alkohol, dajali na njegova stopala. Na ta način naj bi zbijali visoko telesno temperaturo.
Vožnja v avtu brez avtosedežev
Otroci so se včasih v avtu peljali brez avtosedežev. Niti pripeti niso bili v avtomobilu. Danes si izjemno težko predstavljamo ta scenarij, saj smo navajeni, da je otrok od začetka na varnem v lupinici in nato v avtosedežu. Vedno pa velja pravilo, da smo v avtomobilih vsi pripeti, medtem ko je bilo včasih normalno, da je mati otroka v avtu držala kar v naročju, otroci pa so pogosto sedeli tudi na sprednjem sedežu.
Sladkarije, brez omejitev
Tudi prehrana ni bila ravno tako raznolika in zdrava, kot se jo trudimo pripravljati moderni starši: na pari, v soparniku, z vsemi vitamini in minerali. Naši starši so namreč kuhali in pekli, kar so imeli na razpolago. Hrana je bila bolj skromna, vendar nas je vedno na mizi čakalo toplo kosilo v družbi družine. Sladkarij nam niso branili, niti pitja gaziranih pijač. Vendar pa smo se ob vsej aktivnosti in času, ki smo ga preživeli v gibanju na prostem, uspešno izognili težavam s prekomerno težo.
Različni svetovi, a vendar prijetni spomini. Kakor koli pa, zavedamo se, da so tudi naši starši za nas delali najboljše, kar so zmogli. In bilo nam je lepo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV