Večina otrok izjemno uživa v kuhinji, saj je vse popackano, ustvarja se z rokami in kuhanje dopušča veliko manevrskega prostora ustvarjanju in domišljiji, ki pa ju imajo otroci na pretek. Le mamicam je nekoliko bolj naporno, če morajo ob kuhanju še paziti na malčke. In v kolikor ne poznate naslednjih 5 skrivnosti, je lahko kuhanje z otroki prava zmešnjava. Zato naslednjič, ko v kuhinjo povabite svoje otroke, ne pozabite, da:
Si je treba vzeti čas – za kuhanje z otroki si je treba vzeti dovolj časa. Nekoliko več, kot sicer od nas zahteva priprava določene jedi. Računajte na to, da bo vmes veliko vprašanj, da boste čez postopke šli počasneje in boste poleg izvajanja hkrati animirali otroka in mu dajali priložnosti za majhna sodelovanja, kot je ubijanje jajca, mešanje z metlico ali gnetenje manjšega koščka testa. Da ne bi bili neučakani ali nervozni, se za kuhanje z otroki odločite ob prostih popoldnevih ali vikendih, ko bo to potekalo sproščeno in brez dodatnih pritiskov.

Si morate pripravite načrt – kot pri vsaki stvari je tudi pri kuhanju z malčki treba vnaprej pripraviti načrt, ki pa se ga ni treba striktno držati, naj pa služi kot osnova za dogajanje v kuhinji. Izberite kakšen enostavnejši recept, še posebej na začetku, ko so otroci manjši in prvič ustvarjajo z vami v kuhinji. Določene reči lahko pripravite sami vnaprej (recimo testo za pico ali narežete koščke zelenjave ipd.), nato pa otrokom in njihovim letom primerno razdelite naloge oziroma jim povejte, kdo je zadolžen za kaj, in sledite receptu. Vmes otrokom razlagajte, kaj delate, kaj vas še čaka in kaj je njihova naloga. Pri določenih opravilih jim pustite nekoliko bolj proste roke – na primer pri dekoriranju sladic, oblikovanju testa ipd., da bodo lahko otroci skozi kuhanje izživeli tudi svojo kreativnost in ustvarjali z domišljijo.
Je treba zaščititi pohištvo – pri kuhanju z malčki se rado zgodi, da zadeve uidejo nekoliko izpod nadzora in različne tekočine ter zmesi letijo na vse strani. Da ne bi strahoma pogledovali, kako umazani so pohištvo, tla in stene, raje pred samim začetkom kuhanja poskrbite za tovrstno varnost in s plastičnim ali polivinilastim prtom zaščitite mizo in bližnje predmete. Tako bodo otroci lahko ustvarjali, ne da bi jih pri tem nenehno opozarjali na nered in umazanijo. Zanje bo zabavno, za vas pa precej manj stresno kot sicer.

Jim dovolite tipati in okušati – kuhanje je eden izmed odličnih načinov, s katerim lahko vaš otrok razvije pozitivno povezavo z različnimi vrstami živil. Zato ga od samega začetka naučite higiene v kuhinji, ki zahteva redno umivanje rok, nato pa naj otroci prosto tipajo in okušajo živila, ki ste jih postavili na mizo za pripravo obroka. Na ta način boste otrokom približali različne okuse in teksture, navsezadnje se malčki učijo ravno z okušanjem, tipanjem, vohanjem in poslušanjem. Hkrati bodo spoznavali različna živila in hrano ter vzljubili ustvarjanje v kuhinji.
Jih na koncu pohvalite – pomembno je, da otroci na koncu vidijo in predvsem tudi okusijo končni izdelek, na katerega bodo izjemno ponosni. Ko bodo videli svojo kuharsko mojstrovino in okusili, pri kako slastni jedi so sodelovali, bodo to vedno počeli z vse večjim veseljem. To pa bo v končni fazi osrečevalo tudi vas, saj boste imeli v kuhinji predane pomočnike. In saj veste – vaja dela mojstra. Le kdo ne bi bil vesel kuharskega mojstra v lastnem domu?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV