Bibaleze.si

Na daljšo vožnjo z avtom

Ema Meden

Malček

0
25. 09. 2008 15.13

Daljše vožnje z avtomobilom niso več vezane le na poletne počitnice. Družine se na izlete ali na obiske k oddaljenim sorodnikom odpravljajo tudi med letom. Kako čim mirneje prestati daljšo vožnjo, če otroku ni najbolj všeč?

Da bo vožnja hitreje minila, se z otrokom igrajte besedne igre.

Ne glede na dolžino vožnje ne smemo pozabiti, da otroka med vožnjo nikoli ne smemo vzeti iz lupinice ali otroškega sedeža. To lahko storimo le, ko avto varno ustavimo. Gre za varnost vaših najbližjih. Lahko pa s tem, čeprav je to najmanj pomembno, prihranimo tudi nekaj denarja.

Zakon o varnosti cestnega prometa nam nalaga, da mora biti otrok, mlajši od 12 let ali manjši od 150 cm, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti in telesni masi. Če tega ne storimo, nas bodo kaznovali s 120 evri globe.

Pogovor bo otroke med vožnjo kratkočasil.
Pogovor bo otroke med vožnjo kratkočasil.FOTO: iStockphoto

Krajši postanki so nujni

Nasvete, ki bodo olajšali daljšo vožnjo z avtom, pa imajo tudi na direkciji za ceste. Na dolgi vožnji si privoščite več krajših postankov. Otrok se bo lahko razgibal, nadihal svežega zraka, kaj malega popil in pojedel, šel na stranišče. Previdni bodite, da bo otrok iz avta izstopil na varno površino, stran od vozil in prometa.

Na direkciji za ceste priporočajo, da se z otrokom med vožnjo zabavate z besednimi igricami, petjem ali opazovanjem okolice in štetjem. Priložnosti je veliko – ob cesti so prometni znaki, semaforji, nasproti vozeča vozila in podobno.

V avtomobilu imejte glasbo ali pravljice, ki jih ima otrok rad in jih lahko med vožnjo nemoteno posluša. Prav tako je lahko čas, ki ga prebijete skupaj v avtu, priložnost za družinske pogovore, za katere vam ponavadi zmanjka časa.

Še nekaj igric za krajšanje časa med vožnjo:

Ugani osebnost – nekdo si zamisli znani lik ali osebnost, ostali ugibajo, on pa odgovarja samo z da in ne. Osebe, ki si jih izberete, naj bodo iz otrokovega življenja (prijatelji, pravljične osebe …), pri starejših pa so to lahko znane osebnosti.

Vreče presenečanja – vnaprej pripravite manjše vrečke, za vsakega otroka eno, v katere zložite darila. Če greste na počitnice, so to lahko stvari, ki jih bo otrok tam potreboval ali uporabljal. Otroci iz vreče lahko jemljejo igrače in jih pokažejo drug drugemu, se z njimi igrajo in tako bodo za nekaj časa pozabili na vožnjo.

Najljubše igrače – otrok naj si za pot izbere nekaj najljubših igrač, ki bi jih rad imel pri sebi (s količino ne pretiravajte); to naj bodo manjše igrače, varne, brez ostrih robov. Lahko jih zložimo v posebno vrečo z ročajem, ki jo obesimo k vzglavniku, na sedež pred otrokom ali na stransko držalo. Tako si lahko otrok sam izbira igrače, s katerimi se bo igral med vožnjo.

Branje in štetje – z otrokom, ki se uči brati in šteti, se lahko igramo različne igrice. Beremo lahko napise, mimo katerih se peljemo, štejemo različne predmete ali živali, ki jih vidimo na poti. Nikar pa naj otrok med vožnjo ne bere knjig, saj mu bo ob tem verjetno slabo.

Risanje – na pot lahko vzamemo tudi nekaj barvic in podlago za risanje ali pa list položimo na mizice, ki jih imajo nekateri avtomobili. S seboj vzemimo več papirja, tako da lahko otrok nariše več risbic. Ko pridemo na cilj, lahko priredimo razstavo nastalih izdelkov.

Da bo vožnja hitreje minila, se z otrokom igrajte besedne igre.
Da bo vožnja hitreje minila, se z otrokom igrajte besedne igre.FOTO: iStockphoto

S prstom po zemljevidu – starejšim otrokom je zelo zabavno, če se vnaprej pogovorimo, kam gremo, po kateri poti in nato na zemljevidu spremljajo potovanje. Pomagajo nam lahko pri iskanju pravih cestnih odcepov ali nas, na primer, opozorijo na konec avtoceste. Če imajo otroci neko odgovorno nalogo, bo pot zanje prijetnejša.

Črkovanje težjih besed – otroku povejte kakšno težjo besedo (lahko iz zemljepisa, zgodovine, tujko), ki naj jo pravilno črkuje. Nato se lahko o besedi pogovorite – kaj pomeni, kdaj se uporablja in podobno.

Zadnje črke – nekdo pove besedo, drugi pa mora nadaljevati z besedo, ki se začne na zadnji dve črki prejšnje besede.

Oglašanje živali – nekdo si izbere žival, drugi pa jo poskuša glasovno oponašati. Igra postane zabavna in težavna, ko gre za bolj nenavadne živali.

Nastajanje zgodbice – nekdo začne pripovedovati zgodbico, a pove le en stavek. Drugi nadaljuje in doda svoj stavek. Tako nastane neobičajna zgodba, polna presenečenj.

Želimo vam prijetno vožnjo!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863