Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

S.B. /

VZGOJA IN VRTEC

0
21.11.2024, 4:00

V kateri koli starosti je jok normalen odziv na preplavljenost z močnimi občutki, kot so jeza, strah, stres ali celo sreča. Nekateri otroci pa jokajo več kot drugi. Ti isti otroci se lahko pogosteje jezijo, se hitreje počutijo razočarani in postanejo preveč navdušeni v primerjavi s svojimi vrstniki. Kako se odzvati?

Tako se odzovite na čustvene izbruhe otroka

Čustveni izbruhi so pri otrocih pogost pojav in so lahko velik izziv za starše in vzgojitelje. Sposobnost uravnavanja čustev je v veliki meri odvisna od starosti in razvoja otroka. Čeprav se otrok tega sčasoma naravno nauči, pa obstajajo načini, kako lahko svojemu otroku pomagate sprejemati, ozavestiti in uravnavati različna čustvena stanja. 

Prepoznavanje sprožilcev

Pogosto obstajajo določeni sprožilci, ki vplivajo na intenzivna čustva in reakcije otroka. Lahko gre za določeno frustracijo, utrujenost, lakoto, senzorično preobremenjenost ali kaj drugega. Z opazovanjem se lahko starši naučijo prepoznati te sprožilce slabe volje pri svojem otroku in sprejmejo preventivne ukrepe za preprečitev ali zmanjšanje morebitnih izbruhov.

Tehnike čustvene regulacije

Otroke lahko že zelo zgodaj naučimo določenih tehnik pomirjanja in regulacij čustev, kot so vaje globoke dihanja, štetje do deset, uporabljanje žogice za stres, tapkanje, ukvarjanje s pomirjujočimi dejavnostmi, kot sta risanje in poslušanje glasbe ali pravljic. Spodbujanje otrok, da svoja čustva izrazijo z besedami, pa jim lahko pomaga razviti čustveno inteligenco in najti bolj zdrave načine za izražanje svojih frustracij in potreb.

Otroku je treba omogočiti varen prostor, v katerem se bo lahko zaupal.
Otroku je treba omogočiti varen prostor, v katerem se bo lahko zaupal. / FOTO: Adobe Stock

Vzpostavitev rutine

Doslednost in predvidljivost otrokom zagotavljata občutek varnosti in pomagata zmanjšati čustvene izbruhe. Vzpostavitev rednih rutin za obroke, spanje in dnevne dejavnosti lahko zmanjša tesnobo in frustracije ter ustvari stabilno okolje za otroke. Ko so spremembe potrebne, lahko to otroku vnaprej napovemo in ga pripravimo, da se bo lažje soočil s tem. 

Aktivno poslušanje in empatija

Ko otrok doživlja čustveni izbruh, je ključnega pomena, da ga starši aktivno poslušajo in pokažejo empatijo. To pomeni, da sprejmete in potrdite otrokova čustva ter mu zagotovite varen prostor za izražanje čustev. Z izkazovanjem empatije in razumevanja lahko starši otroku pomagajo, da se počuti slišanega in podprtega, kar olajša čustveno regulacijo in ublaži situacijo.

Poučevanje otrok o reševanju težav

Otroke spodbujajte, da sami poiščejo rešitve, kadar se znajdejo v težavah. Naučite jih, da ocenijo različne možnosti in razplete težav ter sprejmejo odločitve v skladu s svojimi vrednotami. Hkrati jim dajte vedeti, da ste vedno tu zanje, kadar bodo potrebovali nasvet, a da so za dejanja odgovorni sami. Na ta način jim boste omogočili razvoj odpornosti in avtonomije, ti dve lastnosti pa zmanjšujeta tveganje za čustvene izbruhe. 

Otroka je treba naučiti čustvene inteligence in regulacije čustev.
Otroka je treba naučiti čustvene inteligence in regulacije čustev. / FOTO: Adobe Stock

Postavljanje jasnih meja

Pomembno je, da otroku postajate jasne meje ter ga soočite s posledicami njegovih dejanj. Tako bo otrok vedel, kdaj je njegovo vedenje sprejemljivo in kdaj je prekoračil mejo. Pri postavljanju meja bodite dosledni. Na ta način boste otrokom zagotovili določeno strukturo, zaradi katere se bodo počutili varne in ljubljene, posledično pa bo tudi manj čustvenih izbruhov. 

Poiščite strokovno podporo 

V nekaterih primerih so lahko čustveni izbruhi pri otrocih dolgotrajni ali hudi, kar kaže na potrebo po strokovni podpori. Če starši težko obvladujete otrokova čustva ali če izbruhi pomembno vplivajo na otrokovo vsakdanje življenje, se je priporočljivo posvetovati s pediatri, psihologi ali drugimi strokovnjaki za duševno zdravje. Ti lahko zagotovijo nadaljnje usmerjanje in napotke, prilagojene potrebam vašega otroka. 

Obvladovanje čustvenih izbruhov pri otrocih zahteva veliko potrpljenja, empatije in doslednosti staršev. Ko se naučite prepoznati sprožilce, boste lahko otroka tudi naučili določenih tehnik, s katerimi bo lahko reguliral svoja čustva. Kot smo omenili, je pomembno, da znate otroku aktivno prisluhniti, mu postaviti meje in poiskati strokovno pomoč, kadar je to potrebno. 

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Vir: childmind.org, empoweringparents.com

NOVICE

ZDA vložile veto na predlog resolucije za ...

ŠPORT

'Pomanjkanje izkušenj bomo nadoknadili s ...

POP IN

Denzel Washington o boju z alkoholizmom: Goltal ...

TV ODDAJE

Žiga je premagal Marjano in v gozdu našel ključ

VIZITA.SI

Razlogi, zakaj ne prenehate kašljati

DOMINVRT.SI

Ali se investicija v sončno elektrarno sploh še ...

ZADOVOLJNA.SI

Vsi so bili prepričani, da jima ne bo uspelo, ...

MOSKISVET.COM

Žalosten razlog, da lepa igralka cele noči prejoče

BIBALEZE.SI

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo ...

CEKIN.SI

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in ...

OKUSNO.JE

Vsestranska moka, še zlasti primerna za kvašene ...

DOMINVRT.SI

Slovenska pevka iskreno o tem, zakaj nikoli več ...