Bibaleze.si

Otroka peljati v vrtec ali ga zaradi znakov bolezni zadržati doma?

S.B.

Zdrav otrok

0
18. 09. 2024 04.15

Večina staršev se sooča z vprašanjem, kdaj je primerno otroka peljati v vrtec in kje je tista meja, ko je zaradi znakov bolezni otroka boljše negovati doma. Za vas smo pripravili nekaj smernic.

otrok

Veliko staršev se sprašuje, zakaj so njihovi otroci tako pogosto bolni, a odgovor je povsem enostaven – ker njihov imunski sistem še ni povsem zgrajen. Zato ob vstopu v vrtec veliko otrok pogosto zboleva, saj na ta način gradijo svoj obrambni mehanizem in krepijo imunski sistem

Ker je mladim staršem ob tem izjemno nelagodno in niso prepričani, kdaj je otroka bolje pustiti doma in kdaj ga oddati v vrtec ter se odpraviti v službo, smo pripravili nekaj smernic, ki vam bodo lahko pomagale pri odločanju. A končna odločitev je vedno na strani starša, ki bi moral vsekakor zdravje in počutje otroka postaviti na prvo mesto. 

Otroka se po navodilih NIJZ ne sme pripeljati v vrtec, če:

- je imel v zadnjih 48 urah povišano telesno temperaturo ali drisko (2 ali večkrat dnevno odvajal tekoče blato) ali je bruhal,

- ima izpuščaj z ali brez vročine (razen v primeru neinfekcijskih izpuščajev, kot so po pikih insektov, alergijski izpuščaji ...),

- ima uši ali garje – otrok sme ponovno v vrtec takoj, ko je uspešno opravljeno razuševanje ali uspešno izveden postopek zdravljenja garij.

Pri drugih nalezljivih boleznih je treba upoštevati navodila zdravnika!

Otroci, ki kašljajo in smrkajo ves čas ter se slabo počutijo, naj ostanejo v domači oskrbi.
Otroci, ki kašljajo in smrkajo ves čas ter se slabo počutijo, naj ostanejo v domači oskrbi.FOTO: Shutterstock

Večinoma se razne virusne okužbe in nalezljive bolezni med otroki v vrtcih in šolah širijo v zimskih ali prehodnih mesecih, še posebej pa na začetku vrtčevskega ali šolskega leta. Prenašajo se lahko kapljično ali s slino prek kihanja in kašljanja, prek rok pa tudi prek vode. 

In sicer gre po navadi za Enteroviruse – večinoma blage bolezni, pri katerih nastopi obdobje 1 do 2 dni trajajoče vročine, ki je lahko tudi zelo visoka (več kot 39 stopinj), vendar se po načeloma v dveh dneh tudi normalizira, vročino spremlja izpuščaj. 

Enterovirusi so cela skupina bolezni, posledično ni nujno, da gredo simptomi pri vseh po istem kopitu – imamo namreč otroke, ki lahko dobijo več izpuščajev, predvsem na koži in ti so videti kot neki drobni, včasih noricam podobni mehurčki ali pa kot navadne rdeče pike. Praviloma pa so razporejeni po rokah, nogah in spodnjem delu trupa, kar jih loči od vodenih koz, ki so v bistvu razporejene po obrazu. 

Tudi v primeru bolezni rok, nog in ust so sicer pike lahko na obrazu, vendar gre tam za precej drugačno razporeditev kot pri vodenih kozah, saj so vidne predvsem okrog ust in v večini primerov se ne pojavljajo krastice, vendar jih starši včasih vseeno zamenjajo z vodenimi kozami. 

Vrtčevski otroci so še posebej dovzetni za nalezljive bolezni.
Vrtčevski otroci so še posebej dovzetni za nalezljive bolezni.FOTO: Shutterstock

V drugo skupino spada virusna angina, pri kateri imajo lahko otroci tudi takšen izpuščaj, vendar je v večini primerov sprememba ravno v ustih, kjer se lahko pojavijo kakšne drobne afte, bodisi na jeziku, redkokdaj pa tudi na notranji strani lic, predvsem, kjer lahko vidimo spremembo, je v zadnjem predelu ust. Posledično se temu reče virusna angina, saj je na nebnih lokih opaziti največ aft. Včasih bolezensko stanje spremlja driska, ampak to se zgodi le izjemoma. Težava tiči v tem, da takšni otroci ne potrebujejo nobenega posebnega zdravljenja, razen zniževanja vročine in pitja tekočine. 

Nihče še v času teh dveh bolezenskih stanj ni bil sprejet v bolnišnico, saj gre za sorazmerno blagi bolezni. Starše pa je treba opozoriti, da kadar ima otrok vročino in izpuščaje, minimalno dva dni, ko vročina pade in do izvenetja izpuščaja otrok ne sme v vrtec in to traja približno en teden.

Otroku, ki se ne počuti dobro, je veliko bolje doma ob staršu.
Otroku, ki se ne počuti dobro, je veliko bolje doma ob staršu.FOTO: iStock

Zdravnico Natalijo Gradišek, dr. med., spec. pediatrije smo vprašali, kako je z obiskom vrtca, če otrok kašlja in smrka?

"Svetovala bi vam, če to ni evidentno, torej, da mu konstantno teče iz nosa, da na vsako uro kihne, je obisk vrtca predvsem vaša osebna odločitev. Vse, dokler se otrok normalno vede, načeloma ne velja za primer otroka, ki bi moral ostati doma. Drugo pa je, če opazite, da je vidno utrujen, da kašlja tudi preko dneva, da nima apetita – tak otrok ne glede na to, ali ima vročino ali ne, ni za v vrtec. Odločujoči so ti znaki: kužnost in prenosljivost na druge otroke, in sicer dokler veliko smrka in dokler ob kašlju vse leti naokrog in lahko okuži še koga drugega, je bolje, da tak otrok ostane doma. Otroci v vrtcih pa so najbolj kužni v času inkubacijske dobe. To je po navadi res odločitev starša samega in ta mora odločiti po lastni vesti in občutku."

Da bi preprečili širjenje okužb in bolezenskih stanj v vrtcih, je potrebno temeljito umivanje rok z milom in vodo, prezračevanje prostorov, uporaba alkoholnih razkužil, izogibanje stika z obolelimi oz. sprejem le zdravih otrok v vrtec in gibanje na prostem. 

V prostorih vrtca pa je treba redno čistiti igračke, predmete in površine. Pri vključevanju otroka v vrtec po preboleli bolezni je treba upoštevati predvsem otrokovo splošno kondicijo, počutje in dejstvo, da se otrok normalno prehranjuje, spi ali igra.

Torej, starši, bodite pozorni na simptome virusnih obolenj in se zavedajte, da je vašemu otroku v stanju bolezni zagotovo boljše doma v vaši družbi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863