
Približno tretjina vprašanih je izjavila, da med svojimi vrstniki pozna zveze, v katerih je verbalno, fizično in spolno nasilje, so ugotovili med raziskavo, ki je potekala v okviru pilotnega programa izobraževanja proti nasilju v zvezah med mladimi. Približno tretjina anketirancev je tudi menila, da je ljubosumje izraz ljubezni.
Polovica je navedla, da nikoli niso bili nasilni v zvezi, medtem ko jih je petina dejala, da so osebo, s katero so bili v zvezi, klofutali, pljuvali, žalili ali bili do nje nasilni na drug način.
"Zaskrbljujoče je, do katere ravni se nasilje izvaja in opravičuje v odnosih. Vzroke lahko iščemo v družbenem okolju, v katerem mladi odraščajo," je dejala Sanja Cesar iz Centra za edukacijo, svetovanje in raziskave (CESI), ki je izvedla raziskavo.
Kot je pojasnila na konferenci v Zagrebu, do nasilja prihaja na vseh družbenih ravneh, storilci niso kaznovani ali niso ustrezno kaznovani zaradi nasilja, kar je tudi sporočilo, da je nasilno obnašanje sprejemljivo.
Na konferenci o osveščanju o enakosti spolov zaradi nasprotovanja nasilju v intimnih partnerskih zvezah so objavili tudi podatek, da je nekaj manj kot 44 odstotkov anketirancev ocenilo kot bolj sprejemljivo, da ima moški več partnerjev kot ženska.
Da je ženska odgovorna, če družina razpade, meni tudi nekaj več kot 44 odstotkov dijakov, nekaj manj kot 48 odstotkov pa jih meni, da so ženske tiste, ki morajo skrbeti za otroke. Kot so dodali, večina žensk v vaških sredinah meni, da mora imeti moški zadnjo besedo.
Darko Toth iz hrvaškega ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je ocenil, da v boju proti nasilju ne bo pomagal noben program, dokler bo Hrvaškem vsak dan možno videti toleranco do nasilja.
"Naša kultura je kultura posmehovanja, v mnogih primerih tudi kultura nasilja," je dejal Toth.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV