Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja Jeffa Bezosa, je imela kot otrok težave z branjem besedil in zaradi disleksije naj bi se v otroštvu počutila neumno. Še danes o tem ne more govoriti brez vidne ganjenosti in solznih oči.
O svoji motnji branja je odkrito spregovorila v oddaji Good Morning America. Sanchézova zdaj želi ozaveščati o disleksiji tudi zato, ker ima enako težavo njen najmlajši sin Evan. Razkrila je, da bo izkupiček njene nove knjige namenjen Mednarodnemu združenju za disleksijo.

Spomnimo, Lauren in Jeff sta svojo zvezo javno razglasila leta 2019, zaročila pa sta se maja 2023. Datum poroke še ni znan, a ni dvoma, da bo ta zelo razkošna.
Kaj je disleksija?
Pojem disleksije zajema težave, ki so povezane z razvojem pismenosti in veščin, prepletenih z jezikom, zato se posamezniki soočajo s težavami pri branju in posledično težje sledijo sporočilu napisanega. Težave se pojavljajo na kontinuumu od lažjih do zmernih in najtežjih oblik ter posameznike lahko obremenijo na različnih učnih in življenjskih področjih ali pa jih spopadanje z njimi podpre in ojača.
"Učenci s specifično motnjo branja ali disleksijo imajo v različnih obdobjih osnovne šole težave, ki se izkazujejo kot oteženo fonološko zavedanje, učenje črk, tekoče branje in bralno razumevanje. Lahko imajo težave s pomnjenjem navodil in učne snovi, s poimenovanjem barv in simbolov, z usvajanjem pojmov (levo, desno), s poimenovanjem strani neba, merskih enot in kemičnih formul ali z zaznavanjem časa. Počasneje tudi rešujejo naloge in se hitreje kot njihovi vrstniki utrudijo. Pogosto ne uspejo zapisati vse učne snovi ali jo zapišejo napačno in imajo neurejene ter nepopolne zapiske, iz katerih se ne morejo učiti," je za naš portal pred časom naštela dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.
"Zaradi vsega naštetega potrebujejo razumevanje, podporo in neposredno učno pomoč doma in v šoli," je poudarila. "Doma jim pri urejanju zapiskov tudi v zadnjem triletju osnovne šole pomagajo tudi starši, zlasti mame, ki so zaradi skrbi za šolo pogosto preutrujene. Otrok in mladostnik pa ob intenzivni starševski pomoči pozneje doseže samostojnost, ki je zelo pomembna za krepitev avtonomne motiviranosti in za samostojno učenje. Zato je naloga učiteljev in specialnih in rehabilitacijskih pedagogov, da učencu z disleksijo fotokopirajo ustrezne zapiske, iz katerih se bo lahko učil," je še razložila. Več o tem, kako pomagati otroku z disleksijo, pa si lahko preberete v tem intervjuju.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV