Bibaleze.si

Na Jesenicah veljajo takšna pravila, če želite obiskati novopečeno mamo in novorojenčka

N. K.

Porodnišnice

0
30. 10. 2019 07.30

Kmalu boste postali mama. Še malo, še nekaj dni imate do predvidenega datuma poroda. Kmalu boste spoznali novega družinskega člana. In ker ga bodo želeli spoznati tudi drugi sorodniki ter prijatelji, smo se pozanimali, kakšna so pravila glede obiskov.

Splošna bolnišnica Jesenice

V porodnišnici Jesenice letno prijoka na svet približno 800 novorojenčkov, za katere poskrbi srčno medicinsko osebje. Pri njih se rodijo dojenčki po dopolnjenem 34. tednu nosečnosti. Če nosečnici grozi prezgodnji porod, pred 34. tednom, pa jo odpeljejo v porodnišnico Ljubljana ali Maribor.

Zakaj je tako priljubljena med porodnicami, si preberite v spodnjem članku.

Obiski mame in novorojenčka na oddelku

Obiski mamice in novorojenčka so dovoljeni so od 15. do 18. ure, partner pa lahko pride že po 11. uri dopoldne. ''Obiski med letom niso omejeni na število oseb. V zimskem obdobju pa ob pojavu gripe in ostalih prehladnih obolenj, obiske omejimo na partnerja, ki mora biti zdrav,'' je za Bibaleze.si povedala Irena Čimžar, dipl. babica, in dodala, da obiskovalcev ne omejujemo na čas prisotnosti v sobi, vendar pa se držijo ure, da je konec obiskov ob 18. uri.

''Priporočamo, da naenkrat nista prisotni več kot dve osebi  na otročnico.''

Otroci v porodnišnici na obisku pri bratcu ali sestrici

Pojasnila je, da sorojenci med letom lahko obiščejo mamico in novorojenčka, kadar pa so omejitve obiskov, takrat pa žal ne morejo priti na obisk.

Kako je z obiski v jesenskem in zimskem času oz. natančneje te dni?

Trenutno nimajo omejitve obiskov in velja, da so obiski od 15. do 18 ure.

''V času prehladov in gripe omejimo obiske zaradi varnosti otrok in otročnic. Predvsem virus RSV prenašamo odrasli. Pri nas se kaže kot izcedek iz nosu, za novorojene otroke, predvsem nedonošene pa je to nevaren virus. Otroci pri okužbi z virusom RSV pogosto potrebujejo podporo dihanja.''

Polaga na srce vsem, da morajo razumeti, da so otrokova dihala drugačna od odraslih. To pomeni, da prej zbolijo in so bolj dovzetni za okužbe. Iz tega vidika tudi v porodnišnici Jesenice svetujejo staršem, naj v prvih dveh mesecih otrokovega življenja omejijo obiske oz. naj sprejmejo samo zdrave obiskovalce. Poudarja pa, da je priporočljiva tudi skrbna higiena rok, tako domačih kot tudi obiskovalcev.

Porodnišnica Jesenice
Porodnišnica JeseniceFOTO: Bibaleze.si

Obiski doma

Na Motherly.ly navajajo 10 glavnih pravil, za katera je pomembno, da se jih držite, če se odpravljate na obisk k družini z novorojenčkom.

1. Zapomnite si, da niste vi v središču pozornosti.

Veseli ste, ker je prijateljica dobila otroka in komaj čakate, da jo obiščete, ker imate oba zelo radi. Včasih se zgodi, da se lahko hitro spozabite, da niste vi zvezda tega dneva, ampak novorojenček in mama. Ko boste na obisku, ne 'nergajte' nad službo. Prav tako vas ona ne rabi zabavati in streči, ko ste pri njej. Vprašajte jo, kdaj je najbolje, da pridete na obisk. In razumite, če obiska ne želi.

2. Ne bodite užaljeni

Res vas ima rada, toda mogoče ni navdušena, da bi jo obiskali. Dajte ji vedeti, da popolnoma razumete, če še ni pripravljena za obisk in da niste užaljeni. Poskusite čez en teden ali dva spet.

3. Pokličite prej

Nikoli ne pridite nenajavljeni. Vedno pokličite prej. Prav tako ji pred prihodom pošljite SMS sporočilo. Mogoče bo pravkar spala ali dojila, pa vam bo lahko sporočila, da ji dajte še 15 minut časa in potem pridite. Lahko napišete še, če kaj potrebuje iz trgovine.

4. Ne hodite na obisk, če ste prehlajeni ali bolni

Nikakor ne hodite na obisk k novorojenčku, če ste bolni. Prav tako ne pripeljite svojih otrok na obisk, četudi niso bolni. Vedeti morate, da so otroci prenašalci bakterij in virusov. Četudi jih ima zelo rada, jih pustite doma. Takoj, ko pridete, si umijte roke.

5. Prinesite hrano

Prinesite ji lazanjo ali kolačke. Preverite, ali ima priporočeno dieto prej. Lahko prinesete jed za tisti dan ali še kaj za v zamrzovalnik. Dobrodošlo je tudi, da ji podarite kakšen bon za dostavo hrane na dom.

6. Bodite v pomoč

Pomagajte ji. Lahko se ponudite, da čuvate otroka, medtem ko ona spi. Ali se prha. Naj vam da seznam za trgovino in ji nabavite vse potrebno. Sprehodite psa, igrajte se s starejšimi otroki. Ponudite se, da kaj pospravite, ampak ne izpostavite, da ima nepospravljeno ali umazano stanovanje. Bodite taktični.

7. Bodite previdni pri postavljanju vprašanj

Bodite obzirni, vedite, da so mamice občutljive. Namesto, da vprašate, ali doji, raje recite, da je dojenček videti zdrav. Namesto, da sprašujete, ali spi vso noč, se spomnite na glas, kako utrujeni ste bili po porodu.

8. Ne komentirajte, kakšno postavo ali hišo ima

To je zadnje, kaj potrebuje ta trenutek. Ne recite, ali je bil v tej hiši tornado. Ali pa, da je videti povsem izčrpano. Raje recite, da je lepo opremila otroško sobico, da žari ...

9. Ne komentirajte njenih starševskih prijemov

Sedaj ni čas za dajanje nasvetov. Odločitve, kako hrani otroka, ali bo obrezala sina, do kdaj bo ostala na porodniškem dopustu, so zasebne narave. Če vas kaj vpraša sama na to temo, pazljivo! Če ne, potem bodite tiho.

10. Pravočasno odidite

Vesela bo vašega obiska, ampak ne pretiravajte. Potrebuje spanec, mora se povezati z otrokom ... dajte ji možnost za to.

In ne pozabite jo čez nekaj tednov spet obiskati.  

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863