Po starodavni kitajski medicini in indijski kulturi začetek dneva s kozarcem tople vode pomaga zagnati vaš prebavni sistem, in to prinese številne zdravstvene koristi. Seveda to velja tako za vroč čaj kot za kavo, vendar ima voda zagotovo največ koristi. Pijača pa ne sme biti prevroča, da ne bi poškodovali epitelijskih celic v ustih in grlu, zato ocenjujemo, da ne sme biti toplejša od 45 stopinj.

Spodbuja hujšanje
Samo uživanje vroče vode ne bo dovolj, vendar pomaga pri postopku. Nutricionistka Cara Walsh priporoča, da začnemo jutro s skodelico tople vode, v katero ste dodali limonin sok, saj to pospešuje presnovo. Dodaja, da to telesu daje možnost, da čez dan kuri več kalorij. Če se tako še vedno trudite izgubiti kakšen kilogram, ki ste ga pridobile med nosečnostjo, si lahko pomagate tudi s tem.
Čisti sinuse
Vsi iščejo domača sredstva za zamašen nos, zato zjutraj poskusite piti toplo vodo. Pomaga lahko ublažiti tudi nekatere simptome okužbe dihalnih poti, pravi zdravnica Nesochi Okeke-Igbokwe. Klinična preskušanja kažejo, da pitje tople vode pomaga odmašiti nos hitreje kot pitje hladne vode, saj mehča sluz in pospešuje njegovo odvajanje. Temperatura tekočine, ki jo pijemo, lahko vpliva tudi na način soočanja z nekaterimi simptomi okužbe dihal.
Lažje za zobe
Vaši zobje bodo hvaležni, če boste nehali piti zelo hladno in preklopili na toplo vodo. Določeni beli polnilni materiali se stisnejo kot odgovor na hladno vodo, zaradi česar se ločijo od zob, razlaga parodontologinja Sanda Moldavan. Toda voda ne sme biti prevroča, saj nobena skrajnost ni dobra.
Pomaga pri prebavi
Vroča voda ima vazodilatacijski učinek, kar pomeni, da širi krvne žile in spodbuja pretok krvi ter pospeši pot skozi črevesje, kjer pomaga prebavnemu procesu. Če zjutraj pijete toplo vodo na prazen želodec, bo ta hitro dosegla črevesje in spodbudila prebavo, pravi kardiologinja Luiza Petre. Poleg tega ima voda vlažilni učinek, visoke temperature pa pomagajo emulgirati maščobe in jih naredijo lažje prebavljive.
Pomaga pri odstranjevanju toksinov
Vroča voda spodbuja telo k znojenju, kar je eden od načinov, kako telo izloča toksine. Pitje tople vode z dodano limono pomaga uravnotežiti zakisanost telesa. Če niste ljubitelj limone, poskusite z zelenim čajem, ki lahko zmanjša aktivnost prostih radikalov v telesu.
Lajša bolečine
Pitje tople vode poveča pretok krvi v tkiva, kar omogoča, da se mišice sprostijo. To lahko pomaga pri vseh bolečinah, od bolečin v sklepih, do menstrualnih krčev. Večerno pitje tople vode ima lahko pomirjujoč učinek, hitreje zaspimo in dlje časa imamo občutek polnega želodca.
Izboljša cirkulacijo
Tako kot vroča kopel pitje tople vode pomaga obtočilnemu sistemu, da bolj učinkovito pretaka kri po telesu. To pomaga uravnotežiti krvni tlak in zniža tveganje za srčno-žilne bolezni.
Olajša zaprtje
Zaprtje se pojavi, ko je črevesje počasno, kar je pogosto povezano z nezadostno porabo vode. Vsakodnevno uživanje tople vode zmanjšuje verjetnost zaprtja. Visoka vročina namreč spodbuja črevesno peristaltiko in pomaga pri počasnem gibanju črevesja.
Naredi vas "boljšega" prijatelja
Topla voda vas poleg zdravstvenih koristi naredi bolj odprte za prijazne kretnje in sodelovanje. Študija, ki so jo izvedli znanstveniki z univerze v Koloradu, je pokazala, da so ljudje, ki so spili vročo skodelico kave (v nasprotju z ledeno kavo), druge ocenili kot bolj radodarne in skrbne. V drugem delu študije so udeleženci, ki so pili tople napitke, pogosteje izbrali darilo za prijatelja kot nekaj zase.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV