Izvor teorije o moževem ali očkovem šivu oziroma operaciji zategovanja nožnice sega že v sredino 50. let prejšnjega stoletja. Kot že omenjeno, naj bi porodničar med šivanjem porodne raztrganine ali epiziotomije z dodatnim šivom zožil vhod v nožnico. Zdravniki naj bi v tistih časih navajali, da ta postopek izboljša počutje ženske, saj na nek način ohrani velikost in obliko nožnice tudi po porodu, obenem pa poveča pogostost orgazmov in užitek njenega moža. Po drugi strani pa obstajajo tudi pričevanja žensk, ki naj bi zaradi dodatnega šiva imele težave. Te so se kazale kot kronične bolečine, težave pri hoji, nelagodje, oteklina nožničnega vhoda, zabrazgotinjeno tkivo, inkontinenca, izguba občutljivosti, ponavljajoče se infekcije in bolečine pri spolnih odnosih.

Vaginalni porodni kanal je mišica, ki se lahko tako razširi (raztegne), da omogoči iztis otroka iz maternice. V nekaterih primerih se zgodi, da je treba narediti kirurški prerez presredka, s čimer se prepreči raztrganje nožnice. Epiziotomija je diagonalni prerez kože presredka, vrhnje plasti mišic medeničnega dna in zadnje strani nožnične stene. Na ta način babica ali zdravnik poskrbi, da se vaginalna odprtina dovolj razširi, tako da se skoznjo porodi otrok. Obenem pa je po epiziotomiji potrebno kirurško šivanje rane.
Možev šiv je zloglasen kirurški poseg, pri katerem se po vaginalnem porodu uporabi eden ali več dodatnih šivov, kot je treba.
Pogosta vprašanja in dileme o moževem šivu
Je možev šiv resničen ali le navadna izmišljotina? Možev šiv ni uradni medicinski postopek. Ni študij in medicinskih dokumentov, ki bi potrdili, kako se postopek izvaja in koliko žensk ga je imelo. Večina informacij o sporni praksi se najde na spletnih forumih in družbenih omrežjih, kjer nekatere ženske trdijo, da so prejele možev šiv brez svoje privolitve.
Ali lahko ženska zahteva možev šiv? Zelo malo verjetno, saj veliko ljudi tega izraza sploh ne pozna. Če ima ženska po porodu zelo slab tonus vaginalnih mišic in ugotovi, da to povzroča spolno disfunkcijo, so na voljo drugi posegi, denimo vaginoplastika.
Ali ta dodatni šiv poveča spolni užitek pri obeh partnerjih? Strokovnjaki menijo, da ne – dodatno šivanje vaginalne odprtine kvečjemu povzroči boleče spolne odnose in druge težave.
Kaj pa, če žensko skrbita epiziotomija in šivanje presredka? Priporočljivo je, da se ženska o svojih strahovih, dilemah in vprašanjih že med nosečnostjo pogovori z osebnim ginekologom ali drugo strokovno osebo s tega področja. Izogiba naj se nepreverjenim informacijam.
Nekateri raziskovalci tega področja menijo, da je možev šiv samo ostanek zastarele zdravniške prakse, ko zdravniki še niso povsem razumeli ženskih spolnih organov in so verjeli, da jim s tem posegom vračajo prvotno spolno funkcijo. Čeprav ni znanstvenih študij, ki bi ugotovile, koliko žensk je bilo na ta način poškodovanih, pa obstajajo njihova pričevanja. Cilj epiziotomije in šivanja danes ni zategovanje nožnice, temveč izogibanje večjim porodnim poškodbam in lažje celjenje rane.
Viri: MedicalNewsToday / HealthLine / ScarryMommy
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV