Priljubljen ameriški praznik halloween oz. noč čarovnic se počasi in skorajda neopazno seli tudi v naše kraje. Medtem ko je bilo pred leti le tu in tam moč opaziti strašno bučo, ki se postavlja pred domačo hišo, na okenski polici ali balkonu, lahko danes opazimo številne umetnije in zanimanje tako otrok, mladine pa tudi staršev. Halloween je privlačen in zanimiv zlasti otrokom, ki čez lužo, oblečeni v strašne kostume, trkajo na vrata sosedov in prosijo za slaščice.
Čeprav se tudi pri nas številni navdušujejo nad rezljanjem buč, spet drugi negodujejo nad vplivom amerikanizacije. Ob tem je zanimivo dejstvo, da ima noč čarovnic korenine v Evropi. Galci, ki so prihajali iz zahodnega dela Evrope, so namreč praznovali samhian – paznik sonca. Verjeli so, da se v tem obdobju zidovi med življenjem na Zemlji in onstranstvom tako stanjšajo, da duhovi mnogo lažje prehajajo med svetovoma. V želji, da bi se obvarovali pred njimi, so se našemili v strašne maske. Upali so namreč, da jim bodo čim bolj podobni, kar jih bo rešilo pred pogubo in roko temnih sil. Priljubljeno maskiranje v strašna bitja torej izhaja prav iz verovanja starodavnih Galcev.
Če se tudi vi navdušujete nad rezljanjem buč, potem sledite navodilom Matjaža Erkerja.
Kaj potrebujemo?
- bučo
- žlico (za dolbenje in čiščenje semen)
- nož za sadje/zelenjavo (Pravi mojstri ga z brusilnikom stanjšajo do debeline 4 milimetrov.)
- bucike
- motiv (če se boste lotili rezljanja buč z motivom, si slednjega predhodno narišite ali natisnite. Denimo mucko, pajka, čarovnico …)
- pisalo
- indigo papir
- časopisni papir za zaščito
- čajne svečke
Postopek izdelave
Korak 1: Najprej izrežemo pokrov oziroma zgornji del buče v obliki kroga z utorom.
Korak 2: Notranjost buče stanjšamo na dva do tri centimetre debeline oziroma jo očistimo semen in vlaken, da bomo lahko rezljali vzorce.
Korak 3: Motiv oz. vzorčno predlogo pritrdimo na bučo skupaj z indigo papirjem in s kemičnim svinčnikom vlečemo po črtah vzorca.
Korak 4: Z nožkom izrezujemo pravokotno na površino buče z gibi zapestja levo-desno proti sebi. Rezljamo vedno od sredine vzorca navzven. Najprej izrežemo manjše dele ter šele potem večje – razen če so večji deli na sredini vzorca. Če se kakšen košček odlomi, ga lahko fiksiramo nazaj z bucikami ali zobotrebci.
Korak 5: Po končanem izrezovanju bučo očistimo vseh delčkov in počakamo, da se stemni. Za osvetlitev notranjosti buče uporabimo čajne svečke.
Opomba: Takšne buče se najlažje obdržijo na prostem, vendar največ tri do štiri dni. Če jo imate v stanovanju, se izrezljani vzorec na buči lahko popači zaradi suhega zraka v prostoru. Problem preprosto rešimo tako, da bučo za dve do tri ure namočimo v vedro vode. Vzorec na buči bo spet tak, kot bi ga pravkar izrezljali, pojasnjuje Matjaž Erker, profesionalni rezalec buč.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV