fizika

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti
Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!
9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

11-letnik, ki se lahko pohvali z diplomo iz fizike
Laurent Simons je drugi najmlajši diplomiranec na svetu.

Naslednje leto obvezen pouk o podnebnih spremembah
Italijanski učenci se bodo morali v skladu z načrti pristojnega ministra s prihodnjim šolskim letom obvezno udeleževati učnih ur, ki bodo posvečene podnebnim spremembam. Italija bo s tem postala prva država na svetu, v kateri bo za šolarje pouk o tej pereči svetovni problematiki obvezen.

Devetošolec iskreno: ''Ni me strah nacionalnega preverjanja znanja!''
Danes je za devetošolce pomemben dan, in sicer pišejo nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine, na območjih z italijanskim in madžarskim jezikom pa iz italijanščine in madžarščine. V četrtek sledi še matematika in naslednji ponedeljek tretji predmet (tuji jezik, fizika, likovna umetnost, domovinska in državljanska kultura in etika). Pocukali smo za rokav devetošolca iz ljubljanske osnovne šole in malce pokramljali z njim o prihajajočih izzivih.

Pri katerih predmetih imajo slovenski osnovnošolci nadpovprečno znanje?
Rezultati raziskav TIMSS 2015 kažejo, da matematično in naravoslovno izobraževanje pri nas dosega odlična znanja med učenci in gimnazijci. Slovenija je dosegla nadpovprečne in zelo visoke rezultate iz znanja matematike in naravoslovnih predmetov v osnovni šoli, ter matematike in fizike v gimnaziji, so povedali na Pedagoškem inštitutu.

Ta teden pomemben za učence in dijake
Učenci 6. in 9. razredov so v sredo s preizkusom iz matematike začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim se preverja njihovo poznavanje učnih programov. Dijaki in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Slovenija: Spremembe za gimnazijce?!
V zadnjih štirih letih je na osemnajstih gimnazijah potekal poskus posodobitve učnega načrta. Vodja projekta Mojca Pušnik je ob robu zaključne konference Zavoda RS za šolstvo za STA pojasnila, da gimnazije ob sklepu poskusa ugotavljajo, da je v šolah potreben bolj odprt in fleksibilen predmetnik ter uvedba nivojskega pouka.

Levkemija 'napada' nemške otroke
Že 20 let otroci iz majhne nemške podeželske regije, kjer je Alfred Nobel izumil dinamit, zbolevajo za levkemijo bolj pogosto, kot kjer koli drugje na svetu. Nihče ne ve zakaj.