Nekateri starši nikoli ne pomislijo na to, da bi otroka v času šolanja ločili, drugi o tem razmišljajo, ko se interesi otrok začnejo razhajati. Misel na 'ločitev' se pri marsikaterem staršu dvojčkov porodi ob prebiranju forumov in klepetanju z drugimi starši dvojčkov, ali pa do tega privede razgovor z njihovimi vzgojitelji ali učitelji.

Pismo mamice petletnih dvojčkov
Podatki Statističnega urada kažejo, da se v Sloveniji vsako leto rodi skoraj 300 parov dvojčkov. To pomeni, da si vprašanje, ali dvojčka skupaj vpisati v vrtčevsko skupino ali 1. razred osnovne šole, vsako leto zastavi kar nekaj staršev. V uredništvo smo dobili pismo bralke, mamice petletnega dečka in deklice, dvojčkov, ki bosta letos prvič sedla v šolske klopi.
Zanima me, kaj menite o ločevanju dvojčkov pri vpisu v 1. razred osnovne šole. Doma imamo petletna dvojčka (deklico in dečka), ki bosta šla letos v šolo. Doslej z možem sploh nisva razmišljala o tem, da bi bila v šoli ločena, vendar sta sama že večkrat rekla, da bi bilo super, če bi lahko sedela vsak s svojim najboljšim prijateljem – na vprašanje, če nočeta biti sošolca, pa pravita, da jima je vseeno. Z možem sva pred veliko dilemo – zdaj je tema, na katero prej sploh pomislila nisva, stalnica v najinih pogovorih. Otroka sta sicer navezana drug na drugega, rada sta skupaj, medtem ko se v vrtcu več kot en z drugim družita z ostalimi. Vzgojiteljica pravi, da sta velika zaveznika, ko pride do reševanja kakšnih nalog, sicer sta zelo samosvoji osebnosti. Kaj torej narediti? Vesela bom vsakega nasveta ali mnenja.
Vprašanje smo naslovili na Ljubljanske vrtce in predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih in glasbenih šol v Sloveniji Alena Kofola, prof. def.

VPIS V VRTEC
Iz Ljubljanskih vrtcev smo prejeli odgovor, da se njihove vzgojiteljice "v en glas strinjajo, da je absolutno bolje, da sta dvojčka skupaj. To mnenje stoji na delovni praksi vzgojiteljic. Če dvojčka ločiš, povzročiš pri otroku nepotreben stres. Dvojčki so med seboj zelo povezani. Ločevanje samo po sebi ne prinese nobenih 'koristi za razvoj otroka'."
Pred vstopov v vrtec je vedno treba dobro razmisliti, ali sta dvojčka kot samosvoji osebnosti v prvi vrsti sploh zmožna vključitve v skupino in šele nato, ali sta zmožna biti ločena, pravijo psihologi. Izkušene vzgojiteljice pa dodajajo, da je zlasti v začetnem obdobju dvojčkom lažje, če so skupaj. Že zaradi prilagajanja na novo okolje, neznane obraze in sprejemanja novih pravil mnogo malčkov doživlja stres, če pa dvojčka ločimo, lahko njuno stisko samo še poglobimo. Se pa v kasnejšem razvojnem obdobju navadno zgodi, da si poiščeta svak svoje prijatelje, imata svoje konjičke, ju zanimajo povsem različne stvari. To je ponavadi tisto, zaradi česar začnejo starši razmišljati, da bi ju vpisali v različna razreda.
VPIS V ŠOLO
Ali dvojčka vpisati v različna razreda, smo vprašali Alena Kofola, ravnatelja OŠ Polde Stražišar Jesenice in predsednika Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih in glasbenih šol v Sloveniji. Alen Kofol, prof. def., meni, da je treba vsak par dvojčkov obravnavati individualno, saj je za nekatere vpis v isti razred spodbuden, za druge pa ne: "Menim, da se mora pred vpisom dvojčkov v osnovno šolo (v isti ali različni razred) sestati šolska strokovna skupina, ki skupaj s starši dvojčkov poišče najustreznejši način izobraževanja posameznega učenca (dvojčka)."
Ravnatelj pravi, da je vodilo vsake šolske strokovne skupine izbrati za učenca najboljšo možnost. Če torej strokovna skupina skupaj s straši ugotovi, "da je šolanje dvojčkov v istem razredu koristno in spodbudno za različne ravni vzgojno-izobraževalnega in osebnostnega razvoja vsakega posameznega dvojčka, potem je potrebno to mnenje upoštevati." Dodaja še, da je treba v nasprotnem primeru – ko bi bilo za vsakega od dvojčkov bolje – upoštevati vse interese in se odločiti za vpis v različna razreda.
Poslušajte sebe, ne drugih. Samo vi poznate svoje otroke!
Odločitev, ali dvojčka vpisati v različna razreda, zagotovo ni lahka. Mora pa biti premišljena in vedno usmerjena v iskanje najboljšega za otroka. Prav zato so vam v šolah na voljo strokovnjaki, ki vam bodo pomagali pri presojanju. In ko se boste odločili, se boste odločili prav. Čeprav je pri nas še vedno ustaljena praksa, da sta dvojčka sošolca, ni prav nič narobe, če se boste vi odločili drugače. Ne glede na to, kakšno mnenje ima o tem okolica: samo vi poznate svoje otroke.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV