Bibaleze.si

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'

S.B.

Zdrav otrok

0
03. 10. 2023 05.00

Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Po grobi oceni več kot polovica otrok potrebuje ortodontsko obravnavo.

Številne slikanice in risanke so zasnovane tako, da otrokom približajo nekatere teme, pred katerimi imajo morda nekaj strahu. Ena izmed teh tem je tudi zobozdravstvena nega in skrb za zdravo ustno votlino. Starši uporabljajo različne metode, da bi otrokom približali to tematiko, od pripovedi o zobnih vilah, opominjanja o črvičkih, ki pojedo zobe, pa vse do raznih risank in nagrad, ki sledijo uspešnemu zobozdravstvenemu pregledu. 

Tea Malnar Turnšek,  dr. dent. med.
Tea Malnar Turnšek, dr. dent. med. FOTO: osebni arhiv

A kako se s strahom svojih pacientov sooča zobozdravnica? Kakšne so najpogostejše težave in zakaj sta nega in skrb za zobe pri otrocih tako zelo pomembna? O tem smo klepetali z zobozdravnico za otroke in odrasle, Teo Malnar Turšnek, ki je tudi bibina svetovalka. 

Lahko opišete nekaj najpogostejših zobnih težav ali skrbi, s katerimi se srečujete pri otrocih, in kako jih rešujete?

Glavna težava, zaradi katere večina otrok pride v ordinacijo, je še vedno karies in s tem povezane težave, ki lahko samo motijo videz zoba ali pa so že boleče za otroka. Tu je seveda prioriteta ta karies sanirati in se potem s starši in otrokom pogovoriti in ugotoviti vzrok nastanka teh težav. 

Morda je težava v tem, da higiena ni dovolj natančna, redna ali pa ne vključuje uporabe nitke. Svetujem tudi o prehrani in primerni pijači. Na drugi strani pa opažam vedno več dihanja na usta, drže odprtih ust ter neprimerne lege jezika, ki so lahko posledica razvad, kot je sesanje palca ali dude, ali na primer pogostih prehladov. To so funkcionalne ortodontske nepravilnosti, ki jih je treba pravočasno opaziti in otroku pomagati te vzorce odpraviti ter osvojiti pravilne, da omogočamo optimalen razvoj ustne votline in ugriza. 

S tem dostikrat pomagamo tudi pri težavah v govoru. Sama pri tem uporabljam pripomočke za miofunkcionalno ortodontijo, s katerimi lahko zmanjšamo obseg ortodontskih nepravilnosti ali jih v celoti odpravimo, v kolikor otrok te pripomočke redno uporablja in izvaja predpisane vaje.

Glavna težava, zaradi katere večina otrok pride v ordinacijo, je še vedno karies in s tem povezane težave.
Glavna težava, zaradi katere večina otrok pride v ordinacijo, je še vedno karies in s tem povezane težave.FOTO: Adobe Stock

Katere načine ali tehnike uporabljate, da bi bili zobozdravstveni posegi manj zastrašujoči in udobnejši za otroke?

Prva stvar, ki jo priporočam, je, da se starši z otrokom redno udeležujejo preventivnih pregledov – na tak način otroku omogočimo, da nas spozna v prijetnem okolju in da ni prvo srečanje z zobozdravnikom šele, ko so že težave prisotne. 

Med samim obiskom uporabljam metodo Povej-Pokaži-Naredi, kar pomeni, da vedno najprej razložim, kaj bomo delali in kakšen je ob tem občutek, nato pokažem pripomočke, npr. ščetko na mikromotorju, ogledalce, polimerizacijsko lučko in kako ta strdi kompozit iz mehkega, plastelinu podobnega materiala, v zvezdico, s katero lahko otrok grize svojo najljubšo hrano. 

Otrok, ki nima predhodne negativne izkušnje, na tak način zelo lepo sprejme postopek in lepo sodeluje. V primeru, da otrok potrebuje več zaporednih obiskov, da se v ordinaciji počuti bolj sproščeno ali potrebuje daljši obisk, se temu seveda prilagodim. Na koncu obiska seveda obvezno sledijo štampiljke, ki jih otroci potem s ponosom nosijo in pokažejo.

PREBERI ŠE: Koliko denarja pusti pod vzglavnikom zobna vila?

Kako izobražujete starše in skrbnike o pomenu otroške zobozdravstvene oskrbe in ohranjanju otrokovega ustnega zdravja doma?

Najbolj poudarjam pomen natančne ustne higiene, ki poleg zobne ščetke in paste vključuje tudi higieno medzobnih prostorov z nitko. Vse to staršem in otrokom v ordinaciji tudi pokažem, da vedo, kateri pripomočki so najbolj primerni za uporabo v otroških ustih. 

Poudarjam tudi pomen prehrane: sladkarije na primer samo v okviru obroka in ne nekaj, kar je stalno na voljo, enako velja za lepljivo hrano, kot so smokiji, ter pijače, ki naj bo navadna voda ali nesladkan čaj. Hkrati jih opozorim, če med pregledom opazim kakšno posebnost, na primer priraščen jezik, ustnico ali morda držo odprtih ust, dihanje na usta ali kakšne posebnosti glede ugriza ali zob ter svetujem glede potrebnih postopkov in dodatnih pripomočkov za take situacije.

Za negativno izkušnjo je dovolj en obisk, en trenutek, za odpravo tega pa je morda potrebnih več obiskov.
Za negativno izkušnjo je dovolj en obisk, en trenutek, za odpravo tega pa je morda potrebnih več obiskov. FOTO: Shutterstock

Kakšne so po vaših izkušnjah ključne razlike med zdravljenjem odraslih in pediatričnih bolnikov na področju zobozdravstva?

Seveda so razlike v storitvah, ker določenih v otroškem zobozdravstvu ni oziroma so izjemno redke, kot je na primer zobna protetika. Hkrati je razlika tudi, kako se na obisk pripravim jaz. Načeloma pri odraslih, z izjemo tistih, ki trpijo za katero od oblik dentalne anksioznosti (strahu pred zobozdravnikom), ni treba toliko razlagati in kazati, kot je to v otroškem zobozdravstvu. 

Seveda vsakemu, odraslemu ali otroku, ki se usede na stol, povem, kaj je v načrtu in kako bo to videti, a pri otrocih je tega več in na drugačen način. Hkrati imam vedno v mislih, da pri otroku gradimo odnos za vse življenje. Če mu privzgojimo pozitiven odnos do zobozdravnika in ustnega zdravja na sploh, je to super popotnica za naprej v življenju.

PREBERI ŠE: Psihoterapevtka razkriva, kako pomagati otroku, ki se boji zdravnika

Ali lahko delite kakšno anekdoto o uspehu, ko ste otroku pomagali premagati zobozdravstveno anksioznost in doseči pozitivno zobozdravstveno izkušnjo?

Na vsakega otroka, ki premaga strah, bodisi zaradi pretekle negativne izkušnje ali zaradi splošnega strahu pred novim ali pred belimi haljami, sem ponosna in vedno znova vesela, ko pridejo na naslednje obiske z nasmehom in ponosna sem, da je takih zgodb veliko. 

Trenutno najnovejša zgodba o premaganem strahu je pa zgodba o deklici, stari okoli devet let, ki jo je bilo strašno strah zobozdravnika in puljenja zob, ker so prvič zob izpulili bolj na grobo in jo je bilo strah, da se bo tak način ponovil. Deklica bi morala po navodili ortodonta izpuliti več mlečnih zob, ki kljub izraščanju stalnih nikakor niso izpadli. Na prvi obisk k meni sta prišli z mamico in za celoten postopek smo porabili skoraj eno uro, čeprav je sama ekstrakcija, torej puljenje, trajalo morda dve minuti vse skupaj. 

Na naslednjem obisku je mamica prišla v ordinacijo, a je celoten postopek trajal dosti manj kot prvič, vse naslednje pa je prišla v ordinacijo sama, se pogumno usedla na stol in tako smo obisk po obisk odstranili vse, kar nam je naložil ortodont. Deklica in mamica sta bili presrečni, jaz pa tudi zelo ponosna na njo in vesela, da sva odpravili tako velik strah.

Bi pa morda tu izpostavila še to, kar sicer ni anekdota, ampak opažam iz svojega delovanja v zadnjih desetih letih in polagam na srce vsem staršem, ki se obrnejo name. Ni nujno, da bo že prvič vse steklo. Za negativno izkušnjo je dovolj en obisk, en trenutek, za odpravo tega pa je morda potrebnih več obiskov. 

Tu je potrebna velika motivacija tudi staršev, saj je včasih težko voziti otroka na obiske, ko se ne naredi nič. Zakaj v navednicah? Ker vsak obisk je napredek, pa četudi na začetku neviden. Samo s sočutnim pristopom, ko upoštevamo otrokove odzive, ne silimo in se prilagajamo njemu, smo lahko uspešni in zgradimo vzajemno zaupanje in spoštovanje, ki je še kako pomembno v odnosu pacient-zobozdravnik.

Redno umivanje zob in ustna higiena sta pomembna za zdravje ustne votline.
Redno umivanje zob in ustna higiena sta pomembna za zdravje ustne votline.FOTO: Dreamstime

Zakaj je zdravje ustne votline otroka tako zelo pomembno? Na kaj vse lahko vpliva?

Marsikdaj slišim, da saj je zob mlečen in bo izpadel in tako ni pomemben. Kar ni res. Mlečni zobje v ustih držijo prostor stalnikom. V primeru predčasne izgube katerega od mlečnih zob ali večjih kariesov na teh zobeh lahko stalni izraščajo na takšen način, da za zadnjega, ki izraste (stalna 3 zgoraj in stalna 5 spodaj) zmanjka prostora. 

Poleg tega je bolečina seveda sama po sebi negativna izkušnja, reševanje le-te pri zobozdravniku pa lahko vodi v travme in razvoj dentalne anksioznosti. Poleg tega je treba v zgodnjem otroštvu poskrbeti za pravilen položaj jezika, pravilno funkcijo mišic, požiranje in dihanje na nos. Nepravilne funkcije ter predčasne izgube mlečnih zob namreč vodijo v ortodontske nepravilnosti, ki zahtevajo dolgotrajno terapijo za odpravo ali pa težave pozneje v odrasli dobi.

PREBERI ŠE: Kaj so zobje morskega psa?

Katere preventivne ukrepe in nasvete pogosto dajete staršem, da bi zagotovili otrokovo ustno zdravje?

Najbolj pomembni se mi zdijo redni pregledi pri zobozdravniku, ki naj se do 18. leta vrstijo na šest mesecev. Na tak način zagotovo odkrijemo vse potencialne patologije, preden se iz tega razvijejo večje težave. 

Kar se tiče same ustne higiene, pa največkrat svetujem nitko, saj jih v mlečnem zobovju, in tudi pozneje, ne uporablja veliko otrok, je pa nujna, kadar se zobki med seboj stikajo. Poleg tega priporočam, da otroci skupaj s starši preverjajo učinkovitost higiene, npr. z modrimi tabletkami, ki nam pokažejo slabše očiščena mesta. 

Hkrati pa bodimo otroku vzor – naj nas vidijo skrbeti za lastno ustno zdravje in ne prenašajmo lastnih travm na njega, saj je strah pred zobozdravnikom dostikrat tudi privzgojen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863