
Kako prepoznamo plenični izpuščaj?
Če pri previjanju dojenčka opazite, da ima pod pleničko kožo otečeno, pordelo, da so se pojavili mehurčki ali celo ranice, lahko posumite, da gre za plenični izpuščaj. ''Na začetku se najavi kot nekaj drobnih pikic, posebej pri kakšnem glivičnem vnetju se lahko začne zelo blago in nežno, ni takoj močno vneto. Tisti trenutek, ko se ta izpuščaj razširi, je koža po navadi močno pordela, vneta, v skrajnem primeru, ko zelo napreduje ta izpuščaj, je ranjena in nekoliko rosi. Nastajajo ranice, to otroka peče in je nemiren, zato je potrebno na vsak način zadevo pozdraviti,'' pojasnjuje dr. Helena Mole.
Kaj povzroči plenični izpuščaj?
- Vzroki za nastanek pleničnega izpuščaja so različni, pojavi pa se predvsem v obdobju, ko otrok začne uživati gosto hrano in preizkušati nove okuse. Pediatrinja razlaga, da se takrat spremeni otrokovo blato in njegova sestava bolj draži kožo.
- Koža se lahko vname tudi zaradi uživanja antibiotikov, mamice so opazile, da se plenični izpuščaj pojavi tudi, ko dojenčku izraščajo zobki.
- Seveda pa primarno izbruhne zaradi dolgotrajne izpostavljenosti mokroti pod pleničko, natančneje, če ima otrok dolgo na sebi pokakano ali polulano pleničko, lahko prav tako izbruhne izpuščaj.
- Če vse to izključujete za vzrok nastanka pleničnega izpuščaja pri vašem otroku, preverite, ali ga mogoče draži kozmetika, ki jo uporabljate za nego.

Kako ga preprečiti oz. omiliti?
- Moletova priporoča negovalno kremo: ''Tisto, s čimer poskušamo preprečiti nastanek pleničnega izpuščaja, so cel spekter negovalnih krem, ki poskušajo pomagati koži, da poudari zaščitni sloj, da dobro ščiti pred raznimi zunanjimi dejavniki. Kadar pa v resnici pride do pravega, razplamtelega izpuščaja, takrat moramo zdraviti. Če sumimo, da gre za glivično vnetje, moramo osnovnemu zdravljenju – kremam, ki pomirjajo to vnetje in hkrati ščitijo pred novimi slabimi vplivi, dodati kremo proti glivicam, v skrajnih primerih včasih tudi antibiotično.''
- Zelo pomaga tudi, da dojenčka na postelji ali previjalni mizi pustite nekaj časa, ne uro ali dve, dovolj bo, da je brez pleničke 5, 10 ali 15 minut, da koža zadiha, da si opomore od stalnega vlažnega okolja in da se izpuščaj začne sušiti. Že naše babice so govorile, da lahko na ritko za zelo kratek čas usmerite sušilec za lase ali pa omilite bolečino, vnetje zaradi izpuščaja, z obkladki.
- Pri umivanju uporabljajte mehko krpico in vodo ali vlažilne robčke brez alkohola. Pomembno je, da ritko potem tudi dobro posušite. Preventivno lahko uporabljate tudi čim bolj vpojne pleničke in otroka čim večkrat previjete.
- Če mamica še vedno doji, dojenček pa ima plenični izpuščaj, potem naj preneha jesti živila, ki vsebujejo kislino (citruse, jagode, paradižnik, papriko, kisle sokove …). Če otrok sam že uživa gosto hrano, mu postrezite sadne in zelenjavne kašice, ki niso tako kisle.
Izpuščaj se na žalost lahko večkrat ponovi v obdobju, ko otrok še nosi pleničke, tudi ko že začne plezati, sedeti, hoditi … zato bodite pozorni na to, kdaj se pojavi in ga začnite že zgodaj zdraviti z mazilom, primernim za otroško kožo.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV