
Po podatkih iz omrežja Eurydice za šolsko leto 2014/15, ki jih zbira Evropska komisija, imajo najdaljše, 12-letno obvezno izobraževanje denimo na Madžarskem, na Portugalskem, v Turčiji, na Severnem Irskem in Nizozemskem. Tako kot v Sloveniji traja obvezno šolanje devet let med drugim tudi v Avstriji, na Finskem, Švedskem, v Estoniji, Liechtensteinu, Bolgariji in na Češkem.
Na Hrvaškem je šolanje obvezno osem let, pri čemer je obvezno še eno leto predšolske vzgoje in izobraževanja. Tudi sicer je v nekaterih državah obvezno leto ali dve na predšolski stopnji, kar ni vključeno v omenjene podatke o dolžini obveznega šolanja. V večini držav se šolska obveznost začenja s primarnim izobraževanjem.
Obvezno šolanje ima pri nas enotno strukturo za vse učence, prvih šest razredov predstavlja primarno stopnjo po mednarodni standardni klasifikaciji izobraževanja (ISCED), zadnji trije pa nižjo sekundarno stopnjo. V nekaterih državah struktura obveznega izobraževanja ni enotna, ampak je diferencirana na nižji sekundarni stopnji. Po končani štiriletni primarni stopnji se denimo učenci v Nemčiji in Avstriji pri okoli desetih letih starosti odpravijo na različne šole.
V devetih letih obveznega šolanja imajo slovenski otroci po predmetniku obveznih v povprečju vsako leto okoli 700 ur pouka (gre za 60-minutne in ne 45-minutne pedagoške ure). Najmanj, in sicer okoli 580 ur, imajo v prvem razredu, največ pa jih imajo v osmem razredu, ko je na predmetniku okoli 790 ur obveznega pouka.
V nekaterih državah predmetnik v povprečju na leto obveznega izobraževanja presega 900 ur pouka, denimo na Irskem (923), v Franciji (932), Italiji (921) in na Nizozemskem (okoli 940). Na Danskem imajo v povprečju celo več kot 1000 ur obveznega pouka na leto, že v prvih štirih razredih imajo otroci po 920 ur obveznega pouka.
V povprečju manj kot v Sloveniji pa imajo obveznega pouka na leto v Romuniji (692), Črni gori (674), Latviji (661), Bolgariji (644), Srbiji (603) in na Hrvaškem (555). Po navedbah iz omenjenega poročila Eurydice v nekaterih državah šolam močno priporočajo, da zagotovijo več ur pouka, kot jih je določenih v obveznem predmetniku, odločitev, ali se jih bodo udeležili, pa je na učencih.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV