KAKO NAJ SE OBNAŠA PARTNER PRI PORODU?
Vaša vloga pri porodu je tudi zelo pomembna, saj morate biti trdna opora ženski, ki rojeva. Ne smete se skrivati za kamero, temveč porodnico držati za roke. Ne kričite nanjo, temveč govorite z umirjenim glasom, ne ponavljajte istih povedi, preberite tudi neverbalne signale, ki vam jih pošilja. Ob sebi rabi človeka, ki jo bo razumel, ne trenerja.
Informirajte se pred porodom!
Seveda je priporočljivo, da preden se znajdete v porodni sobi, sploh kaj preberete o tem, kaj vas čaka tam. Z nosečo partnerico se udeležite materinske šole in poskušajte izvedeti čim več.
Komunicirajte s porodno babico.
Vaša naloga med drugim je, da svoji partnerici med porodom zagotovite zasebnost, da komunicirate s porodno babico.
Ne motite z nenehnim spraševanjem in razlaganjem.
V začetni fazi poroda boste seveda lahko še klepetali s partnerico in delali načrte za prihodnost, bolj se bodo stopnjevali popadki, bolj se bo povlekla vase. Takrat ji ne bo do razprav, opazili boste celo, da je v nekem posebnem transu. Takrat je ne motite z nenehnim spraševanjem, ampak jo pustite, da se koncentrira. Če ji že morate kaj reči, govorite tiho in umirjeno.
Berite misli …
Ja, v porodni sobi morate znati brati misli. Že vnaprej morate predvideti, kaj porodnica potrebuje. Nudite ji masažo, jo božajte, dodajte ji robček, brisačo … Ne postavljajte ji vprašanj, pri katerih se mora odločati med dvema možnostima.
Niste trener!
Ne kričite ves čas: ''Dihaj! Potiskaj!'' V porodni sobi niste v vlogi trenerja, naj ve, da se lahko zanese na vas, da vas lahko prosi kar koli. Dajte ji vedeti, da je zelo sposobna in da ji bo uspelo spraviti dojenčka na svet: ''Vsi pravijo, da ti gre odlično. Še malo in spoznala bova najinega otroka …'' Govorite z umirjenim tonom glasu, ki bo sproščujoče vplival nanjo.
Komentarji (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV