Jesenske dni spremljajo tudi nižje temperature in pogosto smo deležni prvih prehladov. Za blaženje kašlja si lahko pomagamo z domačimi sirupi, a pomembno je, da zanje poskrbimo pravočasno. V oktobru in novembru je žal že prepozno, saj je potrebno rastline nabrati v času cvetenja, brstenja.
Tik pred zdajci si lahko pomagamo s čebulnim sirupom, ki je sicer neprijetnega okusa, a zelo učinkovit. Načinov priprave je več, mi objavljamo tri.
Trije recepti za čebulni sirup
- Veliko čebulo sesekljajte s paličnim mešalnikom, nato pa iz pridobljene kaše iztisnite sok. To lahko storite s pomočjo zelo gostega cedila ali gaze. V čebulni sok vmešajte limoninega in dodajte med.
- Čebulo narežite na rezine in jih stresite v kozarec za vlaganje. Nanjo zlijte nekaj cvetličnega medu. Na površini bo nastala tekočina, ki jo vsakodnevno zajemite z žličko in zaužijte.
- Tretji način je priprava čebulnega sirupa na praženem sladkorju. To storite tako, da prepražite tri žličke sladkorja, nastali sirup prelijete s pol litra vode, dodate dve sesekljani čebuli in pustite, da sestavine počasi vrejo na šibkem ognju. Sirup uživamo po žličkah, večkrat na dan.
Recept za lučnikov sirup
Lučnik je zdravilna rastlina, ki cveti od junija do septembra. Cvetovi so predvsem v rumenih odtenkih, nekatere vrste pa imajo tudi rožnate, bele ali vijolične cvetove. Uporablja se proti kašlju, saj sluzi iz rastline blažijo draženje na kašelj, saponini redčijo gosto sluz v bronhijih in tako olajšujejo izkašljevanje.

Za pripravo sirupa nabiramo cvetove navadnega lučnika ali papeževe sveče (Verbascum phlomoides L.) in velecvetnega lučnika (Verbascum densiflorum L.).
Cvetove poberite v poznih dopoldanskih urah, ko bo sonce že posušilo jutranjo roso. Priprave se lotite poleti, v času cvetenja. Cvetove nalagajte v kozarec za vlaganje in vsako plast posujte s sladkorjem. Nato kozarec prekrijte z gazo, zavežite z vrvico in pustite stati na sončnem prostoru en mesec. Nastalo zlato obarvano tekočino odcedite skozi gosto cedilo in shranite v temne stekleničke. Sirup je še posebej primeren za otroke. Ponudite jim ga lahko večkrat na dan po eno žličko.
Smrekovi vršički
Sirup iz smrekovih vršičkov boste morali pripraviti spomladi. Mlade smrekove poganjke stresite v kozarec za vlaganje, dodajte sladkor in vse skupaj postavite na sonce. Na ta način bo nastal sirup, ki ga precedite z gostim cedilom in shranite v temne stekleničke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV